Pleśń na ścianach z cegły - jak chronić mury?

Pleśń na ceglanych ścianach może szkodzić zarówno estetyce domu jak i zdrowiu mieszkańców. W związku z tym konieczna jest częsta konserwacja, aby uniknąć obecności szkodliwych mikroorganizmów.
Pleśń na ścianach z cegły - jak chronić mury?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pleśń to grzyb, który łatwo rośnie w miejscach, gdzie dominuje wilgoć i ciemność. Można spotkać pleśń na ścianach z cegły zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz  budynku. To jeden z problemów, które najbardziej zakłócają spokój i niszczą estetykę domów. Dowiedz się z tego artykułu, jak chronić ceglane ściany przed pleśnią!

Grzyby wytwarzają zarodniki w celu rozmnażania się. To znaczy, że nie potrzebują zapłodnienia, po prostu unoszą się w powietrzu i nawet ich nie widzimy. W związku z tym krążą w otoczeniu, aż wytworzą nowe kolonie w wielu miejscach w domu.

Pleśń na ścianach z cegły łatwo wykryć. Któż nie widział choć raz tych plam wypełnionych kolorem zielonym, szarym lub białym? Grzyb ma szkodliwy wpływ na pomieszczenia, ponieważ zatrzymuje wilgoć i prowadzi do rozpadania się ścian. Ponadto źle wpływa na zdrowie powodując choroby układu oddechowego i podrażnienie oczu.

Pleśń na ścianach z cegły – jakie materiały ​​ochronne wybrać?

Niesprzyjająca pogoda i drastyczne zmiany temperatury mogą prowadzić do powstawania pleśni na ścianach z cegły. Z tego powodu, przy najmniejszym zaniedbaniu, każdy dom może paść ofiarą jednego z najbardziej znanych i niepożądanych pasożytów.

Jednak dzięki pewnym niedrogim i łatwym do znalezienia na rynku materiałom można wyeliminować pleśń, która pojawia się na ścianach z cegły. Poniżej wymieniamy narzędzia niezbędne do rozwiązania tego problemu.

Maska na twarz i rękawiczki

Aby przeprowadzić proces czyszczenia i ochronić mury przed grzybem, należy zastosować odpowiednie środki ochrony. To bardzo ważne, ponieważ bezpośredni kontakt z pleśnią może powodować nadżerki na skórze, alergie wziewne i podrażnienia dróg oddechowych.

Ochrona ma duże znaczenie również z tego powodu, że podczas obchodzenia się ze środkami czyszczącymi mogą wystąpić niepożądane reakcje na skórze u wrażliwych osób.

Wilgotna piwnica
Pleśń to powszechny problem w domach, który źle wpływa na estetykę i funkcjonalność, gdyż niszczy ściany.

Biały ocet

To najbardziej zalecany płynny roztwór do czyszczenia powierzchni, na których nagromadziła się pleśń. Ocet ma bowiem właściwości, które zabijają mikroorganizmy, usuwają plamy i usuwają nieodpowiednie zapachy.

Ocet należy jednak używać bez rozcieńczania z wodą, ponieważ chcemy zastosować silną substancję. Ponadto idealnie nadaje się do użycia w atomizerze, który pozwala spryskać wszystkie dotknięte obszary i zapobiega marnowaniu produktu.

Przeczytaj również ten praktyczny materiał: Zapach wilgoci – 5 sposobów na jego zneutralizowanie

Wąż ciśnieniowy i szczotka do czyszczenia

Podczas procesu usuwania pleśni koniecznie użyj szczotki do czyszczenia. To najlepsze narzędzie do rozprowadzania płynnego roztworu i pracy w trudno dostępnych miejscach. Przy pomocy szczotki wyeliminujesz pleśń na ścianach z cegły, która mocno przylgnęła do muru.

Ponadto, użycie węża ciśnieniowego ułatwia prace na etapie płukania i pomaga osłabić najtrudniejsze do usunięcia pozostałości.

Gorąca woda usuwa pleśń na ścianach z cegły

Woda używana podczas procesu powinna być gorąca. Wysoka temperatura najlepiej nadaje się do eliminacji brudu, tłuszczu, toksyn i zasiedlonych mikroorganizmów.

Co robić, aby na ścianach z cegły nie pojawiała się pleśń?

Dzięki 6 prostym krokom Twoja ściana z cegły może pozostać wolna od pleśni, zachować swój styl i utrzymać się w dobrym stanie. Poniżej wymieniamy kroki, które należy podjąć, aby otrzymać dobre rezultaty.

1. Regularnie sprawdzaj miejsca na ścianach z cegły narażone na pleśń

Jak w każdym procesie, należy poświęcić odpowiednią ilość czasu na przeanalizowanie każdego z obszarów, na których może się pojawić pleśń. Ten krok pozwala zbadać powierzchnię i wykryć ewentualne niedoskonałości. Czasem trzeba też skonsultować się ze specjalistą w przypadku uszkodzenia rury generującej wilgoć.

Jeśli pominiemy tę fazę, plamy pleśni mogą utrzymywać się w ceglanych ścianach i ponownie wyjść na powierzchnię po kilku dniach.

2. Zadbaj o odpowiednie środki ochronne

Przed rozpoczęciem odpowiedniego procesu czyszczenia osoba powinna zabezpieczyć twarz maską i założyć rękawice przeznaczone do wykonywania pracy.

Istotne jest, aby zaangażowane osoby korzystały z ochrony aż do zakończenia całego procesu, aby uniknąć problemów zdrowotnych. Zakupione przedmioty muszą być również wysokiej jakości, aby zapewnić bezpieczeństwo.

3. Dokładnie wyczyść ściany z cegły

Aby rozpocząć eliminację pleśni, koniecznie trzeba oczyścić każdy sektor ściany używając wody. Ten krok jest kluczem do wyeliminowania różnych rodzajów zabrudzeń, które się nagromadziły.

Obszar trzeba oczyścić z wszelkiego rodzaju kurzu, który mógłby w przyszłości wywołać proliferację mikroorganizmów. Z tego powodu ważne jest, aby najpierw zdezynfekować go gorącą wodą.

4. Biały ocet doskonale usuwa pleśń na ścianach z cegły

Biały ocet należy umieścić w pojemniku, który jest w dobrym stanie i posiada spryskiwacz. Następnie rozpylamy odpowiednią ilość na wszystkie dotknięte obszary i pozostawiamy na 15 minut, aby roztwór zaczął działać na łączeniach cegieł.

5. Dokładnie wyszoruj szczoteczką pleśń na ścianach z cegły

Wszystkie cegły należy porządnie wyszorować, aby dobrze rozprowadzić ocet wzdłuż ściany i usunąć pozostałą jeszcze pleśń. Za pomocą tego narzędzia możesz również wypolerować detale, aż powierzchnia będzie nieskazitelna.

6. Spłucz i ponownie nałóż trochę płynnego roztworu

Na koniec należy ponownie spłukać całą ścianę gorącą wodą. W ten sposób eliminujemy pozostałości pleśni, które wcześniej wyszorowaliśmy szczotką.

Oprócz tego ponownie spryskujemy ścianę octem, szczególnie na najbardziej dotkniętych obszarach, aby zmniejszyć plamy i uniknąć nieprzyjemnych zapachów.

7. Pleśń na ścianach z cegły należy regularnie czyścić

Ten rodzaj sprzątania musi być częścią ogólnego sprzątania domu. Zapewni to ochronę ściany przed wilgocią i pleśnią.

Zalecenia dotyczące zapobiegania powstawaniu pleśni na ścianach z cegły

Aby utrzymać stałą temperaturę wnętrza, dom musi być dobrze wentylowany. Otwieranie okien i drzwi jest niezbędne, aby wpuścić świeże powietrze, które oczyści środowisko i zapobiegnie gromadzeniu się pary.

Ponadto możesz uwzględnić umieszczenie roślin, które pochłaniają toksyny i mają równoważący wpływ na środowisko.

Wszystkie powierzchnie powinny być regularnie czyszczone. Dzięki temu dom będzie wolny od infekcji i nagromadzonego brudu.

Również w pomieszczeniach takich jak łazienka i kuchnia należy zapewnić odpowiednią wentylację i odpływ wody, aby nie zatrzymywała się w elementach konstrukcji i nie powodowała szkód. Pamiętaj, że jedynie konstrukcje wysokiej jakości wykorzystują materiały, które przeciwdziałają obecności szkodliwych mikroorganizmów.

Ozdobne ściany
Ozdobne ściany z cegły wymagają pielęgnacji, ponieważ jest to element, który jest stale wystawiony na widok.

Odpowiednia higiena i oświetlenie chronią ściany z cegły przed pleśnią

Odpowiednia higiena w pomieszczeniach pozwoli zachować je w dobrym stanie. Z tego powodu nie należy czekać na pojawienie się grzyba, żeby wykonać odpowiednią konserwację ścian.

Czyszczenie cegieł można skutecznie wykonać przy pomocy produktów naturalnych. Dlatego najbardziej zalecamy sprawdzenie korzystnych właściwości octu i unikanie stosowania detergentów, które zawierają wysoki poziom chemikaliów.

Wreszcie otwieranie okien to czynność, której nigdy nie należy pomijać. Ten zdrowy zwyczaj pozwala wpuścić światło i powietrze, które będą trzymać grzyby z dala od naszych ścian.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • EPA. Una breve guía para el moho, la humedad y su hogar [Internet]. Washington: U.S. Environmental Protection Agency; (S.F) [citado 06 de abril de 2021]
  • Departamento de salud y salud mental de la ciudad de Nueva York. Pautas para la evaluación y la eliminación de hongos en ambientes interiores [Internet]. New York: Unidad de Epidemiología Ambiental y Ocupaciones del Departamento de Salud y Salud Mental de la Ciudad de Nueva York; 2010 [citado 06 de abril de 2021]
  • Torres J. Hongos y patología respiratoria en nuestro medio [Internet]. Barcelona: Universitat Autónoma de Barcelona; 1988 [citado 06 de abril de 2021]
  • Garcés E. Correa M. Coba B. Orozco M. Zapata A. Anacona A. Sabogal S. Morfología y clasificación de los hongos [Internet]. Colombia: Departamento de Biología de la Universidad Nacional de Colombia; (S.F) [citado 06 de abril de 2021]

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.