Steve Jobs i jego refleksje na temat życia

Pieniądze nigdy nie powinny być najważniejsze w naszym życiu. Za pieniądze nie kupimy zdrowia ani miłości. Steve Jobs myślał na ten i wiele innych tematów przed swoją śmiercią. Choć nie wszystkie cytaty potwierdzono jako należące do Steve'a Jobs'a, są one doskonałym materiałem do refleksji.
Steve Jobs i jego refleksje na temat życia

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2019

Jakiś czas temu Internet okrążyła wiadomość, która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Były nią ostatnie słowa, jakie wypowiedział Steve Jobs – sławna postać powiązana z firmą Apple. Chociaż wiadomość ta nie została ostatecznie potwierdzona, warto się nad nią głębiej zastanowić.

Choć nie ma jednoznacznych dowodów na to, że to właśnie Steve Jobs wypowiedział poniższe słowa, same w sobie skłaniają one do głębszej refleksji i mogą być kanwą dla ciekawych przemyśleń.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zająć się właśnie tym tematem. Dlaczego? Ponieważ, choć może jesteśmy w stanie nagromadzić dużo pieniędzy i osiągnąć życiowy sukces, istnieją pewne kwestie, których nigdy nie powinniśmy tracić z celownika.

Steve Jobs: Sukces nie jest synonimem szczęścia

Fakt, że przypuszczalne refleksje na temat życia, jakie prawdopodobnie wyrażał Steve Jobs, stały się tak popularne na całym świecie, może mieć swoje korzenie w filmie poświęconym jego życiu.

Słynna i doceniona produkcja Danny’ego Boyle’a ukazuje życie, jakie Steve Jobs prowadził “za kulisami”. Okazuje się, że wcale nie był on tak szczęśliwy, jak by się mogło wydawać.

 • Osiągnięcie sukcesu zawodowego wcale nie musi oznaczać szczęśliwego życia i powodzenia w każdej dziedzinie osobistej. Bywa, że błędnie sądzimy iż bycie poważanym, sławnym i bogatym zagwarantuje nam szczęście i życie w pełnym tego słowa znaczeniu. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest.
 • Oczywiście nie mamy pewności, czy właśnie to Steve Jobs miał na myśli i wyrażał w ostatnich tygodniach swojego życia, kiedy to choroba nowotworowa zabierała go z tego świata. Pewne osoby z jego otoczenia mówią jednak, iż żałował nieustanowienia innych priorytetów w życiu.
 • Bogactwo to zewnętrzna powłoka, która przydaje nam blasku i pomaga prowadzić łatwiejsze życie. Trzeba jednak pamiętać, że to nie ono uszlachetnia nasze serce, nie zapewnia nam prawdziwie radosnego towarzystwa, nie daje ciepła ludzkiego uścisku ani tak potrzebnej nam wszystkim miłości.
Młody Steve Jobs z komputerem

“Szaleńcy, którzy uważają, że mogą zmienić świat to jedyne osoby, które w rzeczywistości są w stanie to zrobić.”

-Steve Jobs-

Przeczytaj również: Aby osiągnąć szczęście, musisz podejmować decyzje

Miłość jest najważniejsza

Nas bohater dotarł na sam szczyt sławy i sukcesu, osiągnął bogactwo i rozpoznawano go na całym świecie. Wykazywał się ogromną intuicją i miał doskonały instynkt, by oferować światu to, czego ten naprawdę potrzebuje: nowoczesną technologię.

Swoje imperium, zbudowane początkowo na marce Mackintosh, z czasem umocnił wszechmogącą fabryką marzeń, Pixar. Nie można oczywiście nie wspomnieć o jego najważniejszej marce, Apple, która z dnia na dzień zmieniła nasze życie.

Wszyscy bez wyjątku marzyli o tym, by zdobyć najnowszego iPhone’a lub iPoda, które prezentował nam Steve Jobs.

Okazuje się jednak, że – jak dobrze zdawał sobie z tego sprawę – nie ma sensu nic, czym nie możemy się podzielić. Sława, pieniądze, sukces – wszystko to traci swój sens, gdy nie mamy domu, do którego wracamy i bliskich, którzy by na nas w nim czekali.

Steve Jobs
 • Miłość to największy triumf człowieczeństwa, jest to największy akt dobrej woli i szlachetności, którego znaczenia nigdy nie powinniśmy umniejszać.
 • Nie ma nic złego w marzeniu o sławie, bogactwie czy sukcesie. Tak naprawdę codziennie powinniśmy budzić się marząc o czymś lepszym i sięgać po to, czego pragniemy. Tak jak Steve Jobs powinniśmy być panami naszego przeznaczenia.
 • Nigdy jednak w tym wszystkim nie powinniśmy zaniedbywać kochania i bycia kochanym. Nie możesz zapomnieć, że pieniądze nie dadzą Ci tego samego, co szczery uśmiech syna, który Cię podziwia.
 • A samo wmawianie sobie, że jesteś szczęśliwy tak, jak jest, nie zapewni Ci radosnych wspomnień, do których będziesz później wracał.

Twoje najdroższe łóżko to łóżko szpitalne

Nieważne, jak dużo byś miał pieniędzy, jakie zgromadziłeś na koncie, śmierci nie będziesz w stanie przekupić. Szpitalne łóżko to miejsce, w którym wszyscy prędzej czy później się znajdziemy, będąc młodzi czy starzy, biedni czy bogaci.

 • Steve Jobs miał wszystko, był wciąż jeszcze młodym człowiekiem i mógł przynieść światu znacznie więcej, niż dotąd osiągnął. Niestety, pieniądze nie były w stanie wyleczyć jego choroby ani dać mu drugiej szansy.
 • Człowiek może nakupić i zgromadzić mnóstwo dóbr materialnych i przedmiotów, ale pamiętaj o jednym – życie nie ma ceny. Życie biegnie nieubłaganie. Przychodzisz na świat, otrzymujesz nadzieję, śmiech, radości i smutki, ale gdy się kończy, nie jesteś w stanie odzyskać już nic.
 • Jedynym skarbem, jaki będziesz w stanie zachować odchodząc z tego świata, będzie stworzone przez Ciebie w życiu dziedzictwo emocjonalne. Nieistotne, jak wiele będziesz miał przedmiotów, gadżetów i rzeczy materialnych, nic z tego nie zabierzesz ze sobą w chwili śmierci. Odejdziesz z tego świata tak, jak przyszedłeś:  z pustymi rękami.
 • Czuć się kochanym, potrzebnym i być otoczonym rodziną i przyjaciółmi, gdy znajdujemy się na szpitalnym łożu, jest bardziej wartościowe, niż wszystko, co możemy osiągnąć. Przyjdzie moment, że nic innego nie będzie się już liczyć.

Miłość jest najważniejsza. Wszyscy mamy prawo osiągnąć w życiu sukces, tak jak zrobił to Steve Jobs. Nie zaniedbuj jednak nigdy czułości, bliskości i kontaktu z tymi, na których Ci zależy. Tylko to uszczęśliwi Ciebie i tych, których kochasz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Elliot, Jay, and William L. Simon. El camino de Steve Jobs: Liderazgo para las nuevas generaciones. Santillana Ediciones Generales, 2011.
 • García, Pablo Martín, and Carmen de Pablos Heredero. “Liderazgo acomodaticio y resultados empresariales: Una aproximación desde el análisis de Steve Jobs.” Interciencia 39.9 (2014).
 • Ichbiah, Daniel. Las cuatro vidas de Steve Jobs. LID Editorial, 2011.
 • Isaacson, Walter. Steve jobs. Vintage Espanol, 2011.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.