Światowy Dzień Wody: # Water2me

Światowy Dzień Wody to okazja, aby docenić ten zasób, który dała nam natura i przypomnieć, jak ważne jest jego zachowanie. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Światowy Dzień Wody: # Water2me

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Światowy Dzień Wody to czas, aby przypomnieć sobie, że ten naturalny zasób jest niezbędny dla ludzi i większości żywych istot zamieszkujących naszą planetę.

Ale chodzi nie tylko o to. Dobrze byłoby też zastanowić się nad tym, co robimy, powinniśmy zrobić, albo raczej przestać robić, aby chronić to naturalne bogactwo. Chociaż pozornie jest pod dostatkiem tej życiodajnej cieczy, wody nadającej się do spożycia jest mniej, niż się przypuszcza.

Z drugiej strony, źródła wody są zagrożone ze względu na czynniki związane ze stylem życia człowieka: wzrost liczby ludności, intensywne rolnictwo, industrializacja i zmiany klimatyczne wywołane działalnością przemysłową.

Światowy Dzień Wody podkreśla znaczenie wody dla ludzi

Woda ma ogromne znaczenie dla człowieka, zarówno w jego fizjologicznym funkcjonowaniu, jak i z punktu widzenia ekonomii i społeczeństwa. Zobaczmy.

Woda i ludzkie ciało

Woda jest składnikiem większości płynów i tkanek w ludzkim organizmie. Występuje we krwi, mięśniach i ważnych narządach, od mózgu po serce, poprzez wątrobę i płuca.

Ponadto woda bierze udział w różnych procesach fizjologicznych i metabolicznych. Uczestniczy w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych, a także w eliminacji odpadów i toksyn wraz z kałem, moczem i potem.

Osocze krwi składa się w ponad 90% z wody. Woda pomaga również regulować temperaturę ciała. Kiedy ta się podnosi, na przykład podczas ćwiczeń, przez skórę uwalnia się woda w postaci potu i pary, schładzając ciało. Woda znajdująca się w mazi stawowej zapewnia stawom odpowiednie smarowanie. Dlatego spożywanie wody ma dla nas życiowe znaczenie.

Woda i działalność człowieka

Woda ma nieskończoną liczbę zastosowań i użyć w różnych działaniach człowieka. Jest ma olbrzymie znaczenie gospodarcze.

Wśród tych zastosowań znajduje się nawadnianie upraw, żywienie zwierząt gospodarskich, przemysł budowlany (mieszanki cementowe), przetwarzanie paliw, wytwarzanie energii elektrycznej (hydroelektryczność) oraz przesyłanie ciepła lub chłodu.

Podobnie jak dla organizmu, woda jest więc niezbędna dla gospodarki każdego kraju. Brak tego cennego płynu niekorzystnie wpłynąłby na rozwój społeczeństwa. Z tego powodu prowadzone są badania nad efektywnym wykorzystaniem wody w przemyśle.

Dzieci w wodzie
Nie bez znaczenia jest również woda dla celów rekreacyjnych.

Przeczytaj również ten artykuł: Woda smakowa z owocami: świetne przepisy na lato!

Światowy Dzień Wody i jego obchody

Światowy Dzień Wody powstał w wyniku inicjatywy na konferencji ONZ na temat środowiska i rozwoju, znanej również jako Szczyt Ziemi, która odbyła się w Rio de Janeiro w 1992 roku.

Na tym spotkaniu zrodził się pomysł obchodzenia Światowego Dnia Wody, ustalając datę 22 marca każdego roku. W 2021 roku Światowy Dzień Wody kładzie nacisk na wartość tego surowca, czyli na to, co ona oznacza dla ludzi.

W tym celu Organizacja Narodów Zjednoczonych uruchomiła interaktywną kampanię w sieciach społecznościowych z hashtagiem #Water2me. Dzięki wynikom kampanii cyfrowej, czyli wkładowi osób, które chcą w niej uczestniczyć, obchody Światowego Dnia Wody w 2021 roku odbędą się jako wydarzenie online.

Jakie cele ma Światowy Dzień Wody?

Obchody Światowego Dnia Wody zaproponowano, aby podnieść świadomość i uwrażliwić ludność na różne problemy związane z wodą, takie jak:

 • Niedobór tego życiowego płynu
 • Skażenie źródeł wody
 • Jakość wody do spożycia.
 • Powszechny i ​​równy dostęp do wody pitnej.
 • Oczyszczanie ścieków.
 • Choroby przenoszone przez wodę.

Przede wszystkim Światowy Dzień Wody chce także podnieść świadomość na temat potrzeb osób, które nie mają dostępu do wersji pitnej. Obecnie szacuje się, że jest ich ponad 2,2 miliarda.

Działania i inicjatywy promowane przez Światowy Dzień Wody 2021

W szczególności w ramach Światowego Dnia Wody 2021 roku, kampania # Water2me ma na celu próbę zrozumienia wartości wody z różnych perspektyw światowej populacji. Podejmuje się ten temat pod kątem specyficznych problemów każdego społeczeństwa i kultury.

A to dlatego, że woda może mieć różne znaczenie dla ludzi i społeczeństw. Może oznaczać zdrowie i higienę, czystość i godność, produktywność, czystość i duchowość, miejsce zamieszkania lub źródło pożywienia.

W związku z tym próbuje się generować fora, wymianę opinii i informacji, zbierać opinie i komentarze ludzi na temat tego, czym jest dla nich woda i jaką rolę odgrywa w ich życiu.

W tym celu osoby zainteresowane udziałem w inicjatywie mogą przyłączyć się do kampanii, pokazując światu, jak oni, ich społeczność lub organizacja cenią wodę.

Aby to zrobić, muszą przesłać zdjęcie lub film, używając hashtagów, takich jak #Water2me, #WorldWaterDay, #valuewater lub innych związanych z obchodami Światowego Dnia Wody.

Możesz być także zainteresowany tym tematem: Woda detoksykująca: zalety i mity

Znaczenie świadomości zużycia wody

Jak już widzieliśmy, woda ma zasadnicze znaczenie zarówno dla podtrzymania życia jak i dla i przetrwania. Jest elementem łączącym, a tym samym tworzącym naturalne ekosystemy.

Dla ludzi nie tylko stanowi część procesów biologicznych i fizjologicznych, ale także oznacza różnorodne zastosowania i wykorzystanie w realizowany działaniach. Z tego powodu musimy zwiększać świadomość znaczenia ochrony wody.

Powinieneś wiedzieć, że 97% wody na świecie jest słona. A zatem tylko niewielka część jest słodka, czyli możliwa do spożycia. Ale z tej ilości większość słodkiej wody jest zamarznięta w wiecznych śniegach wysokich gór, lodowców i polarnych czap lodowych.

Picie wody
Uznanie znaczenia wody dla organizmu i społeczeństwa jest pierwszym krokiem do dbania o to naturalne bopgactwo

Jak mogę przyczynić się do oszczędzania wody?

Nie ma więc znaczenia czy działamy indywidualnie, jako społeczność, jako członkowie rządu, biznesu czy jednostki organizacyjnej. Każdy z nas jest odpowiedzialny za docenianie wody i dbanie o nią.

Istnieją różne działania, które możesz podjąć, aby przyczynić się zarówno do poprawy warunków sanitarnych, jak i do oszczędzania wody. Wśród tych czynności możemy na przykład zakręcać kran podczas kąpieli, kiedy namydlamy ciało.

Możemy kontrolować zaniedbania w jej użytkowaniu i wycieki. Na przykład napełniać zlew podczas mycia naczyń, wkładać do pralki pełne ładunki ubrań, podlewać rośliny wczesnym rankiem lub późnym popołudniem.

Światowy Dzień Wody jest po to, aby cenić ten zasób

Tematem kampanii na Światowy Dzień Wody 2021 jest wartość tego zasobu. Ale wartość nie oznacza ceny. W rzeczywistości im większą wartość ma coś dla nas, tym trudniej wycenić jego znaczenie w kategoriach pieniężnych.

Woda ma nieocenioną wartość w naszych domach, pracy i zajęciach. W szczególności dla życia człowieka i wszystkich istot zamieszkujących tę planetę wartość wody oznacza wartość samego życia.

Z tego powodu w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju uwzględniono zapewnienie wszystkim dostępu do wody i jej dobrych warunków sanitarnych. Bez wody nie ma możliwości zapewnienia trwałości życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bachmanov A, Reed D, Beauchamp G et al. Food Intake, Water Intake, and Drinking Spout Side Preference of 28 Mouse Strains. Behav Genet. 2002; 32: 435–443.
 • Daniels MC, Popkin BM. Impact of water intake on energy intake and weight status: a systematic review. Nutr Rev. 2010; 68(9): 505-21.
 • Fundación Aquae [en línea]. España: La importancia del agua y sus funciones en los seres vivos [Fecha de acceso: 03 de marzo de 2021].  URL disponible en: https://www.fundacionaquae.org/importancia-del-agua/
 • Jéquier  E, Constant F. Water as an essential nutrient: the physiological basis of hydration. Eur J Clin Nutr. 2010; 64: 115–123.
 • Jouravlev A. Los servicios de agua potable y saneamiento en el umbral del siglo XXI [En línea]. 2004 [fecha de acceso: 01 de marzo de 2021]. ONU-CEPAL. Serie Recursos Naturales e infraestructura, No. 74. URL disponible en: https://repositorio.cepal.org/handle/11362/6440
 • Popkin B, D’Anci K, Rosenberg. Water, hydration, and health. Nutrition Reviews. 2010; 68(8): 439–458.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.