Czyszczenie drewna - 8 domowych sposobów

Czy wiedziałaś, że czyszczenie drewna wazeliną jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów usuwania śladów i pęknięć w drewnie? Olejki zawarte w wazelinie pozostawiają drewniana powierzchnię lśniącą i czystą. Poznaj domowe techniki czyszczenia drewna opisane w naszym artykule.
Czyszczenie drewna - 8 domowych sposobów

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Drewno dodaje szlachetności domowym wnętrzom, ale samo czyszczenie drewna może być dosyć uciążliwe jeśli nie wiemy jakich środków użyć, aby chronić i konserwować drewniane meble lub podłogi.

Dlatego warto wypróbować naturalne, domowe sposoby zamiast silnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić delikatne powierzchnie.

Odpowiednie czyszczenie drewna powinniśmy zacząć od określenia rodzaju powierzchni, którą chcemy wyczyścić.

Jeśli już wiesz z jakiego drewna są zrobione Twoje meble i podłogi, sprawdź, który z poniższych ośmiu domowych sposobów sprawi, że czyszczenie drewna będzie łatwe i skuteczne.

1. Czyszczenie drewna orzechami włoskimi

Nie, to nie pomyłka. Orzechy włoskie doskonale nadają się do czyszczenia drewna. Zawierają one olejki, dzięki którym twoje meble będą wyglądały jak nowe.

Orzechy włoskie

 

Jeśli chcesz wypróbować ten nietypowy sposób, obierz orzechy włoskie z łupin i potrzyj nimi drewniane powierzchnie.

Zobaczysz natychmiastowe rezultaty. Upewnij się tylko, że w orzechach nie pozostały żadne fragmenty łupin, aby nie podrapać delikatnych, drewnianych powierzchni.

2. Ocet winny i oliwa z oliwek

 

Dzięki połączeniu dwóch składników – octu winnego i oliwy z oliwek – czyszczenie drewna stanie się niezwykle łatwe i skuteczne.

Oto jak możesz przygotować ten domowy środek czyszczący:

  • Połącz równe części octu winnego i oliwy z oliwek w niewielkiej misce.
  • Namocz bawełnianą ściereczkę w mieszance i natrzyj nią drewniane powierzchnie.
  • Pozostaw do wyschnięcia na około godzinę.
  • Dla najlepszego efektu, nanieś na czyszczone powierzchnie wosk do drewna.

Ten domowy środek jest niezwykle skuteczny, ponieważ oliwa wnika w drewno i je nawilża, a ocet usuwa nagromadzone zabrudzenia.

3. Majonez

Jeśli na blacie twojego drewnianego stołu są śladu po rozlanych płynach, możesz je łatwo usunąć za pomocą majonezu. Nałóż niewielką ilość majonezu na plamy i pozostaw go do wyschnięcia.

Zetrzyj majonez lekko zwilżoną ściereczką, a następnie wyczyść powierzchnię swoim ulubionym środkiem.

To niezawodny sposób na pozbycie się plam lub okrągłych śladów po szklankach czy kieliszkach z napojami.

4. Korek

Innym sposobem na usuwanie śladów po szklankach jest pocieranie ich za pomocą korka.

Korki do butelek

 

Jeśli ślady nie są świeże, może ci to zająć chwilę zanim całkowicie usuniesz odznaczoną na drewnie obwódkę. Najlepiej jest robić to okrężnymi ruchami aż ślad całkowicie zniknie.

 

Następnie przetrzyj powierzchnię wilgotną szmatką.

5. Wazelina

Wazelina jest doskonałym rozwiązaniem na zadrapania i pęknięcia na drewnie.

Nałóż cienką warstwę wazeliny na ryzy na drewnie i zostaw ją na przynajmniej kilka godzin (im dłużej, tym lepiej). Kiedy wazelina przeschnie, wetrzyj ją w drewno dokładnie suchą ściereczką.

Jeśli chcesz pozbyć się niewielkich, pojedynczych zarysowań, nałóż na nie wazelinę, a następnie przykryj rysę wilgotną ściereczką i rozgrzej to miejsce żelazkiem.

Rysy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!

6. Ciepła woda

Jeśli chcesz usunąć z drewna ślady z farby, która spadła na stół czy podłogę podczas malowania, wystarczy, że użyjesz nieco ciepłej wody.

Ciepła woda

Dodaj zwykły środek czyszczący do ciepłej wody i przetrzyj zabrudzoną powierzchnię miękką ściereczką zmoczoną w tym roztworze.

W zależności od tego, czy plamy z farby są świeże czy lekko zaschnięte, czasem trzeba powtórzyć ten proces.

Przetrzyj na koniec powierzchnię czystą ściereczką, zmoczoną tylko w wodzie, bez detergentu i usuń resztki wody suchym ręcznikiem.

7. Amoniak

Czyszczenie drewna, które jest pokryte pleśnią – szczególnie jeśli jest to powierzchnia wystawiona na działanie deszczu i słońca – wymaga nieco silniejszego środka.

Do usuwania pleśni z drewna najlepiej nadaje się amoniak.

Zmieszaj jego niewielką ilość z ciepłą wodą. Namocz w roztworze ściereczkę i przetrzyj dokładnie powierzchnie, które chcesz odświeżyć.

Zobaczysz, że amoniak nie tylko łatwo usunie pleśń z drewna, ale również skutecznie będzie chronić drewno przed szybkim nawrotem tego problemu.

8. Sok z cytryny

Jednym z najskuteczniejszych sposobów czyszczenia drewna jest połączenie soku z cytryny lub olejku cytrynowego z ciepłą wodą.

Sok z cytryny

Wlej do miski pół litra ciepłej wody, a następnie dodaj do niej sok wyciśnięty z jednej cytryny.

Zamocz w roztworze miękką, bawełnianą ściereczkę i przetrzyj nią drewniane powierzchnie, które chcesz wyczyścić.

Zostaw roztwór na kilkanaście minut do wyschnięcia, a następnie przetrzyj wszystko suchą ściereczką. Twoje meble będą lśnić jak nowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kozłowski, R. (1960). Prostowanie spaczonych podobrazi drewnianych za pomocą zabiegów chemicznych i mechanicznych TT – Straightening warped panels by chemical and mechanical means. Ochrona Zabytków.
  • Wieczorek, K. (1990). Kryteria oceny preparatów do konserwacji zabytkowych obiektów drewnianych. TT – Criteria for the evaluation of preparations used in conservation of ancient wood objects. Rocznik Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Konserwacji Zabytków.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.