Dekoracja morska - 4 kluczowe elementy

Dekoracja morska nigdy nie wychodzi z mody. Ma tę zaletę, że daje zrelaksowany, nostalgiczny, przyjemny i bardzo przytulny nastrój. Dziś zobaczymy cztery kluczowe elementy, aby uzyskać doskonały morski styl.
Dekoracja morska - 4 kluczowe elementy

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Kiedy zbliża się lato, na scenę zaczyna wkraczać dekoracja morska, znana również jako dekoracja żeglarska. I dlatego wcale nie musisz wyjeżdżać na plażę, aby spędzać lato w otoczeniu akcesoriów i szczegółów przypominających morze. Niebiesko-białe ściany, wazony, poduszki i wszelkiego rodzaju akcesoria morskie są mile widziane.

Dekoracja morska jest często używana w domach letnich, zwykle położonych blisko morza. Ale nie tylko tam: pasuje praktycznie dla każdego typu mieszkania. I, co ważne, dekoracja morska nigdy nie wychodzi z mody.

Ten rodzaj dekoracji ma tę zaletę, że przynosi relaks i nostalgię. Poza tym daje bardzo przyjemny i przytulny klimat. W tym artykule zobaczymy cztery kluczowe aspekty, aby zaaranżować doskonałą dekorację morską.

Dekoracja morska – kluczowe aspekty

Kolor

Jakże mogłoby być inaczej: niebieski i biały to sztandarowe kolory dekoracji morskiej.Niebieski może być używany we wszystkich odcieniach: od niebieskiego do indygo. Ten kolor przenosi nas do spokojnego i cichego świata nadmorskich wakacji. Biały również może występować w różnych odcieniach : biel złamana, biel piaskowa lub po prostu czysta biel.

Chociaż te dwa kolory królują w morskim stylu, są też inne, które bardzo dobrze nadają się do tego typu dekoracji. Możesz użyć na przykład koloru cedru, zielonej mgły, szarości lub nawet kilku akcentów czerwieni. Każda osoba musi wybrać i połączyć te kolory zgodnie ze swoimi preferencjami i w zależności od stylu, który ostatecznie chce uzyskać.

Morskie kolory
Klasycznym elementem dekoracji morskiej, którego nie może zabraknąć, jest kolor niebieski i motyw w paski.

Morskie kolory powinny być obecne nie tylko na meblach, tkaninach i akcesoriach dekoracyjnych. Ściany to również bardzo ważny element, który tworzy morski klimat. Pomalowanie ścian w tych tonacjach sprawi, że wnętrza wypełnią się spokojem, przestrzenią i czystością morza.

Materiały jakich używa dekoracja morska

Aby nasza dekoracja morska była oryginalna i autentyczna, należy również wziąć pod uwagę materiały, które zostaną użyte. Drewno bez wątpienia najlepiej odzwierciedli specyficzny klimat morskiego lub żeglarskiego życia. Ponadto drewno to bardzo przytulny materiał, który pomoże nam stworzyć miłą i ciepłą atmosferę we wnętrzu.

Idealnie byłoby, gdyby pomieszczenie z dekoracją morską miało drewnianą podłogę. Ale możesz również użyć tego materiału na suficie lub nawet na ścianach, umieszczając boazerię.

Dla tego typu dekoracji preferowane są jasne kolory drewna. A drewno pomalowane na biało jest bez wątpienia najlepszą opcją. Materiał ten powinien być również obecny na krzesłach, stołach i ogólnie we wszystkich meblach.

Przedmioty dekoracyjne

Wszystkie szczegóły, które można wnieść do aranżacji wnętrza, jako ozdoby, mają kluczowe znaczenie w tworzeniu morskiego charakteru pomieszczenia. W tym celu możesz znaleźć liczne dodatki tematyczne, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter.

Wspaniale nadadzą się do tego zatem węzły morskie,  kotwice statków, łodzie, ryby, muszle i rozgwiazdy. Dzięki tym akcesoriom, po wejściu do wnętrza każdy będzie natychmiast przenosił się do nostalgicznego świata morza.

Przedmioty dekoracyjne
Niezbędnym elementem są przedmioty dekoracyjne, które przywołują na pamięć morze.

Jeśli chodzi o tkaniny, jakich użyjesz do mebli, poduszek, dywanów, obrusów, serwetek itp., paski niewątpliwie stanowią w tym przypadku doskonały wzór. I oczywiście, w ulubionych kolorach, czyli w niebieskim i białym. Naczynia również mogą mieć delikatne detale z paskami w tych dwóch kolorach.

Inne akcesoria dekoracyjne, takie jak wazony, świece, lampy, również powinny być częścią tego tematycznego wystroju. Uważaj jednak, żeby wybierać przedmioty w tych samych odcieniach niebieskiego i białego lub zawierające naturalne materiały związane ze światem morza, takie jak muszle lub liny.

Jeśli chcesz dodać do aranżacji akcent kolekcjonerski lub coś bardziej wyrafinowanego, możesz również użyć jako dekoracji takich przedmiotów, jak okulary, koła ratunkowe, przyrządy nawigacyjne i inne akcesoria morskie.

Chodzi o to, żeby te przedmioty wyglądały autentycznie. Powinny sprawiać wrażenie, że ktoś naprawdę ich wcześniej używał, więc znacznie lepiej, jeśli rzeczywiście wyglądają na nieco zużyte. Można zdobyć tego typu akcesoria lub ich pozostałości na wszelkiego rodzaju targach antyków, pchlich targach z używanymi przedmiotami, jarmarkach lub na różnych stronach internetowych.

Wnętrze pełne naturalnego światła

Ostatni kluczowy aspekt to światło. Dekoracja morska w dużej mierze bazuje na obfitym oświetleniu. Wnętrze, które przywołuje na myśl świat morza, powinno mieć duży dostęp światła. Kiedy myślimy o morzu, natychmiast widzimy w wyobraźni otwarte przestrzenie, z dużą ilością naturalnego światła i dużą ilością słońca.

Aby przestrzenie z dekoracją morską idealnie imitowały ten klimat, koniecznie powinny mieć, jak najwięcej naturalnego światła. Idealnie, jeśli słońce i światło wpadają przez duże okna, przeszklone ściany, a nawet świetliki w suficie. Aby spotęgować ten efekt, warto zostawiać odsłonięte zasłony i nie używać ciemnych barw. Biały kolor idealnie pomoże nam osiągnąć ten efekt.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.