Aksamit - kilka wskazówek dotyczących czyszczenia i pielęgnacji

W tym artykule podzielimy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi czyszczenia aksamitu i pielęgnacji tego specjalnego materiału. Nie przegap tego!
Aksamit - kilka wskazówek dotyczących czyszczenia i pielęgnacji

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aksamit to materiał słynący z miękkiej faktury i wyrafinowanego wyglądu. Z tego powodu często można go znaleźć w przedmiotach dekoracyjnych, meblach, butach i odzieży. Jest to jednak tkanina, która wymaga specjalnego traktowania, aby zachować dobry wygląd. W tym artykule przedstawimy Ci wskazówki dotyczące tego jak czyścić aksamit.

Tradycyjnie aksamit był luksusowym materiałem, który kojarzył się ze szlachetnością, bogactwem i wysokimi pozycjami władzy. Dziś jest bardziej przystępny cenowo i występuje w różnych odmianach, które są klasyfikowane według surowca, z którego jest wytwarzany (poliester, bawełna, acetat lub jedwab).

Aksamit – wskazówki dotyczące pielęgnacji

Zgodnie z instrukcją pielęgnacji tkanin z Galerii Madryt aksamit jest delikatny i pierwotnie był wykonany z jedwabiu. Jednak dzisiaj najczęściej używanym aksamitem jest bawełna akrylowa. Należy go prać tylko wtedy, gdy jest syntetyczny.

1. Aksamit: wyszczotkuj i odkurz

Aby utrzymać aksamit w dobrym stanie, należy użyć miękkiej szczoteczki do usuwania brudu i kłaczków , które do niego przylgnęły. Przydaje się to przy meblach, poduszkach i butach. Pomaga również uporządkować włókna, aby uzyskać ładne wykończenie.

W przypadku mebli istnieje również możliwość odkurzania. Musi to być jednak delikatne odkurzanie, które pozwala na usunięcie drobnych śladów brudu, ale nie generuje takiego tarcia, które powodowałoby zmiany w aksamitnym wyglądzie. Aby to zrobić, możesz użyć głowicy w kształcie szczoteczki, z którą zwykle są wyposażone odkurzacze.

Odkurzacz
Odkurzacze mogą pomóc w pielęgnacji aksamitu, ale należy zachować ostrożność, aby uniknąć uszkodzenia tkaniny.

2. Odwróć to na lewą stronę

Jeśli masz aksamitną odzież, najlepiej wyprać ją na lewą stronę. Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji prania, która znajduje się na etykiecie, ponieważ w zależności od jej składu będzie mniej lub bardziej delikatna.

W każdym razie, jeśli chcesz szczególnie zadbać o ubranie, najlepiej wyprać je ręcznie. Można go jednak również umieścić w cyklu na delikatne ubrania w pralce z podobnymi kolorami i specjalnym mydłem.

3. Pielęgnacja aksamitu: nie wiruj ani nie susz w suszarce

Aksamitu nigdy nie należy wirować ani suszyć w suszarce bębnowej, ponieważ może ulec całkowitemu zniszczeniu. Również informacje dotyczące pielęgnacji tego materiału przez producentów stwierdzają, że nie zaleca się wykręcania aksamitu. Lafayette stwierdza również, że nie zaleca się wykręcania ani wykręcania. Idealne suszenie powinno odbywać się w cieniu.

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie czystej powierzchni do rozłożenia odzieży i pozostawienie jej do naturalnego wyschnięcia. Należy go wywrócić na lewą stronę i mieć świadomość, że schnie równomiernie.

4. Uważaj na prasowanie

Kiedy masz aksamitne akcesorium, but lub mebel i ma zagniecenie lub zmarszczkę, najlepszą opcją jest wyczesanie go. Pozwoli to pozbyć się większości tych zagnieceń i ożywi wygląd tkaniny. Jeśli chodzi o odzież, należy zachować ostrożność podczas prasowania. Należy jednak zawsze zapoznać się z etykietą producenta.

Istnieją aksamitne ubrania, których zaleca się nie prasować. W rzeczywistości należy tego unikać, aby z czasem lepiej się nimi zająć.

Jeśli jest to nieuniknione, użyj żelazka parowego lub parowca, aby usunąć zagniecenia. Należy to robić w najniższej temperaturze dozwolonej przez maszynę. Jeśli używasz tradycyjnego żelazka, ustaw je w trybie pary i umieść cienką szmatkę między żelazkiem a aksamitem.

5. Użyj wody z alkoholem lub talkiem, aby usunąć plamy

Jeśli przypadkowo rozlałeś jedzenie na mebel lub aksamitną odzież, możesz użyć mieszanki alkoholu i wody, aby usunąć plamę. Wystarczy przetrzeć roztwór miękką gąbką na dotkniętym obszarze.

Jeśli jest to tłuste jedzenie, dodaj trochę proszku dla niemowląt lub pudru do stóp. Pozostaw na kilka godzin, a następnie usuń nadmiar alkoholu i wykonaj odpowiednie czyszczenie.

Talk pomaga dbać o aksamit
Talk w proszku absorbuje część tłustych substancji z plam na aksamicie i ułatwia jego czyszczenie.

Zadbaj o aksamit w swoich codziennych czynnościach

Teraz gdy znasz już kilka sztuczek i wskazówek dotyczących czyszczenia i pielęgnacji aksamitu, ważne jest również, abyś wiedział, co zrobić, aby nie znęcać się nad tym materiałem, gdy go nosisz lub przykrywasz nim meble. Przede wszystkim nie należy generować tarcia o szorstkie lub ostre powierzchnie, ponieważ mogą one uszkodzić tkaninę.

Ponadto, kiedy nosisz aksamitne buty, spróbuj wcześniej sprawdzić warunki pogodowe. Aksamitne buty nie powinny się zamoczyć.

Wreszcie, aksamitne ubrania i buty należy przechowywać w ochronnej podszewce w szafie. Jeśli masz odzież o wyjątkowej jakości, zanieś ją do pralni chemicznej i pozwól, aby zajęli się nią eksperci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.