Jak usunąć pleśń z domu? Odkryj te naturalne sposoby!

Jak usunąć pleśń z domu? Odkryj te naturalne sposoby!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Warto zapamiętać, że pleśń nie jest obojętna dla naszego zdrowia. Nie dość, że wytwarza nieprzyjemny zapach i tworzy wilgotny klimat w domu, to dodatkowo podrażnia nasze drogi oddechowe, sprzyja alergiom i może przyczyniać się do powstania chorób nowotworowych. Aby usunąć pleśń z domu należy działać wielotorowo.

Począwszy od osuszenia mieszkania, po zastosowanie specjalnych środków pleśniobójczych i fungicydów. Jednakże warto zająć się tym problemem, aby uniknąć wielu chorób i niszczenia ścian oraz sufitów.

Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak skutecznie usunąć pleśń z domu w naturalny sposób. Zacznij działać już dziś!

Oto kilka naturalnych sposobów, jak szybko usunąć pleśń z domu

Pozbycie się grzybów z domu to coś więcej niż kwestia estetyki ścian i nieprzyjemnego zapachu. To kwestia Twojego zdrowia!

Grzybnia sprawia, że ściany wyglądają nieatrakcyjnie, a farba pokrywa się szarym nalotem. Prawdziwe znaczenie ma jednak niekorzystny wpływ pleśni na zdrowie. W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie pozbyć się pleśni na długi czas.

Rozwijające się grzyby saprofityczne powoli pogarszają stan tapet i innych materiałów konstrukcyjnych w domu – atakują także drewniane podpory, tynk, panele podłogowe. Jednak prawdziwym problemem jest to, że są źródłem chorobotwórczych toksyn, które mogą wpływać negatywnie na twoje ciało.

Strzępki pleśni wytwarzają mykotoksyny, które są substancjami potencjalnie powodującymi raka i mutagennymi. 

oddychanie

Na początku może lekko denerwować Cię wilgotny zapach, którego ciężko się pozbyć. Jednakże pleśń może stać się z czasem odpowiedzialna za alergie i inne problemy z oddychaniem. Z tego powodu musisz podjąć zdecydowane kroki, aby z nią walczyć.

W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się z Tobą zaleceniami i propozycjami naturalnych produktów, które ułatwią usunięcie pleśni, bez użycia ostrych chemikaliów.

Czy chciałbyś wypróbować je w domu? Czytaj dalej!

Według badań Światowej Organizacji Zdrowia, pleśń źle wpływa na nasz układ nerwowy, odpornościowy, nasila alergie, powoduje zmęczenie, a nawet wzmaga objawy depresji.

Wskazówki, jak usunąć pleśń z domu

Zanim wypróbujesz silnie chemiczne produkty w celu całkowitego wyeliminowania pleśni, powinieneś dowiedzieć się, jak naturalnie kontrolować i hamować jej wzrost.

Istnieje kilka prostych domowych sposobów, które pomogą Ci uniknąć nadmiernej wilgoci w domu. To pozwoli ograniczyć liczbę miejsc, w których mikroorganizmy mogą się rozwijać.

Jak usunąć pleśń z domu? Wentylacja pomieszczeń

Upewnij się, że twój dom jest dobrze wentylowany i często wietrzony

Otwieranie okien i drzwi przynajmniej raz dziennie jest prostym sposobem na zmniejszenie ilości pleśni, roztoczy i innych mikrocząstek, które gromadzą się w twoim domu.
Gdy powietrze krąży, pozwala wilgotnym obszarom osuszyć się w naturalny sposób.

To zmienia środowisko, a grzyby i mikroorganizmy nie mogą się prawidłowo rozwijać. Prawidłowa wentylacja pomoże zneutralizować także nieprzyjemne zapachy, które często uwięzione są w zagrzybionych pomieszczeniach.

Nie przykrywaj zapleśniałych obszarów dywanami i meblami

Jednym z największych błędów jest próba ukrycia obecność pleśni w domu przy pomocy mebli, tkanin lub dywanów. Zapobiega to poprawnej cyrkulacji powietrza wokół dotkniętych obszarów, co pozwala na jeszcze większy wzrost pleśni. Najlepiej zachować teren otwarty i dobrze wentylowany, co zapobiegnie pogorszeniu się problemu.

Unikaj wieszania mokrych ubrań i ręczników w domu

Nawet jeśli uważasz, że powieszenie prania w domu jest “nieszkodliwe”, może to mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia Twojego układu oddechowego. Pranie oddaje wilgoć, a to sprzyja rozwojowi grzybów i roztoczy, szczególnie jeśli w pewnych obszarach występują już wyraźne plamy pleśni.

Jak usunąć pleśń z domu- unikaj wieszania prania

Brak cyrkulacji suchego powietrza powoduje również bardzo długie schnięcie odzieży, co prowadzi do powstania nieprzyjemnych zapachów. Taka przykra woń zawilgotniałej odzieży jest później bardzo trudna do wyeliminowania.

Naturalne produkty do zwalczania pleśni w domu

Wiele naturalnych produktów ma właściwości dezynfekujące i czyszczące. Warto je stosować regularnie na ścianach i podłogach, aby łatwiej było usunąć pleśń.

Są to w 100 % przyjazne dla środowiska opcje, które sprawią, że Twój dom będzie zawsze pachniał świeżo, a zapachy zostaną zneutralizowane.  Dowiedz się więcej o najlepszych naturalnych środkach przeciwgrzybiczych!

Biały ocet

Kwasowy odczyn białego octu ma interesujące działanie na pleśń rosnącą wewnątrz domu. Ocet zlikwiduje ciemne plamy i usunie wszelkie grzyby i bakterie, jakie możesz znaleźć w swoim domu.

Ocet

Jak powinieneś go używać?

Przelej produkt do czystego spryskiwacza i spryskaj min ściany, kafelki i podłogi, na których widoczna jest pleść. Pozostaw go na 15 minut, aby kwas mógł zadziałać.
Po tym czasie zetrzyj wszelkie pozostałości pleśni dużą ilością wody z mydłem przy użyciu szczotki lub gąbki.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to uniwersalny produkt o wielu zastosowaniach w domu. Ma właściwości przeciwgrzybiczne, dezodoryzujące i przeciwbakteryjne i nadaje się do wielu zadań związanych z czyszczeniem. Jest przydatna także ze względu na swoje zdolności powstrzymywania wzrostu pleśni.

Regularne użycie sody oczyszczonej wyeliminuje ciemne plamy i silne zapachy.

Jak powinieneś jej używać, aby usunąć pleśń z domu?

Wymieszaj dużą ilość sody oczyszczonej z wodą aby stworzyć pastę. Nacieraj przy pomocy szczotki wybrane miejsca. Pozostaw sodę na 20 minut, aby mogła zadziałać przed spłukaniem.

Sól morska

Sól morska wykazuje wiele właściwości przeciwgrzybiczych i jest doskonałym rozwiązaniem na pozbycie się pleśni. Ten minerał dezynfekuje powierzchnie, pochłaniając jednocześnie wilgoć w zamkniętych pomieszczeniach.

Zwykle używa się go bezpośrednio na obszarze problemowym. Niektóre osoby decydują się również na jego stosowanie, aby zapobiec rozwojowi pleśni w przyszłości – np. w łazienkach.

Jak powinieneś jej używać, aby usunąć pleśń z domu?

Dotknięte pleśnią powierzchnie pocieraj dużą ilością soli morskiej i pozostaw na 20 minut. Usuń sól za pomocą gąbki lub szczotki.
Możesz także dodać obfitą ilość soli morskiej do małych pojemników z otworami. Umieść je w strategicznych miejscach, takich jak narożniki lub wewnątrz szafek w łazience.

Podsumowanie

Czasami usunięcie uporczywej pleśni może być bardzo trudne. Zwykle dzieje się tak dlatego, że projekt domu lub użyte materiały umożliwiają przenikanie i utrzymywanie się wilgoci. Jeśli problem utrzymuje się przez długi czas, najlepiej porozmawiać z ekspertem, aby znaleźć najlepsze dla Ciebie rozwiązanie. Być może uszczelnienie domu, sprawdzenie systemów wentylacyjnych lub wymiana okien okażą się dobrym pomysłem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pasini, C., D’Aquila, F., Curir, P., & Gullino, M. L. (1997). Effectiveness of antifungal compounds againts rose powdery mildew (Sphaerotheca pannosa var. rosae) in glasshouses. Crop Protection. https://doi.org/10.1016/S0261-2194(96)00095-6
  • Moro, A. (2011). Las increíbles propiedades del bicarbonato de sodio.
  • Mas, A., Troncoso, A. M., García-Parrilla, M. C., & Torija, M. J. (2015). Vinegar. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00726-1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.