Zasłony z recyklingu - pomysłowe idee, jak je wykonać

Jeśli chcesz wykonać własne zasłony z materiałów pochodzących z recyklingu, w tym artykule przedstawiamy kilka bardzo oryginalnych pomysłów. Musisz po prostu przetestować swoją kreatywność.
Zasłony z recyklingu - pomysłowe idee, jak je wykonać

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia, 2021

Z biegiem czasu rośnie wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu stosowanych do dekoracji i wystroju wnętrz. Dzięki tym pomysłom na recykling możemy zaoszczędzić pieniądze i wprowadzić wyjątkowy styl w naszym domu. Dlatego dziś sugerujemy, jak można wykonać zasłony z recyklingu.

Wykonanie tych zasłon jest pracochłonne i wymaga odrobiny cierpliwości. Jednak wynik jest spektakularny i zawsze wyglądają bardzo efektownie i kolorowo. Czy odważysz się wykonać własne zasłony z materiałów pochodzących z recyklingu?

Recykling i wyobraźnia bez ograniczeń

Dla wielu osób ponowne wykorzystanie przedmiotów do innego użytku może być dziwne lub szokujące. W rzeczywistości istotą recyklingu materiałów jest przekształcenie czegoś uważanego za śmieci i nadanie mu nowego życia.

Recykling nie kłóci się również z dobrym smakiem czy elegancją, wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Sztuka recyklingu może zmienić coś nudnego i nieciekawego w wyjątkowy przedmiot o wielkiej wartości i użyteczności. Nie lekceważmy naszych możliwości i zasobów, które już posiadamy. Przy odrobinie wolnego czasu i entuzjazmu efekty zrobią ogromne wrażenie na gościach.

W tym przypadku zobaczymy, jak wykonać zasłony z materiałów pochodzących z recyklingu.

Efektowne zasłony
Istnieje wiele materiałów, które można poddać recyklingowi, aby stworzyć piękne zasłony do domu. Po prostu musisz poddać próbie swoją kreatywność.

Zasłony z materiałów pochodzących z recyklingu

Wszystko, co kosztuje nas pewien wysiłek, cenimy potem bardziej niż inne rzeczy. Wykonywanie tego typu rzemiosła, niezależnie od naszych umiejętności lub wiedzy, może zamienić zwykłą zasłonę w przedmiot, który można polubić.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, jak wybrać materiał, na którym będziemy pracować. Możliwości stworzenia naszej idealnej zasłony mogą być nieskończone, i właśnie na tym polega magia recyklingu.

Wybór materiałów jest zawsze uzależniony od miejsca, w którym je potem wykorzystamy oraz od kryteriów funkcjonalności i żywotności. Na przykład, jeśli mamy małe dzieci, nie powinniśmy robić zasłony, która jest w ich zasięgu i jest wykonana z materiałów, które mogą łatwo rozerwać.

Bambusowe zasłony z recyklingu

Na początek proponujemy bardzo wyszukany pomysł na wykonanie własnej zasłony z bambusowych słupków. Efekt może być bardzo elegancki. Dla ludzi z zachodnich społeczeństw bambus kojarzy się z egzotycznym a nawet tropikalnym klimatem.

Musimy tylko pamiętać, że tego typu zasłony wydają dziwny dźwięk, gdy je przesuwamy i słupki bambusu zderzają się ze sobą. Dla jednych będą brzmieć jak poezja, dla innych może nie aż tak bardzo i mogą nawet denerwować. Dlatego warto dobrze rozważyć, gdzie powiesimy taką zasłonę.

Zasłony wykonane z bambusa pochodzącego z recyklingu mogą mieć inne zastosowanie niż zwykła zasłona. Posłużą bardziej jako ścianka działowa czy parawan, ale nie do zapewnienia prywatności lub ochrony przed światłem słonecznym.

Natomiast już bardziej skomplikowany i pracochłonny pomysł to wykonanie rolety bambusowej. Jest to bardzo dobry wariant do rozważenia, ale wymaga bardziej złożonego procesu.

Zobacz także te ciekawe pomysły: Szklane butelki z recyklingu w roli dekoracji

Kapsle od butelek

Jeśli chcemy nadać naszemu domowi lub tarasowi zabawny i beztroski klimat, najlepszym rozwiązaniem będzie zasłona wykonana z zatyczek lub plastikowych kapsli. Ta opcja przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego i uświadamia nam znaczenie recyklingu plastikowych opakowań.

Mała trudność w wykonaniu kurtyny z kapsli polega na ich zdobyciu. Ponieważ potrzebne są setki nakrętek lub kapsli, będziemy musieli zorganizować naszych przyjaciół, aby je dla nas zbierali.

Dobrze jest też z góry ustalić, jakie kolory będziemy wybierać. W ten sposób będziemy mogli zbierać nakrętki potrzebnych nam napojów i dzięki temu zasłona nie stanie to bezsensowną zbieraniną.

Zasłony z nakrętek
Ponownie używając plastikowych zakrętek do butelek, możesz zrobić ładną zasłonę do umieszczenia w pokoju lub salonie. Czy podoba ci się ten pomysł?

Kapsułki z kawą

Dla rodzin, które piją kawę w kapsułkach, dobrym pomysłem jest recykling wszystkich tych małych jednorazowych pojemników. Z nylonowej nici i dobrego kleju można stworzyć paski małej zasłony oddzielającej np. kuchnię od salonu.

Jeśli cierpliwie uda nam się zebrać wszystkie potrzebne kapsułki, możemy stworzyć jakiś kształt lub rysunek używając różnych kolorów tych pojemników. Z pewnością będzie to dobry temat do rozmowy z gośćmi i niejeden z nich go skopiuje.

Więcej pomysłów na zasłony z materiałów pochodzących z recyklingu

Wreszcie, jeśli chcemy nadać jeszcze bardziej osobisty charakter naszym wnętrzom, możemy użyć materiałów, które mają bezpośredni związek z nami lub z zawodem, który uprawiamy.

Są zasłony zrobione z guzików, z korków od butelek do wina, z kapsli od napojów, z klisz lub zdjęć rentgenowskich, z płyt CD, skrawków tkaniny, a nawet ze sznurka. Przy odrobinie samozaparcia można też stworzyć delikatną kwiecistą zasłonę wycinając denka plastikowych butelek lub stosując nakrętki, jak widać na zdjęciu powyżej.

Każdy nietoksyczny materiał pochodzący z recyklingu, który jest w dobrym stanie, może zostać użyty do stworzenia uroczej i niepowtarzalnej zasłony, której nie będziesz w stanie nigdzie kupić. Czy odważysz się puścić wodze wyobraźni?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.