Odchudzające działanie spiruliny: potężna moc alg!

Prowadzenie zdrowego trybu życia oznacza znalezienie odpowiedniej dla siebie diety i ćwiczeń. Spirulina ma charakterystyczne właściwości które sprawiają, że jest ona Twoim ważnym sprzymierzeńcem na drodze do wymarzonej sylwetki. Dowiedz się więcej o potężnym działaniu tych alg!
Odchudzające działanie spiruliny: potężna moc alg!
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Schudnąć można na wiele sposobów. Niektórzy katują się ścisłymi dietami, które niekoniecznie wpływają korzystnie na organizm w całościowym ujęciu. Inni z kolei uważają, że aby cieszyć się optymalnym zdrowiem i szczupłą sylwetką wystarczy jedynie ćwiczyć, a dieta nie ma większego znaczenia. Prawda zaś wygląda tak, że należy znaleźć dla siebie złoty środek zarówno w kwestii diety, jak i w obszarze ćwiczeń. Jeśli chodzi o aspekt żywieniowy – pomoże Ci odchudzające działanie spiruliny.

Znajdź ćwiczenia, które sprawiają Ci przyjemność i ćwicz kilka razy w tygodniu. Jedz pokarm bogaty w składniki odżywcze, unikaj pustych kalorii. Skorzystaj z potencjału, jaki oferuje odchudzające działanie spiruliny!

Czym jest spirulina?

Spirulina to gatunek mikroalg o intensywnym, niebiesko-zielonym kolorze. Te cyjanofity zawierają niewiarygodnie dużą ilość składników odżywczych. Co ciekawe, to także jedne z najstarszych roślin na Ziemi!

Uważa się, że te niewielkie rośliny są głównym czynnikiem odpowiedzialnym za obecność tlenu w atmosferze. Tlen z kolei umożliwia rozwój wszystkim organizmom żywym – od najmniejszych roślin, przez dinozaury po człowieka we współczesności.

Według UNICEF, spirulina należy do kategorii superfoods. To jeden z najbgatszych w składniki odżywcze rodzajów pokarmu na naszej planecie. Zaleca się spożywanie spiruliny osobom prowadzącym wymagający tryb życia, takim jak zawodowi sportowcy.

NASA poleca ją swoim astronautom. Nawet organizacje wojskowe na całym świecie podają żołnierzom spirulinę, aby zapewnić im optymalne zdrowie i dobre samopoczucie niezależnie od warunków i sytuacji.

Spirulina występuje w wodach w okolicy Afryki, Indii, obu Ameryk i Bliskiego Wschodu. Dziś można znaleźć ją w aptekach i sklepach. Produkuje i sprzedaje ją w różnych formach mnóstwo firm farmaceutycznych i tych zajmujących się produkcją suplementów diety. Wybierając daną formę i markę spiruliny, upewnij się że jest to produkt naturalny.

Na czym polega odchudzające działanie spiruliny?

1. Potężna wartość odżywcza

Kiedy czujemy się głodni pomiędzy posiłkami, zazwyczaj oznacza to, że naszemu organizmowi brakuje składników odżywczych. Jeżeli jesz posiłki składające się z produktów o niewielkiej wartości odżywczej lub takich o niskiej jakości, uczucie głodu będzie Cię męczyło – pomimo, że niedawno zjadłaś posiłek – i to sporą porcję.

Odchudzające działanie spiruliny polega na jej potężnej wartości odżywczej.

Spirulina działa jak katalizator wartości odżywczych. Stymuluje także trawienie. Zawiera mnóstwo najróżniejszych witamin takich jak witamina C, witaminy z grupy B oraz witamina E.

Co więcej, znajdziesz w niej także minerały takie jak cynk, miedź, mangan i magnez oraz pewne kluczowe enzymy. Te składniki odżywcze przyspieszają metabolizm i zapobiegają odkładaniu się zbędnego tłuszczu w organizmie.

2. Dawka białka

Niestety wiele osób wciąż trzyma się mylnego przekonania, że mięso to jedyne źródło białka w diecie. Jednakże proteiny znajdziesz też z wielu warzywach – i to w dużych, łatwo przyswajalnych dawkach!

Odchudzające działanie spiruliny opiera się częściowo właśnie o jej wysoką zawartość protein. Spirulina składa się aż w 55% do 75% z białka. Tak więc stanowi ona idealny suplement dla osób na dietach niskowęglowodanowych.

Białko pomaga budować masę mięśniową. Jeżeli nadal nie jesteś przekonana, oto najważniejsza informacja: białko pochodzące ze spiruliny jest cztery razy łatwiejsze do przyswojenia dla ludzkiego organizmu od białka pochodzącego z mięsa.

3. Niewielka ilość kalorii

Te niewielkie kolorowe sinice należą do najmniej kalorycznych pokarmów na świecie w przeliczeniu na liczbę kalorii na gram masy. Jedna łyżeczka sproszkowanej spiruliny to w przybliżeniu zaledwie 20 kalorii.

Spirulina zawiera bardzo, bardzo mało kalorii.

Spożywanie niskokalorycznych pokarmów jest konieczne przy każdej diecie odchudzającej. Kiedy sięgasz regularnie po spirulinę, zapewniasz swojemu organizmowi ogromną część zapotrzebowania na składniki odżywcze, a przy tym nie przyjmujesz zbędnej liczby kalorii!

4. Obniżanie ciśnienia krwi i poziomu cukru

Spirulina polecana jest szczególnie dla osób, które mają zbyt wysokie ciśnienie krwi i inne problemy z sercem. Odchudzające działanie spiruliny polega bowiem również na tym, że reguluje poziom trójglicerydów we krwi i bierze udział w procesie przetwarzania złego cholesterolu.

Jednocześnie zmniejsza zaleganie tłuszczu śródmięśniowego. Ponadto, kiedy spożywasz spirulinę a przy tym regularnie ćwiczysz, Twój organizm jest w stanie spalać tłuszcz z większą łatwością i skutecznością.

Osoby chorujące na cukrzycę oraz nadciśnienie powinny zdecydowanie rozważyć suplementację spiruliną. Ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych, takich jak kwas omega-3 oraz kwas γ-linolenowy, jedzona regularnie spirulina ma zdolność do regulowania wydzielania insuliny.

Odpowiedni poziom insuliny z kolei pomaga w zapobieganiu otyłości i związanych z nią nieprawidłowości zdrowotnych.

Suplementację spiruliną poleca się szczególnie osobom, które cierpią na problemy z sercem.

Odchudzające działanie spiruliny jest znacznie silniejsze niż właściwości sztucznych odżywek i suplementów diety. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że schudnięcie poprzez odpowiednią dietę i regularne ćwiczenia będzie najefektywniejsze. Wypróbuj więc jak najszybciej spirulinę!

Zalecamy natomiast krótką konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania spiruliny. U niewielkiej liczby pacjentów występują reakcje alergiczne, a więc dobrym pomysłem jest wykonanie testów alergologicznych.

To pomoże Ci uniknąć niepożądanych efektów. Nie jedz też spiruliny jeśli wiesz, że masz alergię na skorupiaki lub ryby. Nie zaleca się jej także osobom chorującym na niedoczynność tarczycy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carr AC., Maggini S., Vitamin C and immune function. Nutrients, 2017. 9 (11): 1211.
  • DiNicolantonio J. J, Bhat A. G, et al. Effects of spirulina on weight loss and blood lipids: a review. Open Heart. Marzo 2020. 7 (1): e001003.
  • Food Data Central. Seaweed, spirulina, dried. U. S. Department of Agriculture. Abril 2019.
  • Hidro Growth Laboratories. La utilización de microalgas alimenticias contra la malnutrición aguda en las emergencias humanitarias y para el desarrollo sostenible. Resolución de las Naciones Unidas de octubre 2005.
  • Kalafati M., Jamurtas AZ., Nikolaidis MG., Paschalis V., et al., Ergogenic and antioxidant effects of spirulina supplementation in humans. Med Sci Sports Exerc, 2010. 42 (1): 142-51.
  • Karkos P. D, Leong S. C, et al. Spirulina in clinical practice: evidence-based human applications. Evidence Based Complementary and Alternative Medicine. 2011: 531053.
  • Mazokopakis E. E, Papadomanolaki M. G, et al. The hepatoprotective and hypolipidemic effects of spirulina (Arthrospira platensis) supplementation in a Cretan population with non-alcoholic fatty liver disease: a prospective pilot study. Annals of Gastroenterology. 2014. 27 (4): 387-394.
  • Medline Plus. Blue-green algae. National Library of Medicine. Agosto 2021.
  • Office of Premarket Approval. GRAS notification Spirulina microalgae. Food and Drug Administration. Marzo 2002.
  • Parikh P., Mani U., Iyer U., Role of spirulina in the control of glycemia and lipidemia in type 2 diabetes mellitus. J Med Food, 2001. 4 (4): 193-199.
  • Zeinalian R, Farhangi M. A, et al. Effects of spirulina platens on anthropometric indices, appetite, lipid profile and serum vascular endothelial growth factor (VEGF) in obese individuals: a randomized double blinded placebo controlled trial. BMC Complementary Medicine and Therapies. 2017; 17: 225.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.