Jak wybrać żelazko zgodnie z naszymi potrzebami?

Jakie jest najlepsze żelazko do odzieży? Ten elektrodomowy może różnić się wielkością i możliwościami. Po prostu znając charakterystykę różnych typów żelazek, będziesz wiedział, który jest najlepszy dla Twoich potrzeb.
Jak wybrać żelazko zgodnie z naszymi potrzebami?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wszyscy lubimy, aby nasze ubrania wyglądały czysto i bez zagnieceń. Według konferencji poświęconej tworzeniu profesjonalnego wizerunku podczas poszukiwania pracy opublikowanej przez University of Rioja, 93% pierwszego wrażenia opiera się na wyglądzie. Pomocną dłonią w tej misji jest żelazko – najbardziej chyba niedoceniany sprzęt domowy!

Dziś żelazko jest powszechnie spotykane w wielu domach. Chociaż jest to tradycyjne urządzenie, ewoluowało znacznie na przestrzeni lat. Żelazka nie są już ogrzewanymi węglem metalowymi urządzeniami, którymi możemy wyprasować przez godzinę jedynie spodnie. Teraz na rynku mamy dużo więcej różnorodności.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Jakie żelazko wybrać do ubrań?

Będąc przedmiotem, z którego korzysta wiele osób, żelazko występuje w sporej liczbie odmian. Nie ma nic złego w zakupie taniego modelu, jeśli jest to, czego potrzebujesz, to tylko podstawowa funkcjonalność. Ale najlepiej jest przyjrzeć się bliżej jego cechom i wydajności, aby Twoja inwestycja była tego warta.

Poniżej omawiamy rodzaje żelazek, które można znaleźć na rynku.

1. Podstawowe żelazko parowe

Takie modele są łatwe w użyciu, tanie i być może najbardziej popularne. Specjaliści sprawili, że z łatwością wygładzają syntetyczne tekstury, bawełnę i dżinsy. Po prostu włącz je i ustaw tryb pracy, a zacznie działać jak należy.

Niektóre mają pojemnik na wodę do spryskiwania rzeczy w celu szybszego usunięcia zagnieceń. Inne wydzielają parę z dna z tą samą intencją wygładzenia nawet najbardziej odpornych materiałów.

Nagrzewają się błyskawicznie. Potrafią wyprasować przeciętne ilości ubrań. A ponieważ zwykle nie są zbyt duże, możesz je łatwo przechowywać w dowolnej części domu. Zaleta? Często mają automatyczny wyłącznik aktywowany, gdy temperatura jest zbyt wysoka, co jest świetnym środkiem zabezpieczającym w przypadku nieuwagi.

Prasuj na desce do prasowania ze złożonymi koszulami
Większość domów będzie miała żelazko do ubrań, co spowodowało, że rynek poszerzył swoją ofertę i oferuje pewną różnorodność.

2. Żelazko pionowe

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj żelazka do ubrań jest pionowy. Nie oznacza to jednak, że nie możesz go używać w poziomie. Ludzie używają tego rodzaju urządzenia wyłącznie do rzeczy, które przechowują na wieszakach, takich jak zasłony, koszule lub sukienki. Oczywiście o ile nie są one wykonane z bardzo grubych materiałów.

Tego typu żelazka wyposażone są w podstawę i drążek, na którym można wieszać ubrania. Działają przy wykorzystaniu pary.

3. Żelazko podróżne

Cechą charakterystyczną tych produktów jest ich rozmiar. Są one mniejsze od tradycyjnych, dzięki czemu można je z łatwością zapakować. Najlepiej nadają się do niewielkiej liczby ubrań, które chcesz wyprasować na wakacjach.

Jeśli należysz do osób, które często podróżują z jednego miasta do drugiego lub często wyjeżdżają z kraju, nie zapomnij o żelazku podróżnym, aby Twoje ubrania zawsze prezentowały się dobrze. Z myślą o Twoim spokoju producenci stworzyli modele z podwójnym napięciem zasilania, aby uwzględnić różnice w standardach elektrycznych między krajami.

4. Płyta do prasowania

Takie żelazko posiada niezależny zbiornik, co daje mu większą zdolność do wytwarzania pary, skracając w rezultacie czas, którego potrzebujesz. Działają one o wiele łatwiej niż elektryczne. Chociaż są one zwykle używane tylko w zastosowaniach profesjonalnych, możesz ich również używać w domu ze względu na ich szybkość i dobre wyniki.

Wydajność tych płyt do prasowania predestynuje je do dużych ilości ubrań. Jeśli jednak jest jedna rzecz, za którą można je krytykować, to to, że zajmują dużo miejsca i są droższe niż bardziej tradycyjne rozwiązania.

5. Żelazka bezprzewodowe

To odpowiedź na postęp technologiczny w domu. Nie wymagają kabla do pracy. Są wyposażone w baterię i bazę do ładowania. Można z nich korzystać już po kilku minutach.

Możesz być także zainteresowany: 7 wskazówek, jak dbać o koszule

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze żelazek do ubrań?

Najważniejszą rzeczą przy wyborze rodzaju żelazka do ubrań jest ocena liczebności odzieży, którą będziesz prasować i jak często to robisz. Znajomość tych cech, które wyjaśniliśmy powyżej, znacznie ułatwia decyzję.

Zużycie energii elektrycznej i moc

Nikt nie chce mieć wyższych rachunków za media, a żelazka to zazwyczaj przedmioty, które wymagają sporo energii elektrycznej. Zanim zapłacisz za eksploatację tego urządzenia, sprawdź, ile energii zużywa.

Ogólnie moc żelazka waha się od 800 do 3200 watów, a czasem nawet więcej, jeśli jest to lepszy model. Jeśli mówimy o płycie do prasowania, to moc jest wyższa, ponieważ może się ona nagrzać w mniej niż 2 minuty.

Zbiornik wody

Skonsultuj się ze sprzedawcą w sprawie pojemności zbiornika. Im jest większa, tym rzadziej będziesz musiał go uzupełniać.

Kolejnym wartym uwagi aspektem dotyczącym wody w żelazkach do ubrań jest to, czy model pozwala na napełnienie jej z kranu. Niektóre żelazka mają funkcję zapobiegającą osadzaniu się kamienia, ale zalecamy mieszanie wody destylowanej z wodą z kranu, gdy znajdujesz się w rejonie dysponującym twardą wodą.

Długość kabla

Im więcej, tym lepiej, bo w ten sposób nie będziesz musiał prasować tuż przy gniazdku! Jeśli kabel mierzy od 2 do 2,7 metra i jest elastyczny, będziesz mógł prasować wygodnie i swobodnie.

Regulator ciepła

Regulacja temperatury w żelazkach do ubrań może być wielostopniowa lub może jej w ogóle nie być. Ten czynnik jest ważny dla efektu końcowego.

Funkcja zapobiegająca kapaniu

W przypadku delikatniejszych materiałów, takich jak bielizna, temperatura żelazka musi być niska, aby nie zdążyło on wytworzyć pary. Ale wtedy może z niego kapać woda, plamiąc ubrania.

Jak możesz temu zapobiec? Cóż, wybierając żelazko do ubrań z funkcją drop-stop lub aqua-stop. Są droższe, ale pomagają zadbać o twoje ubrania.

Wylot pary

Nawet najprostsze żelazka do ubrań mają wylot pary, dzięki czemu Twoje ubrania pozostają miękkie. Możesz ustawić je tak, aby strumień pary był ciągły lub okresowy, na potrzeby bardziej wyraźnych zmarszczek na odzieży.

Uwaga na temat odkamieniania

We wnętrzu tych urządzeń elektrycznych może gromadzić się kamień, który może blokować wyloty oparów. Na szczęście niektóre żelazka do ubrań podpowiadają, kiedy trzeba je odkamieniać. Gdy wskaźnik zacznie migać, będziesz wiedział, że nadszedł czas, aby wyczyścić filtr.

Model stopy żelazka

Istnieją trzy rodzaje stopy żelazka. Różnią się one zdolnością do przewodzenia ciepła. Najlepsze materiały to:

  • Aluminium: jest lekkie, ale łatwo się zarysowuje i nie jest tak miękkie, gdy prasujemy. Ten rodzaj żelazka szybko się nagrzewa i chłodzi.
  • Stal nierdzewna: jest bardziej wytrzymała, ale też cięższa. Chociaż te żelazka są lepszymi przewodnikami ciepła, stygną dłużej.
  • Pokrycie ceramiczne: wewnątrz może być wykonane z aluminium, stali lub stopu. Te żelazka są doskonałymi przewodnikami ciepła, rozprowadzając je między wszystkimi ubraniami. Wadą jest to, że są kruche i łatwo się zużywają.

Waga

Żelazko do ubrań trzeba dźwigać w dłoni i wygodniej jest, jeśli waży mniej, ponieważ oznacza to mniejszy wysiłek. Ale jeśli chodzi o prasowanie grubszych materiałów, takich jak zasłony, poszwy na kołdry lub piżamy, lepsze są cięższe modele.

Ogólnie rzecz biorąc, żelazka do ubrań ważą od dwóch do trzech kilogramów. Inaczej jest oczywiście w przypadku płyt do prasowania, ponieważ zbiorniki wody w nich nie są zintegrowane z korpusem żelazka.

Osoba w prążkowanej koszuli prasująca ubrania

Łatwość korzystania

Upewnij się, że wybrany przedmiot ma ergonomiczny uchwyt – wygodny i łatwy w użytkowaniu. Żelazka do ubrań, które są wykonane z gumy, zapobiegają ślizganiu się dłoni, gdy spędzasz dużo czasu na prasowaniu i spoci Ci się skóra.

Automatyczne wyłączanie

Istnieją podstawowe zasady zabezpieczania urządzeń elektrycznych. Aby uniknąć ryzyka wypadku, najlepiej kupić żelazko z funkcją automatycznego wyłączania.

Rozumiemy przez to w uproszczeniu, że jeśli na chwilę przerwiesz pracę, żelazko wyłączy się na kilka minut, a później ponownie włączy, gdy nim poruszysz. W ten sposób unikniesz poparzeń i pożarów oraz zaoszczędzisz energię.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Tłuste plamy? Nie wyrzucaj odzieży – wypróbuj nasze triki

Skorzystaj z różnych dostępnych rodzajów żelazek do ubrań

Biorąc pod uwagę różne typy żelazek do ubrań,  funkcje i cechy, łatwo jest stwierdzić, że aby wybrać najlepsze, należy pamiętać o następujących kwestiach:

  • Ilość ubrań i częstotliwość prasowania.
  • Funkcja zapobiegająca osadzaniu się kamienia i automatyczne wyłączanie, jeśli łatwo się rozpraszasz.
  • Żelazka podróżne mogą być dodatkowym narzędziem do Twojego domu.
  • Upewnij się, że urządzenie nie kapie, aby chronić delikatną odzież przed zabrudzeniem.

Pamiętaj, że musisz czyścić żelazko, aby zawsze było w najlepszym stanie. O tym, jak często go używasz, warto pomyśleć zanim zabierzesz się za wydawanie pieniędzy. Jeśli zainwestujesz w dobry model, na pewno przetrwa wiele lat. Ale jeśli użyjesz go raz do roku do wyprasowania mało istotnej rzeczy – to po co przepłacać?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.