Dbanie o podłogę drewnianą - cztery sposoby

Ponieważ drewno jest materiałem, który staje się matowy i pęcznieje, jeśli nie zapewnia mu się odpowiedniej pielęgnacji, należy pamiętać o tym, aby poszukać dobrej metody zaimpregnowania go i utrzymywania w dobrej kondycji.
Dbanie o podłogę drewnianą - cztery sposoby

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dbanie o podłogę drewnianą jest jednym z tych zadań związanych ze sprzątaniem domu, które zajmują zazwyczaj najwięcej czasu. Obecnie jednak istnieją różne metody, aby uzyskać efekt lśniącej, drewnianej podłogi o wspaniałym wyglądzie, ale bez przechodzenia przez mnóstwo kłopotów związanych z jej pielęgnacją.

Jeśli jednak zlekceważysz dbanie o podłogę drewnianą i będziesz zbyt długo zwlekać z zapewnieniem jej właściwej impregnacji, to wkrótce będziesz mógł zauważyć, że stopniowo utraci ona swój charakterystyczny dotyk i elegancki wygląd. Będzie to spowodowane tym, że zabrudzenia sprawiają, że drewno staje się matowe, popękane i sprawia wrażenie poplamionego.

Dodatkowo bez odpowiedniej pielęgnacji, degradacja tego niezwykle efektownego materiału, jakim jest drewno postępuje z coraz większą szybkością, umożliwiając łatwiejsze wchłanianie wilgoci, a zatem deski ulegają jeszcze mocniejszemu zniekształceniu.

Jaki jest więc najlepszy sposób na dbanie o podłogę drewnianą? Chociaż używanie wosku jest tradycyjną metodą pielęgnacji i nadal jest on powszechnie stosowany także i dzisiaj, w rzeczywistości istnieją inne interesujące produkty, które pozwalają osiągać te same cele. Do tego są one oparte o naturalne składniki i kosztują o wiele mniej.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci cztery niezwykle skuteczne sposoby wykonania tej pracy.

Tego typu dbanie o podłogę drewnianą będziesz mógł zastosować zawsze wtedy, gdy będziesz chcieć, aby Twój parkiet czy też podłoga wykonana z twardego drewna były zawsze czyste i prezentowały wysoki połysk. Wypróbuj dowolny z nich lub nawet wszystkie!

Na czym polega odpowiednie dbanie o podłogę drewnianą?

W sklepach z materiałami budowlanymi dostępne są różnego rodzaju produkty zapewniające dbanie o podłogę drewnianą. Tradycyjny wosk jest nadal używany w przypadku drewnianych podłóg i parkietów wykonanych z tradycyjnych z desek, jako że jest on materiałem zapewniającym przyzwoitej jakości efekt końcowy przy stosunkowo niskich kosztach.

Jeśli jednak Twoje drewno jest naprawdę wyjątkowe lub nietypowo wykończone, musisz użyć innych rodzajów środków do pielęgnacji drewna.

Jeśli Twoja podłoga jest wykonana z surowego, niewykończonego drewna, płyt pilśniowych lub korkowych, możesz użyć wosku w płynie lub oleju. Nie zaleca się jednak stosowania tego rodzaju wosku na podłogach z materiałów syntetycznych, takich które są pokryte uretanem lub podłogami, które nie zostały uprzednio odpowiednio zaimpregnowane.

Polerowanie podłogi

Kolejną doskonałą alternatywą zapewniającą skutecznie dbanie o podłogę drewnianą jest silikon techniczny na bazie wody. Możesz go użyć na prawie wszystkich rodzajach podłóg, z wyjątkiem tych wykonanych z korka, płyty wiórowej i drewna, które nie zostało wcześniej zaimpregnowane.

Wosk w postaci pasty może być używany do zapewnienia połysku podłogom wykonanym z płyty wiórowej, korka, betonu i niedokończonego drewna; nie należy go stosować na powłokach syntetycznych lub uretanowych z uwagi na wysokie niebezpieczeństwo poślizgu.

Istnieje kilka domowych wosków, które można nakładać na każdy rodzaj drewna. Takie dbanie o podłogę pozwala uzyskać wysoki jej połysk, a dodatkowo podłoga zawsze wygląda jak nowa. Pamiętaj jednak, że rezultaty zastosowania środka wykonanego na podstawie jednego z poniższych przepisów mogą się różnić w zależności od materiału, z którego wykonana została Twoja podłoga oraz stanu samego drewna.

Skuteczne sposoby zabezpieczania podłóg z twardego drewna

Jeśli już wiesz, jaki jest najlepszy wosk dla Twojej podłogi, w poniższej sekcji dowiesz się, jak prawidłowo zastosować ten materiał, aby Twoje drewno wyglądało jak nowe. Jesteś gotowy, by rozpocząć prawidłowe dbanie o podłogę drewnianą? Zatem do dzieła!

1. Wosk w płynie i olej

 • Dokładnie wyczyść powierzchnię swojej podłogi, aby wyeliminować wszelki kurz i brud, które mogą na niej zalegać.
 • Namocz miękką bawełnianą ściereczkę w płynnym wosku i rozprowadź go równomiernie po swojej podłodze.
 • Gdy drewno wyschnie, wypoleruj je czystym ręcznikiem lub polerką na wysoki połysk.
 • Gdy zauważysz efekt w postaci idealnie lśniącego drewna, bez śladu wosku, będzie to oznaczało, że dobrze wykonałeś czynności opisane w powyższych punktach.

2. Polimer krzemowy na bazie wody

 • Zmyj i wytrzyj do sucha swoja podłogę tak, aby pozbyć się brudu, który gromadzi się na jej powierzchni i w szparach pomiędzy deskami.
 • Weź czystą szmatkę i polej ją odrobiną polimeru krzemowego na bazie wody.
 • Rozprowadź cienką warstwę preparatu na drewnianej podłodze, uważając, aby nie tworzyć bąbelków, ani smug.
 • Później, gdy drewno będzie już suche, wypoleruj dokładnie podłogę czystym ręcznikiem lub maszyną do polerowania.
 • Upewnij się, że każda warstwa polimeru wyschła całkowicie przed nałożeniem kolejnej warstwy pasty.
 • Możesz powtarzać cały proces aż do uzyskania zadowalającego Cię efektu.

3. Wosk w formie pasty

 • Dokładnie umyj lub odkurz podłogę przed nałożeniem tego produktu.
 • Kiedy będzie ona już czysta i sucha, weź miękki bawełniany ręcznik, który nie zostawia smug oraz włókien i nabierz na niego trochę wosku w postaci pasty.
 • Rozprowadź teraz wosk na swojej podłodze cienką warstwą, postępując zgodnie z instrukcjami na jego etykiecie.
 • Usuń nadmiar wosku, a następnie wypoleruj podłogę czystym ręcznikiem lub maszyną do polerowania.

Czy wiesz o tym, że…?

Pamiętaj przy tym o tym, że jeśli podłoga wygląda na matową i nie ma pożądanego przez Ciebie połysku, przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że jest po prostu zbyt sucha. Musisz powtórzyć cały proces używając w takim przypadku większej ilości wosku.

Czy wiedziałeś o tym, że w tak prosty sposób możesz poprawić wygląd swojej podłogi mimo wrażenia wykonania bezskutecznej pracy?

4. Domowy przepis na wosk z dodatkiem terpentyny

Jeśli chcesz użyć produktu wykorzystującego przyjazne dla zdrowia składniki i możliwego przy tym do przygotowania w domowym zaciszu bez wydawania fortuny, prezentujemy Ci banalny w swojej prostocie, ale niezwykle skuteczny środek zapewniający dbanie o podłogę drewnianą, a wykorzystujący jedynie dwa składniki.

Są to zwyczajny wosk pszczeli i terpentyna, dwa produkty o tłustej konsystencji, które zapewniają każdemu rodzajowi drewna wygląd świeży, czysty i lśniący.

Woskowanie drewna

Jest to także preparat wolny od toksycznych chemikaliów (terpentyna jest nieszkodliwa dla zdrowia w przypadku takiego zastosowania, do jakiego zamierzamy jej użyć). Można go zastosować do podłóg drewnianych, a także nawet i mebli, które zaczynają wyglądać staro, stały się matowe i mają niejednorodne zabarwienie powierzchni – na przykład pożółkły w pewnych miejscach.

Składniki, jakich będziesz potrzebować do przygotowania tego środka

 • 1 / 4 szklanki startego wosku p
   szczelego (50 g)
 • 1 / 2 szklanki terpentyny (100 ml)

Przygotowanie opisywanego produktu do pielęgnacji drewna

  • Wsyp starty wosk pszczeli do żaroodpornego naczynia i następnie podgrzewaj go w garnku z podwójnym dnem aż do rozpuszczenia. Nie możesz użyć do tego celu piekarnika, ponieważ wosk może się przypalić.
 • Gdy wosk zacznie wydawać się ciekły, wymieszaj go drewnianą szpachelką i powoli dodaj terpentynę.
 • Mieszaj oba składniki tak długo, aż się połączą, a Ty uzyskasz w pełni jednorodną konsystencję gotowej mieszaniny.
 • Odstaw naczynie na bok i pozwól mu ostygnąć do temperatury pokojowej.
 • Gotowy środek przechowuj w szczelnie zakręcanym pojemniku (dzięki temu terpentyna nie wywietrzeje).

Uwaga: jeśli zapach terpentyny Ci przeszkadza, możesz dodać do gotowego produktu kilka kropel olejku eterycznego, aby uzyskać lepszy aromat.

Dbanie o podłogę drewnianą lub meble za pomocą opisywanego środka

 • Oczyść powierzchnię swojej drewnianej podłogi i nałóż odpowiednią ilość wosku tak, aby pokryć ją cienką warstwą produktu.
 • Wypoleruj teraz podłogę za pomocą szmatki z mikrofibry, aż do uzyskania tak pożądanego połysku.

Wybierz najbardziej odpowiednią metodę na dbanie o podłogę drewnianą i zapewnij jej odpowiednią pielęgnację, aby wyglądała tak ładnie, jak tylko tego chcesz. Jak widzisz, każdy skuteczny sposób na uzyskanie tego efektu jest prawie taki sam. Jedyna różnica dotyczy środka, którego używasz.

Zarysowana podłoga – dowiedz się, jak ją odświeżyć!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.