Steve Jobs i jego refleksje na temat życia

· Grudzień 17, 2016
Pieniądze nigdy nie powinny być najważniejsze w naszym życiu. Za pieniądze nie kupimy zdrowia ani miłości. Steve Jobs myślał na ten i wiele innych tematów przed swoją śmiercią. Choć nie wszystkie cytaty potwierdzono jako należące do Steve'a Jobs'a, są doskonałym materiałem do refleksji.

Jakiś czas temu Internet okrążyła wiadomość, która – choć niepotwierdzona – wzbudziła ogromne zainteresowanie. Dotyczyła artykułu cytującego przypuszczalne ostatnie słowa, jakie wypowiedział Steve Jobs, sławna postać powiązana z firmą Apple.

Choć nie ma jednoznacznych dowodów na to, że to właśnie Steve Jobs wypowiedział poniższe słowa, same w sobie skłaniają one do głębszej refleksji i mogą być kanwą dla ciekawych przemyśleń.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zająć się właśnie tym tematem. Dlaczego? Ponieważ, choć może jesteśmy w stanie nagromadzić dużo pieniędzy i osiągnąć tak zwany sukces, istnieją pewne kwestie, których nigdy nie powinniśmy tracić z pamięci.

Sukces nie jest synonimem szczęścia

Fakt, że przypuszczalne refleksje na temat życia, jakie prawdopodobnie wyrażał Steve Jobs stały się tak popularne na całym świecie, może mieć swoje korzenie w filmie poświęconym jego życiu.

Słynna i doceniona produkcja Danny’ego Boyle’a ukazuje życie, jakie Steve Jobs prowadził „za kulisami”. Okazuje się, że wcale nie był on tak szczęśliwy, jak by się mogło wydawać.

Może zainteresuje Cię też przeczytanie artykułu: Szczęście a otaczanie się odpowiednimi osobami

 • Osiągnięcie sukcesu zawodowego wcale nie musi oznaczać szczęśliwego życia i sukcesu w każdej dziedzinie osobistej. Bywa, że błędnie sądzimy iż bycie poważanym, sławnym i bogatym zagwarantuje nam szczęście i życie w pełnym tego słowa znaczeniu. W rzeczywistości jednak wcale tak nie jest.
 • Oczywiście, nie mamy pewności, czy właśnie to Steve Jobs miał na myśli i wyrażał w ostatnich tygodniach swojego życia, kiedy to choroba nowotworowa zabierała go z tego świata. Pewne osoby z jego otoczenia mówią jednak, iż żałował nie ustanowienia innych priorytetów w życiu.
 • Bogactwo to zewnętrzna powłoka, która przydaje nam blasku i pomaga prowadzić łatwiejsze życie. Trzeba jednak pamiętać, że to nie ono uszlachetnia nasze serce, nie zapewnia nam prawdziwie radosnego towarzystwa, nie daje ciepła ludzkiego uścisku, ani tak potrzebnej nam wszystkim miłości.

„Szaleńcy, którzy uważają, że mogą zmienić świat to jedyne osoby, które w rzeczywistości są w stanie to zrobić.”

-Steve Jobs-

Młody Steve Jobs

 

Steve Jobs i jego przemyślenia: miłość jest najważniejsza

Steve Jobs dotarł na sam szczyt sławy i sukcesu, osiągnął bogactwo i rozpoznawano go na całym świecie. Wykazywał się ogromną intuicją i miał doskonały instynkt, by oferować światu to, czego ten naprawdę potrzebuje: nowoczesną technologię.

Swoje imperium, zbudowane początkowo na marce Mackintosh, z czasem umocnił on wszechmogącą fabryką marzeń, Pixar. Nie można oczywiście nie wspomnieć o jego najważniejszej marce, Apple, która z dnia na dzień zmieniła nasze życie.

Wszyscy bez wyjątku marzyli o tym, by zdobyć najnowszego iPhone’a lub iPoda, które prezentował nam Steve Jobs.

Zajrzyj też do artykułu: Telefon komórkowy przy łóżku?

Okazuje się jednak, że – jak dobrze zdawał sobie z tego sprawę – nie ma sensu nic, czym nie możemy się podzielić. Sława, pieniądze, sukces – wszystko to traci swój sens, gdy nie mamy domu, do którego wracamy i bliskich, którzy by na nas tam czekali.

 • Miłość to największy triumf człowieczeństwa, jest to największy akt dobrej woli i szlachetności, którego znaczenia nigdy nie powinniśmy umniejszać.
 • Nie ma nic złego w marzeniu o sławie, bogactwie czy sukcesie. Tak naprawdę codziennie powinniśmy budzić się marząc o czymś lepszym i sięgać po to, czego pragniemy. Tak jak Steve Jobs, powinniśmy być panami naszego przeznaczenia.
 • Nigdy jednak w tym wszystkim nie powinniśmy zaniedbywać kochania i bycia kochanym. Nie możesz zapomnieć, że pieniądze nie dadzą Ci tego samego, co szczery uśmiech syna, który Cię podziwia.
 • A samo wmawianie sobie, że jesteś szczęśliwy tak jak jest, nie zapewni Ci radosnych wspomnień, do których będziesz później wracał.
Steve Jobs

Twoje najdroższe łóżko to łóżko szpitalne

Nieważne, jak dużo byś miał pieniędzy, jakie zgromadziłeś na koncie, śmierci nie będziesz w stanie przekupić. Szpitalne łóżko to miejsce, w którym wszyscy prędzej czy później się znajdziemy, będąc młodzi, czy starzy, biedni, czy bogaci.

 • Steve Jobs miał wszystko, był wciąż jeszcze młodym człowiekiem i mógł przynieść światu jeszcze znacznie więcej, niż dotąd osiągnął. Niestety, pieniądze nie były w stanie wyleczyć jego choroby ani dać mu drugiej szansy.
 • Człowiek może nakupić i zgromadzić mnóstwo dóbr materialnych i przedmiotów, ale pamiętaj o jednym – życie nie ma ceny. Życie biegnie nieubłaganie. Przychodzisz na świat, otrzymujesz nadzieję, śmiech, radości i smutki, ale gdy się kończy, nie jesteś w stanie odzyskać już nic.
 • Jedynym skarbem, jaki będziesz w stanie zachować odchodząc z tego świata będzie stworzone przez Ciebie w życiu dziedzictwo emocjonalne. Nieistotne, jak wiele będziesz miał przedmiotów, gadżetów i rzeczy materialnych, nic z tego nie zabierzesz ze sobą w chwili śmierci. Odejdziesz z tego świata tak, jak przyszedłeś:  z pustymi rękami.
 • Czuć się kochanym, potrzebnym i być otoczonym rodziną i przyjaciółmi, gdy znajdujemy się na szpitalnym łożu, jest bardzie wartościowe, niż wszystko, co możemy osiągnąć. Przyjdzie moment, że nic innego nie będzie się już liczyć.

Przeczytaj też artykuł: Gdy śmierć zabiera bliską osobę. Co dalej?

Miłość jest najważniejsza. Wszyscy mamy prawo osiągnąć w życiu sukces, tak jak zrobił to Steve Jobs. Nie zaniedbuj jednak nigdy czułości, bliskości i kontaktu z tymi, na których Ci zależy. Tylko to uszczęśliwi Ciebie i tych, których kochasz.