Zbiornik na wodę - jak go prawidłowo wyczyścić?

Piasek, kamień i bakterie to tylko część tego, co może gromadzić się w zbiorniku na wodę, jeśli jest brudny. Dowiedz się, jak go czyścić w łatwy i bezpieczny sposób.
Zbiornik na wodę - jak go prawidłowo wyczyścić?

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Woda jest niezbędnym zasobem do życia i wykonywania niezliczonych zadań. Z tego powodu w większości domów czy firm znajdują się pojemniki do jej przechowywania, czy to pod ziemią, czy na ziemi, czy na podwyższeniu. Być może wiele razy zastanawiałeś się, jak wyczyścić zbiornik na wodę. A może ten bardzo potrzebny pomysł nigdy nie przyszedł Ci do głowy?

Prawda jest taka, że ​​zbiorniki na wodę bardzo łatwo się brudzą, ponieważ stanowią idealne  miejsce dla rozwoju mikroorganizmów, które mogą powodować wiele problemów zdrowotnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak czyścić zbiornik na wodę w najprostszy, najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy sposób, przeczytaj uważnie ten artykuł!

Dlaczego trzeba czyścić zbiornik na wodę?

Okresowe wykonywanie tego zadania jest niezbędne, aby zapobiegać gromadzeniu się i lub eliminować zanieczyszczające odpady. Sprzyjają one bowiem proliferacji różnych rodzajów bakterii szkodliwych dla zdrowia.

Jeśli tego nie zrobisz, po krótkim czasie zobaczysz, jak zbiornik na wodę zapełnia się glonami i mułem. W tych warunkach drobnoustroje będą się łatwo rozmnażać.

Jak widać, dobro Twojej rodziny i każdego, kto używa wody lub ją konsumuje, zależy od czyszczenia tych zbiorników. Nie ma jednak jednoznacznej zasady, jak często należy czyścić zbiornik na wodę. Jednak zaleca się jego całkowitą dezynfekcję co najmniej co sześć miesięcy.

Jak wyczyścić zbiornik na wodę?

Być może na pierwszy rzut oka może się to wydawać żmudną pracą. Jednak gdy już nauczysz się wykonywać ją we właściwy sposób, używając wskazanych materiałów, będzie to proste, jak każda inna praca domowa. Aby to osiągnąć, wykonaj następujące kroki.

1. Miej pod ręką narzędzia i środki czyszczące

Czyszczenie zbiornika na wodę nie wymaga zbyt wielu materiałów ani narzędzi. Wystarczy kilka szmat, nowa lub sterylna szczotka, wiadro i łopata. Jako środek dezynfekujący, dobrze posłuży chlor lub wybielacz.

Nie zapomnij o rękawicach do czyszczenia, aby chronić ręce przed agresywnym działaniem produktów. Nigdy nie używaj szczotek drucianych, detergentów, mydeł ani proszków czyszczących!

Środki czyszczące
Ważne jest, aby obchodzić się z chemikaliami ostrożnie i uważnie, aby uniknąć niepożądanych skutków.

2. Zamknij zawór i usuń prawie całą wodę ze zbiornika

Pamiętaj, aby zakręcić kran, który zasila zbiornik i otworzyć zawór czyszczący, aby wypuścić zmagazynowaną wodę. Możesz pomóc sobie wiadrem, aby przyspieszyć ten proces.

Nie wypuszczaj jednak całej wody. Pozostaw około 15 centymetrów, ale uważaj, aby nie wzburzyć jej, aby uniknąć rozprzestrzenienia się brudu.

3. Oczyść wszystkie obszary zbiornika

Energicznie wyszczotkuj ściany, spód i pokrywę, na początku robiąc to samą wodą, bez żadnych dodatkowych produktów. Zwróć szczególną uwagę na najbardziej ukryte narożniki, krawędzie i obszar wokół rurek, które umożliwiają wejście i wyjście. To tam zwykle gromadzi się najwięcej brudu.

Zbierz pozostałości łopatą i wlej do wiadra. Aby usunąć zanieczyszczoną wodę, otwórz kurek spustowy, ale nigdy nie używaj rury rozprowadzającej wodę.

4. Napełnij połowę zbiornika wodą i zastosuj chlor

W tym momencie masz już za sobą połowę pracy. Czas na dezynfekcję. Proporcja jest bardzo prosta: jeśli zbiornik ma tysiąc litrów, dodaj litr stężonego chloru, a jeśli jest to 500 litrów, dodaj tylko pół litra.

Zachowaj szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z chlorem. Przede wszystkim unikaj kontaktu z rękami i oczami. Zostaw wodę z chlorem w zbiorniku na co najmniej godzinę, aby wykonało to, czego chcemy.

Przeczytaj również ten praktyczny artykuł: Ocet biały do czyszczenia domu – jak go używać?

5. Płucz wielokrotnie zbiornik na wodę, aż usuniesz wszystkie chemikalia

Ponownie opróżnij zbiornik na wodę a następnie wypłucz tyle razy, ile to konieczne, aby cały chlor został usunięty. Przyjrzyj się dobrze, jak wygląda zbiornik po czyszczeniu.

Jeśli zauważysz żółte, brązowe lub zielone ślady, wyszoruj te miejsca i nałóż więcej wybielacza. Te plamy są dowodem, że bakterie wciąż tam są. Wyeliminuj ich całkowicie!

Później za pomocą wilgotnej szmatki usuń resztki chloru. Następnie zakończ wycierając inną suchą szmatką. Istotne jest, aby szmatki były bawełniane lub z podobnego materiału, aby nie pozostawiały resztek tkaniny.

6. Napełnij zbiornik na wodę

Po zakończeniu procesu czyszczenia otwórz zawór, aby napełnić zbiornik jak zwykle. Sprawdź, czy woda wypływa normalnie.

Jednocześnie otwórz kilka kranów w domu na kilka minut. W ten sposób zapobiegniesz ich zapowietrzeniu. Gdy woda osiągnie swój poziom, bardzo dobrze załóż pokrywę, aby nic nie wpadło do zbiornika.

7. Nie zapomnij ponownie wyczyścić!

Wskazówka, która nie zawodzi, to zapisanie w zeszycie, w kalendarzu telefonu lub w łatwym do zapamiętania miejscu daty czyszczenia zbiornika na wodę. To pozwoli ci ustalić i nie zapomnieć, kiedy należy je powtórzyć.

Jak powiedzieliśmy na początku tego artykułu, rób to co najmniej dwa razy w roku. Jednak częstotliwość powinna być wyższa, jeśli woda, którą otrzymujesz, zawiera więcej soli, ponieważ zwykle wytwarza się więcej osadu z kamienia.

Woda z kranu
Ważne jest, aby podczas napełniania zbiornika otworzyć kilka kranów w domu, aby zapobiec gromadzeniu się powietrza w rurze.

Utylizacja wytworzonych odpadów

Po czyszczeniu zbiornika na wodę z pewnością pozostaną zanieczyszczenia płynne i stałe, w tym mętna woda, chlor, kamień, kurz, piasek, a nawet włosie czyszczonej szczotki.

Należy je zebrać za pomocą zdezynfekowanej łopaty do plastikowego wiadra. Po wypłukaniu wodę można usunąć przez system odwadniający tego samego zbiornika. Nigdy jednak nie rób tego przez rury do użytku domowego, ponieważ mogą ulec skażeniu lub się zatkać. Nie używaj również kanalizacji deszczowej, a tym bardziej nie wyrzucaj ich na publiczną drogę.

Może Cię zainteresować również ten temat: Kwas cytrynowy w sprzątaniu domu – jak go wykorzystać?

Czysty zbiornik na wodę sprzyja Twojemu zdrowiu

Kupując zbiornik upewnij się, że jest mocny i wygodny w czyszczeniu. Najpopularniejszymi zbiornikami są te wykonane z polietylenu, ponieważ są lżejsze i łatwiejsze w utrzymaniu.

Zawsze sprawdzaj, czy zawierają ochronę antybakteryjną. Jednak oprócz materiału, z którego są wykonane, istotne jest, aby posiadały hermetyczną pokrywę.

Instalację należy wykonać w taki sposób, aby był możliwy dostęp do dezynfekcji, bez stwarzania zagrożenia. Czyszczenie najlepiej zaplanować z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można wykorzystać spuszczoną wodę do prania ubrań, czyszczenia toalet czy podlewania ogrodu. Chodzi o to, aby nie marnować tego zasobu.

Inny ważny aspekt czyszczenia zbiornika na wodę wiąże się z powiadomieniem wszystkich członków rodziny o tym fakcie. Chodzi o to, aby nikt nie spożywał wody podczas przeprowadzania dezynfekcji. Takie spożycie niesie ze sobą większe ryzyko niż wcześniejsze zanieczyszczenie.

Z drugiej strony, warto również podkreślić znaczenie zakrywania rezerwuarów na wodę w miejscach, w których istnieje ryzyko rozlania się substancji zanieczyszczających. To samo dotyczy ochrony przed kurzem, brudem, odchodami zwierzęcymi lub innymi czynnikami powodującymi choroby.

Ponadto, oprócz stałego czyszczenia, dobrym uzupełnieniem jest zainstalowanie systemów filtrujących i oczyszczających. Twoja woda będzie dzięki temu jeszcze czystsza i bezpieczniejsza!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gutiérrez K. Influencia del mantenimiento preventivo en la eficiencia del Sistema de agua potable del CP rural La Campiña de Supe, Barranca, 2018. Lima: Universidad César Vallejos; 2018.
  • Díaz R. Eficiencia en la operación y mantenimientos de tanques elevados en mercados de la ciudad de Cajamarca-2019. Perú: Universidad Privada del Norte; 2020.
  • Hansen D. Higiene del agua: Conceptos básicos del control de infecciones de IFIC. 2. ° ed. Irlanda del Norte: International Federation of Infection; 2011.
  • Mantilla, Juan Alberto, and Mario Alexander Casallas. “Diseño de un tanque de almacenamiento de agua caliente sanitaria, utilizando materiales de bajo costo.” Revista Cintex 20.2 (2015): 35-53.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.