Sekret sody oczyszczonej i jej zaskakujące właściwości

16 czerwca, 2019
Domowej roboty płyn do płukania ust na bazie sody oczyszczonej skutecznie usuwa gromadzące się w jamie ustnej bakterie oraz przyspiesza gojenie się drobnych ran. Co więcej, pomaga zachować zdrowe i mocne szkliwo zębów.

Jeśli do tej pory nie przekonałaś się, że w twoim domu nigdy nie powinno zabraknąć sody oczyszczonej, ten artykuł jest więc dla ciebie. Zwykle miewamy ten biały proszek w domu, ale nie za bardzo wiemy, jak w pełni wykorzystać jego niesamowite właściwości.

Zapewne dotychczas stosowałaś sodę oczyszczoną wyłącznie w celach kulinarnych, zwłaszcza do różnego rodzaju wypieków. Zaskoczy cię więc fakt, że produkt ten, fachowo znany pod nazwą węglowodoru sodu, ma tysiące innych zastosowań, mniej lub bardziej znanych.

Niewielu z nas wie, że z pomocą sody oczyszczonej możemy naturalnie i skutecznie zadbać o nasze zdrowie. Ten biały proszek skrywa bowiem w swych drobniutkich ziarenkach wiele leczniczych właściwości.

Chcielibyśmy dziś nieco ci je przybliżyć oraz podpowiedzieć, jak należy stosować węglowodór sodu w trosce o zdrowie, urodę czy czystość domu.

Czy nie jest niesamowitym fakt, że tak tani i powszechnie dostępny produkt, który codziennie mamy w zasięgu ręki, może stać się jednym z największych sprzymierzeńców w wielu codziennych sytuacjach?

Poznaj właściwości sody oczyszczonej

Główną cechą sody oczyszczonej są jej właściwości zobojętniające kwasy. Stąd też substancja ta cieszy się niezwykłą popularnością w laboratoriach, gdzie jej powszechnie stosowana jako najlepszy produkt zobojętniający.

Łyżeczka sody oczyszczonej i cytryna

Rodzi się wiec pytanie: jak soda oczyszczona wpływa na nasz organizm? Otóż, neutralizuje pH wypełnionego kwasem solnym żołądka.

Dlatego też ten biały proszek słynie ze swej uzdrawiającej mocy w przypadku zgagi i innych nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych.

Przeczytaj również: Zbyt kwaśnie pH w organizmie? Zastosuj nasze rady!

Soda oczyszczona niezastąpiona przy sprzątaniu

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że soda oczyszczona jest niezwykle przydatnym naturalnym środkiem czyszczącym. Bez wątpienia nie może zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym.

Sprzątanie kuchni w rękawiczkach

Już po pierwszym użyciu sama docenisz odkażające i neutralizujące zapachy właściwości sody oczyszczonej. Z jej pomocą skutecznie usuniesz bakterie z kuchennych blatów i zakamarków w łazience.

Dodatkowo usuniesz wszelkie nieprzyjemne zapachy, odświeżysz białe powierzchnie, wyczyścisz sprzęty gospodarstwa domowego, a nawet możesz z powodzeniem stosować roztwór sody oczyszczonej jako doskonały, naturalny płyn do mycia naczyń.

Lecznicze zastosowania sody oczyszczonej

 • Soda oczyszczona jest powszechnie stosowana jako naturalny środek zobojętniający kwasy. Znajduje zastosowanie w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowych, takich jak zgaga, niestrawność, wrzody żołądka itp.
 • Roztwór węglowodoru sodu stanowi również wielkie wsparcie podczas kuracji leczenia kamieni nerkowych, nadmiaru kwasu moczowego w organizmie czy kwasicy (acydemii).
 • Jako składnik apteczki pierwszej pomocy soda oczyszczona pomaga zapobiegać powstawaniu pęcherzy i nieestetycznych blizn po wszelkiego rodzaju oparzeniach.
 • Mikstura nadtlenku wodoru z sodą oczyszczoną w proporcjach 1:1 posiada niezwykle silne właściwości rozjaśniające skórę. Wystarczy nałożyć ją na plamy i powstałe wraz z upływem lat plamy skórne. Przekonaj się sama, że rezultaty są zaskakujące.
Kobieta wykonująca peeling

 • Biały proszek pomaga również skutecznie złagodzić świąd i ból towarzyszący przypadkom pokrzywki, a także wszelkiego rodzaju użądleniom, ugryzieniom i ukąszeniom przez insekty.
 • Roztwór sody oczyszczonej w wodą z powodzeniem może również zastąpić apteczny płyn do płukania ust.
 • Stale rozwijające się w naszej jamie ustnej bakterie przyczyniają się do zmiany pH na kwaśny oraz do nadmiernego „zużywania się” szkliwa zębów. Jeśli chcesz zachować zdrowe zęby, myj je kilka razy dziennie sodą oczyszczoną i płucz jamę ustną roztworem sody z wodą.
 • Z węglowodorem sodu naturalnie zwalczysz też pieluszkowe zapalenie skóry. Napełnij wanienkę wodą i dodaj do niej szczyptę sody oczyszczonej. Taka kąpiel pomoże zredukować podrażnienie skóry oraz przyniesie dziecku niemalże natychmiastową ulgę.
 • Soda oczyszczona pomaga złagodzić objawy infekcji dróg moczowych. Roztwór sody z wodą skutecznie eliminuje nieprzyjemne pieczenie i swędzenie podczas oddawania moczu. Ulga ta jest wynikiem alkalizujących właściwości tego białego proszku.

Przeczytaj również: Grzybica paznokci – leczenie sodą oczyszczoną

Na zakończenie

Jak możemy zauważyć, soda oczyszczona znajduje zastosowanie niemalże we wszystkich sferach naszego codziennego życia. Dlatego też zawsze warto mieć ją w domu.

Pamiętajmy, że ten biały proszek to substancja w 100% naturalna. Jej działanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, a jej zastosowań jest tak wiele, że można by wyliczać bez końca.

Czy znasz już wszystkie właściwości sody oczyszczonej? Jeśli odkryłaś jakieś, o których jeszcze nigdy nie pisaliśmy, podziel się nimi z nami. Z pewnością okażą się one nieocenione dla niejednej z nas!

 • Al-Abri SA, et al. (2013). Baking soda can settle the stomach but upset the heart: Case files of the Medical Toxicology Fellowship at the University of California, San Francisco. DOI: 10.1007/s13181-013-0300-4
 • Sodium bicarbonate. (2014).
  examine.com/supplements/sodium-bicarbonate/
 • «Sodium Bicarbonate»American Cancer Society. Consultado el 24 de mayo de 2013.
 • Forsythe, S. M., & Schmidt, G. A. (2000). Sodium bicarbonate for the treatment of lactic acidosis. Chest117(1), 260–267. https://doi.org/10.1378/chest.117.1.260
 • Aschner, J. L., & Poland, R. L. (2008). Sodium Bicarbonate: Basically Useless Therapy. PEDIATRICS122(4), 831–835. https://doi.org/10.1542/peds.2007-2400