Plamy z oleju — jak skutecznie je usunąć?

Aby Twoje ubrania ucierpiały na tym, jak najmniej w wypadku ich poplamienia tłustą substancją staraj się działać jak najszybciej, wtedy gdy plama jest jeszcze świeża.
Plamy z oleju — jak skutecznie je usunąć?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jakże często plamy z oleju były przyczyną pożegnania się z ulubioną bluzką czy spodniami. Niestety nie tylko są one dość powszechne, ale i jednymi z tych, które najtrudniej jest usunąć. Wystarczy chwila nieuwagi w kuchni podczas przygotowywania jedzenia lub podczas konsumowania posiłku

Jednym z kluczy do ich usunięcia jest natychmiastowa reakcja i jak najszybsza próba usunięcia plamy.

Chodzi tutaj o jak najszybsze zapobiegnięcie przyklejenia się tłuszczu do tkaniny. Biorąc to pod uwagę warto rozważyć kilka domowych sposobów, które są szczególnie skuteczne w podobnych wypadkach, a przy tym nie wpływają negatywnie na wygląd ubrania. Chciałabyś je poznać?

Sposoby na plamy z oleju

Sól

Pierwszym środkiem ratującym, który można zastosować w wypadku plamy z oleju na ubraniu to papierowy ręcznik.

Sól

Należy przyłożyć go do miejsca poplamienia i delikatnie ją pocierać. Następnie, by uniknąć penetracji tłuszczu w głąb tkaniny, plamę należy natrzeć obfitą ilością soli i pozostawić do działania na kilka minut.

Na zakończenie należy zanurzyć tkaninę w wodzie z detergentem do prania i pozostawić na 30 minut, a następnie spłukać.

Alkohol

90% alkohol uważany jest za jeden z najskuteczniejszych środków, który świetnie sprawdza się przy próbach usunięcia opornych plam z tłuszczu. Tkaniny z łatwością go wchłaniają i dzięki temu wystarczy jedynie kilka kropel do skutecznego usunięcia plamy.

Po pozostawieniu go do działania na kilka minut następnie zalecane jest upranie ubrania w wodzie z proszkiem, co pozwoli uzyskać jeszcze lepszy efekt.

Sok z cytryny

Kwas cytrynowy, który znajduje się w soku z cytryny, jest jednym z czynnych składników produktów, które sprzedawane są jako środki na usuwanie tłustych plam. Zawsze możemy zdecydować się na bezpośrednie zastosowanie tej substancji, jeśli okaże się, że właśnie ubrudziliśmy się czymś tłustym.

Cytryna i gąbki do zmywania naczyń

Jedyne co wystarczy zrobić to wetrzeć plasterek cytryny w poplamione miejsce lub zaaplikować na nie znaczną ilość soku cytrynowego. Następnie należy ubranie zanurzyć w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu do prania, a na koniec dokładnie wypłukać.

Biały ocet

Również uważany za jeden z najlepszych naturalnych środków czyszczących. Biały ocet może być skuteczny w wypadku tych najtrudniejszych do usunięcia plam.

Dzięki naturalnym kwasom, które wspomagają eliminację zanieczyszczeń z tkanin, pozostawia ubrania czyste, podobnie jak to czynią produkty sprzedawane w supermarketach.

W tym wypadku stosuje się go bezpośrednio na plamę, odczekuje 30 minut, a następnie dokładnie spłukuje wodą z mydłem.

Talk

Choć nie jest zalecane używanie talku w proszku jako środka do utrzymania higieny ciała, nie oznacza to, że nie możemy wykorzystać go w inny sposób. Jednym z interesujących zastosowań jest domowy sposób na wywabianie plam z tłuszczu zarówno z ubrań, jak i innych powierzchni i materiałów.

Talk

Wystarczy wziąć niewielką ilość produktu rozprowadzić na poplamionym miejscu, a następnie energicznie szczotkować.

Skrobia kukurydziana

Skrobia kukurydziana również dobrze sprawdza przy próbach wywabienia uciążliwych plam z oleju na ubraniach. Jest szczególnie skuteczna na świeże zabrudzenia, jako że świetnie zapobiega przywieraniu tłuszczu do tkaniny.

Używa się jej podobnie jak talku. Po wtarciu substancji należy ją energicznie szczotkować, aby poruszyć cząsteczki tłuszczu na tkaninie.

Kreda

Ze względu na konsystencję, jaka ją charakteryzuje, doskonale sprawdza się przy usuwaniu plam z tłuszczów wydzielanych przez nasze ciało. Plamy te najczęściej pojawiają się na koszulach i koszulkach w okolicach pach i szyi. Aby je usunąć, przed umieszczeniem ubrania w pralce należy natrzeć pożądane zabrudzone miejsce kredą.

Wodorowęglan sodu

Dzięki swoim właściwościom wybielającym i ściągającym soda oczyszczona świetnie sprawdza się przy usuwaniu uporczywych plam ze smaru lub tłuszczu. Skutecznie usuwa brud, który zatrzymuje się na tkaninie.

Wodorowęglan sodu

Najlepiej w takich wypadkach zastosować wodorowęglan sodu bezpośrednio na tłustą plamę i przed szczotkowaniem dodać kilka kropli białego octu.

Płyn do mycia naczyń na plamy

Mydło, płyn do mycia naczyń lub inny detergent przeznaczony do usuwania tłuszczu, które pozostawiają potrawy, również może posłużyć jako środek do usuwania plam z oleju pozostałych na ubraniach.

Wystarczy niewielką ilością substancji przetrzeć zabrudzone miejsce, a następnie spłukać dokładnie ciepłą wodą.

Teraz gdy znasz już tych kilka domowych sposobów na usunięcie tłustych plam z ubrań, nie wahaj się ich wypróbować, gdy Twoje ulubiona bluzka lub inna część garderoby zostanie zabrudzona. Staraj się zareagować jak najszybciej by nie dać czasu na to, by tłuszcz przytwierdził się do tkaniny na dobre!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Al-Abri, S. A., & Kearney, T. (2014). Baking soda misuse as a home remedy: Case experience of the California Poison Control System. Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics. https://doi.org/10.1111/jcpt.12113
  • J.J., Z., M.L., M., Y., G., Zambon, J. J., Mather, M. L., & Gonzales, Y. (1996). A microbiological and clinical study of the safety and efficacy of baking-soda dentifrices. Compendium of Continuing Education in Dentistry. (Jamesburg, N.J. : 1995). Supplement.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.