Ściereczki kuchenne – 4 sposoby na skuteczną dezynfekcję

7 maja, 2020
Oprócz dezynfekcji, bardzo ważne jest przeznaczenie osobnej ściereczki do każdego zadania w kuchni, aby uniknąć skażenia krzyżowego. Nie należy ich także ponownie używać, zanim dobrze wyschną.

Przedmiotem, z którego najczęściej korzystamy w kuchni, nie jest patelnia ani kuchenka mikrofalowa, ale nasze ściereczki. Mogą być różnego rodzaju, wykonane z bawełny, z włókien syntetycznych, z mikrofibry lub ze specjalnego papieru chłonnego. Niezależnie od tego, z jakiego materiału są wykonane, ściereczki brudzą się w ten sam sposób.

Skuteczne pranie ściereczek i gąbek kuchennych może być skomplikowane, ponieważ bardzo często zdarza się, że mimo prania, nadal wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach. Jeśli martwisz się o zdrowie swojej rodziny ze względu na gromadzenie się bakterii i drobnoustrojów, teraz możesz być już spokojna.

W tym artykule nauczysz się dezynfekować ściereczki za pomocą kilku prostych sztuczek.

Najlepsze pomysły na idealnie czyste ściereczki w kuchni

Pleśń, wilgoć, zarazki, bakterie i drobnoustroje znikną, jeśli zastosujesz się do naszych zaleceń, aby wyeliminować je zaczynając od podstaw. Zobaczysz, że efekty są niemal natychmiastowe. Na pewno Cię zaskoczą!Brzydkie zapachy w kuchni

1. Amoniak

Amoniak może służyć jako bardzo skuteczny środek w wielu pracach domowych. Jeśli chcesz go użyć do dezynfekcji zmywaków i szmatek, musisz zamoczyć wszystkie ściereczki kuchenne w misce z wodą. Następnie należy dodać kilka kropel amoniaku i pozostawić je na kilka godzin, aby nasiąknęły i uwolniły brud.

 • Następnie wyjmij ściereczki i włóż je do pralki. Wypierz tylko szmatki i gąbki kuchenne, nie mieszaj ich z innymi ubraniami. Nie używaj również płynu do płukania ani zmiękczacza.

2. Zmywarka do naczyń doskonale dezynfekuje ściereczki

Prawie zawsze pierzemy ściereczki kuchenne w pralce. Jednak dobrym sposobem na ich pranie jest wykorzystanie wysokich temperatur naszej zmywarki do naczyń. Uzyskasz doskonałą czystość i jednocześnie całkowitą dezynfekcję. Jedyne, co musisz rozważyć, to jak zabezpieczyć je w środku zmywarki.

 • Spróbuj znaleźć sposób, aby się nie wkręciły w szyny i spirale zmywarki, które obracają wodę.

3. Gorąca woda

Wrząca woda jest bardzo skuteczna, żeby dokładnie usunąć brud z tkaniny ściereczek. Dotyczy to zwłaszcza tłuszczu, który się na nich osadza. Stosowanie wrzątku to jedna z najczęściej używanych technik.

 • Aby to zrobić, zagotuj wodę w garnku a następnie wlej do miski, która jest odporna na wysokie temperatury.
 • Włóż ściereczki do wrzątku z niewielką ilością detergentu i wybielacza i mocz je przez kilka godzin, aż woda całkowicie wystygnie.
 • Wypłucz dobrze w czystej wodzie i wywieś na zewnątrz lub użyj suszarki do prania.

4. Ocet

Ocet jest wysoce zalecany do eliminowania brzydkich zapachów, a także działa, jako naturalny środek dezynfekujący. Chociaż ocet może być bardzo agresywny w zabijaniu bakterii, jednak nie wyrządza szkody tkaninie.

Ściereczki do czyszczenia kuchenki

 • W taki sam sposób jak w poprzednim przypadku, można przygotować miskę z gorącą wodą. Wlej dość dużą ilość octu, a następnie włóż ściereczki do roztworu i zostaw na kilka godzin.
 • Następnie wypłucz w zimnej wodzie i pozostaw do wyschnięcia na świeżym powietrzu.

Praktyczne porady jak używać ściereczki kuchenne

Poza dobrymi technikami prania i dezynfekcji, musimy mieć dobre nawyki w samym używaniu ściereczek, stosowanych codziennie w kuchni.

W tym celu zawsze miej na uwadze te wskazówki, gdy wchodzisz do kuchni:

 • Nie używaj tej samej ściereczki do wszystkiego. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie różnych szmatek do różnych stref w kuchni: innych do wycierania desek do krojenia ryb, innych do desek do mięsa, innych do czyszczenia powierzchni i innych do suszenia rąk, na przykład.
 • Nie wycieraj rąk bezpośrednio po obróbce surowej żywności: umyj je wcześniej.
 • Jeśli czyścisz powierzchnie, używaj ściereczek zawsze, gdy ich potrzebujesz, ale następnie zawsze wypłucz je w wodzie. Nie pozwól im wyschnąć, jeśli są brudne. Jeśli zostawisz je wilgotne i pełne zanieczyszczeń, zgromadzi się więcej zarazków.
 • Za każdym razem dokładnie susz ściereczki kuchenne, zamiast zwijać je w kłębek. Lepiej je rozwiesić lub przypiąć klamerkami na sznurku.
 • Aby pranie było skuteczne, musisz się upewnić, że kiedy pierzesz ścierki, woda, której używasz, ma temperaturę powyżej 60 ° C.
 • Korzystaj ze światła słonecznego. Słońce może pomóc usunąć najbardziej odporne i trwałe plamy. Rozwieszaj więc szmatki w miejscach, gdzie bezpośrednio dociera światło słoneczne. Plamy z owoców lub warzyw znikną w magiczny sposób.

Różnica między czyszczeniem a dezynfekcją

Kiedy mówimy o sprzątaniu, „wyczyścić’ coś nie oznacza to samo, co „zdezynfekować”. Zobaczmy, na czym polega różnica:

 • Czyszczenie wymaga użycia mydła i wody w celu usunięcia brudu i niektórych zarazków. Ale nie wszystkie bakterie znajdujące się na powierzchni lub wewnątrz przedmiotu są usuwane w tym procesie.
 • Aby zdezynfekować powierzchnię lub przedmiot, stosuje się silniejsze roztwory, które eliminują prawie wszystkie drobnoustroje, bakterie i pasożyty.

Przy codziennym sprzątaniu, nasza kuchnia jest zwykle utrzymywana w czystości odpowiedniej do gotowania posiłków. Zaleca się jednak regularnie dezynfekować powierzchnie, ściereczki i deski do krojenia bardziej agresywnymi i mocnymi produktami, aby uniknąć chorób wywoływanych przez zarazki.

Jak widać, istnieje wiele technik czyszczenia ściereczek kuchennych, więc nie wahaj się ich zastosować. Czy którąś z nich stosowałaś już wcześniej?

 • Sharma, M., Eastridge, J., & Mudd, C. (2009). Effective household disinfection methods of kitchen sponges. Food Control. https://doi.org/10.1016/j.foodcont.2008.05.020
 • Rossi, E. M., Scapin, D., Grando, W. F., & Tondo, E. C. (2012). Microbiological Contamination and Disinfection Procedures of Kitchen Sponges used in Food Services. Food and Nutrition Sciences. https://doi.org/10.4236/fns.2012.37129
 • Scott, E., Bloomfield, S. F., & Barlow, C. G. (1984). Evaluation of disinfectants in the domestic environment under ‘in use’ conditions. Journal of Hygiene. https://doi.org/10.1017/S0022172400064214