Kiedy pieniądze są przyczyną emocjonalnego ubóstwa

Na co komu miliony na koncie, gdy nie ma z kim ich wydawać? Szczęśliwe życie polega na wytyczeniu sobie priorytetów i uporządkowaniu własnych spraw.
Kiedy pieniądze są przyczyną emocjonalnego ubóstwa

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia, 2017

Popularne powiedzenie, że pieniądze nie dają szczęścia, dla wielu z nas jest absurdalne. Przecież w naszym kapitalistycznym społeczeństwie to właśnie konto bankowe i posiadany majątek są wyznacznikiem naszego statusu. Bez miesięcznej pensji nie ma życia: nie ma domu, jedzenia, przyjemności, markowych ciuchów, najnowszych gadżetów.

A bez tego nie ma imponującego grona znajomych. Czy rzeczywiście gruby portfel jest gwarancją szczęścia? Owszem, pieniądze dają szczęście, ale niejednokrotnie tylko powierzchowne, które znika po chwili niczym mydlana bańka, a pod złotą otoczką kryje się ogromna, żałosna pustka.

Wielu jest na tym świecie bogaczy, którzy są tak ubodzy w emocje, prawdziwe przyjaźnie i szacunek innych, że ich konto bankowe z wieloma zerami w porównaniu ze szczęśliwym życiem wypada naprawdę blado.

Pieniądze i szczęście – dwie strony medalu

Szczęście na dłoni

Zapraszamy dziś do refleksji nad bogactwem materialnym i tym niematerialnym. Jakby bliżej się przyjrzeć, marzenie o milionach na koncie dotyczy praktycznie każdego z nas. Wydaje nam się, że wielkie pieniądze rozwiązałyby wiele naszych problemów i pozwoliły na dostatnie i emocjonujące życie.

Nie ma znaczenia, czy jesteś przekonany o tym, że gruby portfel jest synonimem szczęścia, czy wręcz przeciwnie – zastanów się na chwilę nad tym tematem. Chcemy się podzielić z tobą kilkoma refleksjami nad kwestiami materialnego bogactwa i emocjonalnego ubóstwa.

Chcemy czy nie, temat ten zawsze będzie wzbudzał ożywione dyskusje wśród psychologów, socjologów i antropologów. Istnieje szereg prac i przeprowadzono ogromną liczbę eksperymentów, które potwierdzają i obalają niektóre tezy. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z nich.

Pieniądze i dobra materialne są źródłem szczęścia

KObieta z motylami na talerzu

Niedawno przeprowadzone przez naukowców Narodowego Instytutu Statystycznego Wielkiej Brytanii badanie prowadzi do bardzo ciekawych wniosków. Przeanalizujmy tezę o tym, że pieniądze są podstawą szczęśliwego życia.

  • Badanie trwało kilka lat i polegało na przeprowadzeniu ankiety wśród osób osiągających wysokie dochody. Pytanie brzmiało: „Czy twoje szczęście jest powiązane z niezależnością ekonomiczną i wysokimi zarobkami?” W większości przypadków odpowiedź była twierdząca.
  • Krótko mówiąc,wiele osób osiągających regularnie wysokie dochody odczuwa z tego powodu satysfakcję i zadowolenie z życia. Zaskakuje jednak fakt, że dobra materialne, takie jak luksusowe domy, samochody, antyki czy ziemia nie wpływają na nasze szczęście.

Eksperci uważają, że fakt ten jest wynikiem okresu kryzysu, w którym przyszło nam żyć. Spokój i świadomość, że nasze zarobki pozwolą nam w razie potrzeby na przezwyciężenie problemów i przeciwności losu daje nam znacznie większy komfort psychiczny niż gromadzenie dóbr materialnych.

Według opinii psychologów pieniądze nie dają szczęścia

Przyjrzyjmy się teraz drugiej stronie medalu. Groucho Marx mawiał, że “W życiu jest wiele ważniejszych rzeczy niż pieniądze. Lecz są one bardzo kosztowne!”.

W pewnym sensie prawdą jest, że dobre zabezpieczenie finansowe jest synonimem dobrego samopoczucia i spokoju. Dzięki wysokiej pensji jesteśmy w stanie pokryć nasze potrzeby i sprostać wymaganiom naszej rodziny. Sekret tkwi jednak w znalezieniu złotego środka i obiektywnym spojrzeniu na własne życie.

Według wyników badania opublikowanego w czasopiśmie “University of British Columbia” pieniądze NIE są źródłem szczęścia. Powodów takiej tezy jest kilka. Prześledźmy najistotniejsze z nich.

  • Pieniądze są skutecznym narzędziem, które pomaga pozbyć się smutku. Powinniśmy jednak zdać sobie sprawę z tego, że smutek nie jest przeciwieństwem szczęścia. Osoba, która nie jest smutna, nie zawsze musi być szczęśliwa.
  • Aby lepiej zrozumieć powyższy punkt, podajmy prosty przykład. Milioner budzi się rano, nie jest obciążony praktycznie żadnymi obowiązkami. Jego jedynym celem jest dobrze się bawić i spędzić miły dzień.
  • Przygotowuje najbliższą podróż, wybiera się na przyjęcie albo sam organizuje imprezę, na którą zaprasza dużo ludzi, z których większości nie zna. Jego dzień jest intensywny i pełen wrażeń. W żadnym momencie nie widać na jego twarzy smutku, a nawet wręcz przeciwnie, dość często się uśmiecha. Je
  • dnak uśmiech na twarzy nie zawsze oznacza, że jesteśmy szczęśliwi.

Smutek kontra szczęście

Tańcząca kobieta

Ludzie, którzy każdego dnia szukają osób i momentów będących w stanie odwrócić ich uwagę od smutku i samotności, w rzeczywistości nie są szczęśliwi.

Do takiego właśnie wniosku doszli psycholodzy z Universidad de Columbia, którzy przeprowadzili badanie na ten temat. Uzasadniają oni swoją postawę prostym przykładem: wzrost miesięcznych dochodów pomaga zatuszować codzienny smutek, lecz nie jest w stanie dać prawdziwego szczęścia.

Szczęścia bowiem nie można znaleźć, szczęście trzeba samemu zbudować.

Komfort emocjonalny nie zależy od czynników ekonomicznych

Dzięki pieniądzom możemy dobrze się odżywiać, regularnie oddawać się ulubionym rozrywkom, nabywać ładne rzeczy i luksusowe dobra… Jeśli jednak myślimy, że ta cała otoczka stanowi esencję dla serca i duszy, jest w wielkim błędzie.

  • Jedynym miejscem, w którym możemy znaleźć szczęście, jest nasza dusza. To od nas samych i więzów, jakie łączą nas z innymi, zależy szczęśliwe życie.
  • Szczerego uczucia nie da się kupić za żadne pieniądze świata, uśmiech dziecka nie funkcjonuje niczym maszyna na monety, prawdziwa przyjaźń jest w pełni bezinteresowna, w miłości emocje mają znacznie większą siłę niż niezliczone zera na koncie bankowym.

Oczywiście nikt nie może zaprzeczyć, że pieniądze są ważnym czynnikiem w życiu i są niezastąpionym narzędziem, które pomaga nam poprawić samopoczucie i pozbyć się smutku.

Nigdy jednak pieniądze nie są w stanie wypełnić pustki w sercu ani stać się źródłem szczerego uczucia, które niezwykle często wypełnia codzienne życie skromnie żyjących ludzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dittmar H, Bond R, Hurst M, Kasser T. The relationship between materialism and personal well-being: A meta-analysis. J Pers Soc Psychol. 2014;
  • Martos T, Kopp MS. Life Goals and Well-Being: Does Financial Status Matter? Evidence from a Representative Hungarian Sample. Soc Indic Res. 2012;
  • Haworth J, Lewis S. Work, leisure and well-being. Br J Guid Couns. 2005;
  • Kushlev K, Dunn EW, Lucas RE. Higher Income Is Associated With Less Daily Sadness but not More Daily Happiness. Soc Psychol Personal Sci. 2015;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.