Woda detoksykująca: zalety i mity

Woda detoksykująca zawiera fitonutrienty o działaniu przeciwutleniającym. Zmniejszają one ryzyko wystąpienia poważnych chorób.
Woda detoksykująca: zalety i mity
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Woda detoksykująca jest w modzie. Napój ten reklamuje się jako środek oczyszczający organizm i wywierający korzystny wpływ na zdrowie. Jednak nie wszystko złoto, co się świeci. Na temat tego napoju narosło już wiele mitów.

Regularne spożywanie tego typu wody ma swoje zalety. Jednak należy skonsultować to wcześniej z lekarzem i nie wolno zastępować nią zwykłej wody w roli podstawowego środka do nawadniania organizmu.

Czym jest woda detoksykująca?

Woda detoksykująca to woda z dodatkiem składników takich jak soki owocowe czy przyprawy zwiększające jej wartości odżywcze. Zawartość mikroskładników i fitonutrientów sprawia, że napojowi temu przypisuje się właściwości odchudzające.

Ze względu na to ma on też być dobry dla zdrowia. Prowadzi bowiem do ograniczenia ryzyka występowania zapaleń i zmniejszenia ilości tłuszczu trzewnego, co poprawia funkcjonowanie organów. Jednocześnie zmniejsza ryzyko pojawienia się skomplikowanych schorzeń. W tych stwierdzeniach jest jednak sporo przekłamań.

Woda detoksykująca to po prostu woda z dodatkami zawierającymi przeciwutleniacze.

Przygotowanie w domu

Przygotowanie wody detoksykującej jest bardzo proste. Wystarczy napełnić dzbanek wodą, dodać plasterki cytryny lub innych owoców  oraz przyprawy takie jak mięta, imbir czy kurkuma. Pozostawić do zmacerowania na kilka godzin. Następnie napój można pić schłodzony lub w temperaturze pokojowej.

Problem pojawia się, gdy zaleci się zastępowanie posiłków tego typu płynami. Ma to negatywny wpływ na metabolizm, może prowadzić do podniesienia poziomu cukru we krwi oraz obciążenia trzustki.

Czasami rekomenduje się picie wody detoksykującej przed posiłkiem, celem zwiększenia poczucia sytości.  Udowodniono, że spożywanie wody przez jedzeniem zmniejsza apetyt. Jednak należy pamiętać, że płyn tego typu nie zawiera makroskładników odżywczych.

2 zalety wody detoksykującej

Spożywanie wody detoksykującej może pozytywnie wpływać na zdrowie. Oto jej zalety.

1. Obniżenie ryzyka wystąpienia poważnych chorób

Napoje te zawierają fitonutrienty o działaniu przeciwutleniającym. Przykład stanowi kurkuma i imbir (zawierające kurkuminę). Regularne spożywanie tych substancji zmniejsza ryzyko występowania zapaleń, co ogranicza ryzyko zachorowania na złożone schorzenia takie jak choroby układu krążenia.

2. Spowolnienie starzenia

Przeciwutleniacze neutralizują wolne rodniki. Przeprowadzono badania potwierdzające, że związki te odpowiadają za przedwczesne starzenie się.

Co więcej, przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowań. Dlatego zwalczanie wolnych rodników stanowi klucz do zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się.

2 mity na temat wody detoksykującej

Poza zaletami wody detoksykującej, nie brak też mitów na jej temat. Przedstawiamy niektóre z nich.

1. Pomaga schudnąć

Często błędnie wierzy się, że ten typ napoju jest w stanie aktywować metabolizm, szczególnie, gdy pije się go na czczo. Ma to rzekomo przyspieszać proces utleniania tłuszczów i wspomagać odchudzanie. Jednak brak dowodów naukowych na poparcie tej tezy. Nie ma żadnych badań potwierdzających to zjawisko.

2. Woda detoksykująca leczy raka

Czasami reklamuje się wody detoksykujące jako środki antynowotworowe, zwalczające guza już po jego powstaniu. Mają one rzekomo być w stanie opóźnić rozwój choroby lub nawet eliminować komórki rakowe.

Chociaż to prawda, że podaż przeciwutleniaczy pozytywnie wpływa na przebieg choroby, woda detoksykująca nie ma magicznych właściwości zwalczających raka. Istnieją inne, bardziej efektywne strategie dietetyczne poprawiające skuteczność chemioterapii.

Woda z dodatkami ma pewne zalety, ale z pewnością nie stanowi kuracji antynowotworowej.

Woda detoksykująca ma swoje zalety, ale nie jest panaceum

Regularne picie wody detoksykującej może pozytywnie wpływać na organizm. Jednak nie licz na cudowne efekty o jakich czasem się słyszy.

Wprowadzenie tego napoju do zdrowej, zbilansowanej i urozmaiconej diety ma pozytywne działanie. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinno się zastępować nim podaży zwykłej wody, a potraktować uzupełniająco.

Co więcej, miej na uwadze, że jeśli cierpisz na jaką chorobę, musisz udać się do specjalisty. Woda detoksykująca nie rozwiąże problemu. Konieczne mogą być innego typu kuracje, w tym leczenie farmakologiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jeong JN., Effect of pre meal water consumption on energy intake and satiety in non obese young adults. Clin Nutr Res, 2018. 7 (4): 291-296.
  • Pop MR., Popolo A., Trifa AP., Stanciu LA., Phytochemicals in cardiovascular and respiratory diseases: evidence in oxidative stress and inflammation. Oxid Med Cell Longev, 2018.
  • Forman HJ., Redox signaling: an evolution from free radicals to aging. Free Radic Biol Med, 2016. 97: 398-407.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.