Pleśń w łazience – 4 sposoby na oczyszczenie ścian

Jeśli w Twojej łazience pojawiła się pleśń, staraj się jak najczęściej wietrzyć pomieszczenia. Wykorzystaj też poniższe sposoby na oczyszczenie ścian i pozbycie się problemu.
Pleśń w łazience – 4 sposoby na oczyszczenie ścian

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Pleśń w łazience to niestety często spotykany problem. Nietrudno o jej pojawienie się – w łazience często bywa bardzo wilgotno. Co więcej, powstawaniu pleśni sprzyja niedostateczna wentylacja lub całkowity brak wietrzenia pomieszczenia.

Jeśli pleśń w łazience to również Twoja zmora, dziś podpowiemy Ci, jak pozbyć się tego męczącego kłopotu.

Poza dbaniem o odpowiednią wentylację, upewnij się, że w łazience nie ma przecieków. Znajdź i napraw wszystkie inne problemy, które mogą powodować stałą obecność wody w zakamarkach.

To właśnie takie okoliczności sprawiają, że w łazience tworzą się warunki idealne dla wzrostu pleśni. Pleśń w łazience potrafi pojawić się już po kilku dniach utrzymywania się zbytniej wilgoci.

Nie zapominaj też o dostatecznej izolacji cieplnej. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie – najlepsze jest naturalne światło. Rozważ też zainstalowanie wywietrznika z mechanicznym wentylatorem i zakup pochłaniacza wilgoci albo osuszacza powietrza.

Kolejny krok to oczywiście usunięcie pleśni, która już zdążyła pojawić się w łazience.

Jak usunąć pleśń w łazience?

Nawet, jeśli trzymasz się wszystkich wymienionych powyżej zasad dbania o łazienkę, prawdopodobieństwo pojawienia się pleśni nadal jest wysokie. Pamiętaj, że niektóre rodzaje pleśni są bardzo toksyczne i niebezpieczne dla zdrowia.

Dlatego właśnie jeśli wykryjesz pleśń w łazience musisz działać od razu, i jak najszybciej ją usunąć. Przeczytaj uważnie dzisiejszy artykuł, aby poznać proste sposoby na usunięcie męczącego kłopotu.

1. Mieszanka octu i boraksu

Składniki

 • 2 łyżki boraksu
 • ¼ szklanki octu
 • 2 szklanki gorącej wody
Pleśń w łazience można usunąć domowymi metodami.

Sposób zastosowania

 • Najpierw połącz wszystkie składniki w butelce ze spryskiwaczem i dokładnie wymieszaj. Następnie spryskaj substancją ścianę w miejscu występowania pleśni.
 • Załóż rękawice i maseczkę, aby chronić skórę i drogi oddechowe.
 • Zetrzyj pleśń ze ściany gąbką. Płucz często gąbkę w czystej wodzie.
 • Następnie ponownie spryskaj plamę roztworem.
 • Na koniec wywietrz dokładnie pomieszczenie i poczekaj, aż plama wyschnie.
 • Rozważ najlepsze sposoby zapobiegania ponownemu pojawieniu się pleśni. Plamę możesz po całkowitym wyschnięciu zamalować farbą.

2. Ocet

Kolejną skuteczną metodą na pozbycie się pleśni ze ścian czy sufitu w łazience jest użycie octu. Ten popularny domowy środek to Twój sprzymierzeniec w walce z uporczywymi plamami pleśni. Najlepiej wybierz zwykły, biały ocet.

Sposób zastosowania

 • Napełnij octem butelkę ze spryskiwaczem i nanieś go na ścianę.
 • Następnie wykonaj te same czynności co w przypadku mieszanki octu i boraksu.

Uwaga! Octu nigdy nie należy mieszać z wybielaczem. Połączenie tych dwóch substancji powoduje wydzielanie silnie trujących gazów.

3. Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego to jeden z najsilniejszych naturalnych środków dezynfekujących. Łatwo przygotować domowe środki z jego zawartością, a jego działanie jest skuteczne i szybkie. Dzięki olejkowi herbacianemu pozbędziesz się także zapachu pleśni.

Składniki

 • 2 łyżki olejku z drzewa herbacianego
 • 2 szklanki wody
Przygotuj butelkę ze spryskiwaczem, gąbki i szmatki.

Sposób zastosowania

 • Napełnij butelkę ze spryskiwaczem roztworem wody i olejku. Postępuj zgodnie ze wskazówkami podanymi w pierwszym przepisie.
 • Pleśń w łazience zacznie znikać już po kilku minutach. Kiedy zetrzesz gąbką lub ścierką resztki, pozostaw ścianę do wyschnięcia. Następnie pomaluj ją farbą.

4. Usuń pleśń w łazience z pomocą wody utlenionej

Choć ten sposób nie działa tak silnie, jak poprzednie mieszanki, woda utleniona również działa antybakteryjnie i może wesprzeć Cię w walce z pleśnią. Co więcej, to bardzo wygodny sposób na usunięcie niewielkich plam.

Sposób zastosowania

 • Napełnij butelkę ze spryskiwaczem wodą utlenioną i spryskaj ścianę.
 • Pozostaw mieszankę na 15 minut.
 • Następnie wyszoruj ścianę szczotką, aby pozbyć się pozostałości pleśni. Powtarzaj zabieg do skutku.

Jak widzisz, pleśń w łazience jest wytrwałym przeciwnikiem, ale nie jest niemożliwa do pokonania. Wystarczy tylko, że użyjesz odpowiedniej broni!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.