Skórzane buty: 5 przydatnych wskazówek, jak je czyścić

Skórzane buty wymagają szczególnej ostrożności, aby utrzymać je w najlepszym stanie. W związku z tym udostępniamy 5 interesujących sztuczek, aby je wyczyścić bez trudności. Przeczytaj uważnie!
Skórzane buty: 5 przydatnych wskazówek, jak je czyścić

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czyszczenie obuwia skórzanego to zadanie, które może być żmudne, gdy nie znamy właściwej techniki. Chociaż istnieją wyspecjalizowane produkty, które to ułatwiają, dobrze jest znać kilka sztuczek, które sprawią, że Twoje skórzane buty będą zawsze nienaganne i błyszczące. I wcale nie musisz wydawać zbyt wiele. Czy chcesz wiedzieć, jak to zrobić?

Przy tej okazji chcemy udostępnić Ci 5 wskazówek, które pomogą usunąć wszelkie zabrudzenia i dzięki temu skórzane buty zyskają miękki i świeży wygląd. Najlepsze jest to, że nie trzeba będzie kupować konwencjonalnych produktów, ponieważ proponujemy ich czyszczenie przy pomocy naturalnych składników. Zobacz zatem, jak to zrobić!

5 wskazówek jak wyczyścić skórzane buty

Najlepszym sposobem na utrzymanie skórzanych butów w idealnym stanie jest ich odpowiednia konserwacja po każdym użyciu. Chociaż czasami to przeoczamy, na powierzchni butów gromadzą się ślady brudu, które mogą przyspieszyć pogorszenie się materiału. Ale jak ułatwić sobie czyszczenie?

1. Wyczyść skórzane buty za pomocą szczotki lub szmatki

Pierwsze zalecenie dotyczące czyszczenia skórzanych butów polega na usuwaniu brudu z powierzchni za pomocą miękkiej szczotki lub szmatki. Jeśli buty mają sznurówki, idealnie byłoby wyprać je oddzielnie w wodzie z mydłem, aby były całkowicie czyste.

Osoba czyszcząca skórzane buty
Po pierwsze, usuń zabrudzenia na powierzchni używając szmatki lub szczotki.
 • Wyszczotkuj skórzane buty w kilku kierunkach, lekko naciskając, aby usunąć przylegający kurz. Na koniec przetrzyj każdy but suchą i czystą szmatką.

2. Woda i biały ocet

Roztwór wody i białego octu może pomóc usunąć plamy, które sprawiają, że powierzchnia tego typu obuwia nie wygląda zbyt dobrze. Ważne jest jednak, aby stosować ten środek równomiernie, nie tylko w miejscach, gdzie są plamy, ponieważ mogłyby powstać przebarwienia.

 • Po nałożeniu roztworu na obuwie, osusz je czystą, miękką szmatką a potem połóż na słońcu.

3. Oliwa z oliwek pięknie nabłyszcza skórzane buty

Zastosowanie oliwy z oliwek na skórzanych butach może sprawić, że będą bardziej gładkie i błyszczące. Dlatego, jeśli nabrały matowego i brudnego wyglądu, spróbuj tej sztuczki. Jest idealna, żeby zastąpić wosk i wyspecjalizowane produkty.

Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek jest przydatna, gdy buty wyglądają na matowe i brudne.
 • Nanieś kilka kropli oliwy z oliwek na buty, a następnie przetrzyj je czystą, miękką szmatką.

4. Talk w proszku do plam z tłuszczu

Plamy tłuszczu są zazwyczaj dość zauważalne na powierzchniach skórzanych. Na szczęście można je łatwo usunąć za pomocą talku w proszku. Ten składnik pochłania tłuszcz i zapobiega tworzeniu się plam na skórze.

 • Na początku czyszczenia, osusz plamę z oleju czystą, suchą bawełnianą szmatką, aż zniknie wilgoć. Zachowaj ostrożność podczas czyszczenia tłuszczu, ponieważ jeśli go pocierasz, możesz jeszcze bardziej rozprowadzić plamę.
 • Następnie nałóż proszek talkowy na żądany obszar i pozostaw go na noc.
 • Następnego ranka potrząśnij butami i usuń brud miękką szczoteczką.

5. Skórka z banana czyści skórzane buty

Czy wiesz, że możesz wyczyścić skórzane buty zwykłą skórką od banana? Chociaż często uważamy je za odpady, można je wykorzystać do innych celów w domu. Związki, które występują na wewnętrznej części skórki, pomagają usunąć pozostałości, które gromadzą się na skórzanej powierzchni. Po takim zabiegu, powierzchnia skóry pozostaje błyszcząca i odświeżona.

 • Weź skórkę od banana i przetrzyj buty jej białą częścią. Następnie wypoleruj bawełnianą szmatką, aż do usunięcia pozostałości. Na koniec pozostaw je do wyschnięcia najlepiej na zewnątrz.

Jak wyczyścić skórzane buty w środku?

Po oczyszczeniu skórzanych butów na zewnątrz, nadszedł czas, aby oczyścić wewnętrzną część, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków i nieprzyjemnych zapachów. Chociaż czasem to zaniedbujemy, pot i zatrzymane w nim bakterie są przyczyną niepożądanych zapachów i infekcji. Dzięki temu, będziesz się chronić przed grzybicą stóp.

Talk do butów
Czyszczenie wnętrza butów jest niezbędne, aby wyeliminować grzyby i brzydkie zapachy.

Instrukcje

 • Na początku, zwilż szmatkę wodą i kilkoma kroplami amoniaku. Następnie przetrzyj wnętrze butów i pozwól im wyschnąć w cieniu.
 • Później, gdy buty są już suche, wsyp do nich obfitą ilość sody oczyszczonej. Potrząśnij nimi, aby soda oczyszczona dobrze się rozprowadziła we wnętrzu butów.
 • Pozostaw na całą noc, aby soda mogła skutecznie zadziałać. Następnego ranka wyrzuć pozostałości.
 • Na koniec pamiętaj również, żeby przed użyciem butów użyć trochę talku do stóp, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu.

Czy regularnie czyścisz swoje skórzane buty? Zapisz te proste sztuczki i wypróbuj przy następnym czyszczeniu. Jak widać, są one bardzo łatwe do zastosowania i nie wymagają dużych inwestycji, a zatem nie czekaj!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.