Jak czyścić buty z zamszu - kilka wskazówek

Zamsz jest jednym z najczęściej używanych materiałów w przemyśle obuwniczym. Jednak materiał ten wymaga częstej pielęgnacji. Mając to na uwadze, chcemy zaoferować szereg wskazówek, jak konserwować i czyścić zamszowe buty.
Jak czyścić buty z zamszu - kilka wskazówek

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Miękka, aksamitna tekstura zamszu, jaką mają buty z zamszu, jest przyjemna w dotyku, dzięki czemu materiał ten jest klasycznym faworytem do tworzenia obuwia. Zamsz jest jednym z najczęściej używanych materiałów w przemyśle obuwniczym, torebkarski oraz odzieżowym.

To materiał, który pochodzi ze skóry bydlęcej. Używa się również skóry koziej, owczej oraz jeleniej.

Mimo upływu czasu materiał ten nigdy nie wychodzi z mody… ale może stracić swoje piękno. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć jak czyścić buty z zamszu tak, aby były trwałe.

Niezależnie od tego, czy będzie to para eleganckich szpilek, kozaków czy butów do tenisa, zamsz pasuje do wszystkiego. Jednak jest on również delikatny – szybko się niszczy i dość łatwo brudzi. Kiedy jest nowy, jest piękny… i chcemy Ci powiedzieć, jak utrzymać jego piękny wygląd.

Aby buty z zamszu nie stały się szare i brudne, należy o nie dbać w określony sposób. Nie używaj do czyszczenia starych produktów bo możesz całkowicie zrujnować obuwie. Mając to na uwadze, przedstawimy Ci serię wskazówek, jak konserwować i czyścić zamszowe buty.

Jak czyścić buty z zamszu – kilka wskazówek

Spray do skóry zamszowej

Spray do butów z zamszu
Spray do impregnacji zamszu użyty przed pierwszym założeniem nowych butów chroni je przed brudem i wilgocią.

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, aby zadbać o zamszowe buty, jest spryskanie ich środkiem ochronnym do skóry zamszowej, zanim założysz je po raz pierwszy. Na rynku można znaleźć wiele tego typu produktów do impregnacji butów. W ten sposób nie nasiąkną wodą ani nie zabrudzą się podczas deszczu.

Ponadto produkty ochronne pomagają zachować oryginalny kolor zamszu. Dodatkowo zapobiegają wnikaniu brudu i plam w materiał.

Aby jednak taka ochrona była skuteczna, należy ją zastosować już przed pierwszym użyciem butów. W przeciwnym razie zamiast chronić zamsz, będziesz po prostu konserwować brud, który już wniknął w materiał.

Do czyszczenia butów z zamszu używaj specjalnej szczotki

Do czyszczenia zamszowych butów niezbędna jest specjalna szczotka. Zazwyczaj można je kupić w tym samym sklepie, w którym kupiłeś buty lub w dowolnym sklepie obuwniczym specjalizującym się w produktach z zamszu. Potrzebny Ci jest delikatna szczoteczka, który nie niszczy delikatnych włókien materiału.

Każdy producent załącza własne instrukcje jak dbać o buty i należy ich dokładnie przestrzegać. Najlepiej jest najpierw przetestować sposób czyszczenia, pocierając szczoteczką mało widoczną część buta. W ten sposób będziesz mieć pewność, że wybrałeś właściwy produkt.

Czyszczenie butów z zamszu
Gładką szczoteczką z łatwością usuniesz pozostałości brudu i ślady zużycia.

Szczoteczki należy używać tylko na suchych butach. W ten sposób łatwiej będzie usunąć kurz i wszelkie inne zabrudzenia, które znalazły się na zamszu. Jeśli Twoje buty nie są bardzo brudne, możesz przywrócić ich pierwotny wygląd ostrożnie pocierając szczoteczką całą ich powierzchnię.

Pamiętaj jedynie, aby zawsze szczotkować materiał w tym samym kierunku.

Jeżeli masz do czynienia bardziej ze zużyciem niż brudem, należy szczotkować z nieco większą intensywnością. Aby osiągnąć pozytywne rezultaty, zawsze upewnij się, że szczotka jest czysta. Jest to szczególnie ważne w przypadku jasnego zamszu.

Z tego powodu po każdym użyciu uważnie obejrzyj swoje akcesoria. Dzięki szczotka temu zawsze będzie czysta, sucha i gotowa do użycia.

Usuwanie plam z butów z zamszu

Usuwanie plam z butów z zamszu
Zastosuj przedstawione poniżej wskazówki, aby zamszowe buty wyglądały jak nowe.

Przede wszystkim, gdy zauważysz świeżą plamę na zamszowych butach natychmiast wysusz ją chłonnym papierem. W ten sposób zapobiegniesz rozprzestrzenianiu się plamy na powierzchni buta.

W przypadku plamy, która już wyschła, najlepszym sposobem jej usunięcia jest użycie białej gumki do ołówka. Najpierw należy delikatnie pocierać plamę, aż zniknie. Następnie, gdy plama zniknie, możesz użyć suchego ręcznika, aby przywrócić teksturę zamszu. Pamiętaj jednak, aby robić to delikatnie.

Jeżeli pomimo wszystkich prób wyczyszczenia butów plama nie zniknie, możesz użyć octu. Substancja ta jest doskonałym produktem, jeśli chodzi o sprzątanie w domu. Należy jedynie zwilżyć czystą szmatkę octem i delikatnie docisnąć powierzchnię buta. Pamiętaj, aby nie trzeć materiału. Po prostu delikatnie uciskaj.

Soda oczyszczona może być również bardzo przydatna do czyszczenia plam na zamszowych butach. Wystarczy posypać odrobiną tego proszku suchą plamę i pozostawić na około dwie godziny. Po upływie tego czasu ostrożnie usuń sodę oczyszczoną szczotką do zamszu.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci utrzymać buty w doskonałym stanie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.