Poznaj 6 pomysłów na zrównoważony ogród

Poznaj 6 pomysłów na zrównoważony ogród

Napisany przez Ana Luzardo

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby stworzyć zrównoważony ogród, musisz jedynie zdobyć odpowiednią wiedzę i pamiętać o kilku z poniższych podpowiedzi. Już dziś zacznij pracować nad swoim nowym projektem!

Zrównoważony ogród cechuje odpowiedzialne i skuteczne wykorzystanie zasobów naturalnych. Taki ogród szanuje różne wymagania każdego z gatunków roślin oraz naturalne cykle w każdym obszarze. Innymi słowy, to ekologiczna i przyjazna przestrzeń, ponieważ stanowi produkt zdrowych praktyk kultywacyjnych.

Tradycjonalne ogrodnictwo wywiera negatywny wpływ na środowisko naturalne. Powody są proste: nadmierne zużywanie wody, stosowanie pestycydów oraz sadzenie gatunków roślin, które mogą szkodzić innym. Dlatego też zrównoważony ogród to świetny sposób na wspomaganie środowiska.

Jakie są zalety i korzyści płynące z posiadania zrównoważonego ogrodu?

Zrównoważone ogrody redukują i zmniejszają zużycie wody, ponieważ mogą zbierać deszczówkę do podlewania roślin.

Poza tym zmniejszają również zużycie energii. Dzieje się tak, ponieważ możesz utrzymać je za pomocą własnych rąk i wymagają zwiększonego wykorzystania organicznych nawozów. Nawozy wytwarzasz z odpadków organicznych pochodzących z Twojego domu, co pozwala Ci zadbać o recykling i wykorzystać śmieci.

Kolejna korzyść wynika z tego, że możesz uprawiać swoje jedzenie i naturalne remedia w przydomowym ogródku. Zrównoważone ogrodnictwo oznacza, że sadzisz własne warzywa, owoce i przyprawy. Możesz również posadzić rośliny lecznicze, takie jak aloes, lawenda czy oregano.

Zrównoważony ogród: kilka pomocnych podpowiedzi

W jaki sposób możesz zacząć tworzyć swój zrównoważony ogród?

To łatwiejsze niż może Ci się wydawać. Musisz po prostu zabrać się do pracy i przeznaczyć cały dzień na przystosowanie swojego przydomowego ogródka.

Kompost
Tworzenie kompostu pozwoli Ci zmniejszyć ilość śmieci produkowanych w domu oraz wykorzystać produkty organiczne w formie kompostu.

1. Zaplanuj swój ogród

Zanim założysz swoje rękawice do pracy w ogrodzie powinnaś zastanowić się nad wybranymi roślinami i ich cechami. Rośliny cieniolubne powinny być sadzone pod dużymi drzewami lub dachami. Z kolei te, które uwielbiają słońce, powinny mieć go pod dostatkiem, a te, które potrzebują dużo wody, powinny zostać umieszczone w wilgotnych obszarach.

Dlatego też musisz poczytać o każdej ze swoich roślin, aby dowiedzieć się, gdzie powinnaś je zasadzić.

2. Przygotuj swój własny kompost

Kompost to organiczny nawóz, który powstaje w wyniku rozkładu materiałów organicznych (odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego). Kompostowanie to proces rozkładu organicznych resztek, które zawierają mikroorganizmy zdolne do dostarczania bogatych w wartości odżywcze materiałów użyźniających ziemię.

Możesz wykonać taki kompost z odchodów zwierzęcych, resztek jedzenia, śmieci miejskich, zbóż (ryżu), ziemi i wody. Aby go stworzyć, narzuć łopatą warstwa po warstwie każdy z wspomnianych wcześniej odpadów.

Następnie przykryj całość plastikiem, aby zachować odpowiedni poziom wilgoci i mieszaj codziennie, zapewniając cyrkulację tlenu.

3. Wykorzystaj ponownie swoje nasionka w zrównoważonym ogrodzie

Wykorzystaj ponownie nasiona warzyw, które kupiłaś w supermarkecie, zamiast je wyrzucać. Następnie wykorzystaj znowu nasiona pozyskane z zebranych roślin.

Przechowuj je w chłodnym i suchym miejscu oraz opisz każdy z ich rodzajów. Dzięki temu zawsze będziesz miała dostęp do papryk, papryczek chili, groszku, pomidorów i roślin strączkowych.

4. Sadź jedynie miejscowe gatunki

Jeśli zasadzisz w swoim ogrodzie gatunki roślin z innych krajów, mogą okazać się agresywne w stosunku do tych, które już posiadasz. Takie rośliny są uznawane za inwazyjne, ponieważ dostosowują się do każdego środowiska i zaczynają się namnażać oraz rozrastać, wymykając się spod kontroli.

Gatunki inwazyjne wywierają tak duży wpływ na środowisko, że mogą zniszczyć gatunki rdzenne lub zmusić je do przesiedlenia się, prowadząc do zmniejszenia bioróżnorodności środowiska.

5. Pożegnaj się z herbicydami i środkami chemicznymi

Herbicydy to substancje lub mieszanki wykorzystywane do kontrolowania niechcianych roślin. Ponieważ zawierają środki chemiczne, są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Dlatego też zamiast je stosować powinnaś wyrywać chwasty ręcznie.

Możesz wykonać spray z czosnku na szkodniki. Będziesz potrzebowała jedynie główki czosnku i dwóch szklanek wody. Zblenduj wszystkie składniki, odstaw mieszankę na dzień, po czym dodaj do niej trzy litry wody. Wypełnij nią spryskiwacz i użyj ten naturalny środek na insekty!

6. Zbieraj deszczówkę w zrównoważonym ogrodzie

Możesz zbierać deszczówkę w beczkach. Umieść je na końcu rynien w swoim domu. Przechowuj deszczówkę w ściśle zamkniętym pojemniku bez dopływu tlenu, przegotuj ją jeśli możesz, aby nie dopuścić do jej zbyt szybkiego rozkładu oraz trzymaj w szklanych butlach na wodę o pojemności 20 litrów.

Woda na liściu
Deszczówka to darmowe źródło wody.

Zrównoważony ogród pozwoli Ci zaoszczędzić czas i pieniądze

Uprawianie własnych warzyw w przydomowym ogródku pomoże Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy i czasu w supermarkecie. Możesz również wykorzystać część ogrodu do uprawy roślin leczniczych, aby wykonywać z nich własne domowe remedia.

Aby nie dopuścić do zniszczenia ziemi, używaj naturalnej ściółki wykonanej ze żwiru, suchych liści lub drewnianych wiórków. To minimalizuje utratę wilgoci przez ziemię i reguluje jej temperaturę. Rozsyp warstwę materii organicznej o grubości od 5 do 15 centymetrów.

Jeśli chcesz, by Twój ogród stał się zrównoważony, poszerz swoją wiedzę i zabieraj się do pracy!

Razem możemy ochronić nasze środowisko naturalne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.