Wilgoć w domu - jak ją rozpoznać?

W jaki sposób możemy zlokalizować problem wilgoci w naszym domu? W rzeczywistości istnieją pewne sygnały ostrzegawcze, które mogą wskazywać na to zjawisko. Najistotniejsza jest odpowiednia konserwacja przestrzeni. 
Wilgoć w domu - jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 28 lipca, 2023

Wilgoć może nawiedzić dom, pojawiając się w każdym jego rogu i kącie. Aby w porę rozpoznać problem, należy pamiętać o kilku znakach ostrzegawczych. Jeśli sygnały wydają Ci się znajome, natychmiast zareaguj, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji, jakie może spowodować wilgoć w domu.

Oczywiście wilgoć w domu jest nieunikniona. Samo nasze życie wewnątrz czterech ścian wzmaga ten nieprzyjemny fenomen. W przeciętnym domu przewija się co najmniej 15 litrów wody dziennie. Tylko pomyśl: pod prysznicem, w kuchni, w zlewach i umywalkach. Wszystko to może prowokować wilgoć w naszym domu.

Pamiętaj jednak, że jeśli wszystkie urządzenia i rury funkcjonują prawidłowo – woda powinna wyparować, nie pozostawiając śladów. Wszystko zależy więc od odpowiedniej konserwacji instalacji wodnych w domu.

Wilgoć w domu – problem wielu z nas

Zróżnicowane przyczyny

Wilgotność w domu może stanowić ogromny problem, który nie tylko ma negatywny wpływ na estetykę naszej przestrzeni, ale oddziałuje też niekorzystnie na nasze zdrowie. 

Co generuje to zjawisko? Zarówno słaba wentylacja jak i wilgotny klimat okolicy. Może mieć przyczyny zewnętrzne jak i wewnętrzne. Jeśli w domu brakuje powietrza, szczególnie zimą – to także prowadzi do powstania wilgoci.

Ściany, dach, taras, czy garaż – wszystkie elementy i pomieszczenia domu mogą stać się ofiarami. W jednej chwili możemy zauważyć niepokojące ślady. Na szczęście istnieją pewne znaki, które zdradzają potencjalne pojawienie się problemu. Działaj szybko i nie ignoruj ostrzeżeń.

Wilgoć w domu – jak rozpoznać ją w porę?

Oczywiście, w niektórych przypadkach wilgoć atakuje łatwo dostępne i widoczne miejsca w domu. Spleśniałe, czarniawe ściany czy zacieki sygnalizują nam pewien problem. Jednak nie zawsze mamy to przysłowiowe “szczęście”. Bywa, że wilgoć atakuje niewidoczne zakamarki, stąd potrzeba więcej czasu, aby je odkryć.

Często towarzyszy jej zapach, który pozwala ją zlokalizować. Zjawisku towarzyszą najróżniejsze skutki uboczne, takie jak pleśń czy wilgotne, napęczniałe wybrzuszenia. 

Kiedy zarodniki uwalniają się, wydają charakterystyczny nieprzyjemny zapach, który pozwala nam zlokalizować problem. Pamiętaj, że należy zachować bezwzględną ostrożność. Wydobywające się toksyny są szczególnie szkodliwe dla zdrowia i mogą wywoływać, bądź nasilać alergie. Prowadzą też do problemów z oddychaniem.

Wilgoć w domu pod stałym nadzorem

Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach to 30-65%, przy temperaturze 20-22°C. Gdy przekracza 80% i utrzymuje się przez kilka dni – powstają warunki sprzyjające rozwojowi pleśni i innych grzybów.

Nie powinniśmy ignorować żadnych sygnałów, świadczących o potencjalnej wilgoci. Co więcej, niezbędna jest systematyczna kontrola i nadzór panujących w domu warunków.

Old wooden pallet plank texture background

Miejsca, w których koncentruje się spora ilość pary wodnej – należy sprawdzać szczególnie często. Kuchnia i łazienka to dwie przestrzenie najbardziej narażone. 

Ponadto powinniśmy też od czasu do czasu kontrolować piwnice i wszelkie pomieszczenia podatne na wilgoć. Narażeni jesteśmy bowiem na wilgoć kapilarną, przenikającą z gleby, przez słabe fundamenty.

Jeśli zauważasz, że farba odkleja się od ściany, to może wskazywać na potencjalny wyciek. Dany typ wilgotności związany jest z problemami w konstrukcji i w użytych materiałach. Niewodoszczelne sufity, ściany i piwnice, czy zła kondycja płytek w łazience – wszystko to może doprowadzić do silnej wilgoci w naszych czterech ścianach.

Znaczenie i wpływ mają też mikroprzecieki w rurach wodnych, czy pęknięte struktury rur. Ponadto przyczynę mogą stanowić uszkodzone włazy i zatkane dreny. Wszystko to przykłada się do powstania wilgoci. Czy jest coś, co możemy zrobić?

Dobrym sprzymierzeńcem w wykrywaniu wilgoci jest drewno. Na drzwiach i drewnianych meblach najczęściej pojawiają się pewne sygnały ostrzegawcze. Poznasz wilgoć także po wyciekach wody z lusterek i okien.

Zapobiegaj i zwalczaj

Jeśli mamy do czynienia z wilgocią kondensacyjną, tj. taką, która jest wynikiem nieodpowiedniej wentylacji: wystarczy zadbać o ten czynnik, aby zapobiec zjawisku. W szczególności w obszarach ‘zagrożonych’, takich jak kuchnia i łazienka. W tym przypadku, kuchenne okapy i wentylacja w łazience mają ogromne znaczenie.

lifestyle
  • Pomoże też umiarkowane nagrzewanie. Pamiętaj o 15 do 20 ° C w domu. Pozwoli to zminimalizować kondensację wilgoci.
  • W miarę możliwości inwestuj w duże okna, które pozwalają na cyrkulację powietrza.
  • Z kolei nadmiar roślin może przyczynić się do wzrostu wilgotności. Unikaj też nawyku suszenia ubrań wewnątrz mieszkania.

Co istotne, jeśli wilgoć w domu wywołana jest przez wycieki i uszkodzone elementy – natychmiast podejmij odpowiednie działania. Naprawy powinni dokonać specjaliści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.