Sekret sody oczyszczonej i jej zaskakujące właściwości

Domowej roboty płyn do płukania ust na bazie sody oczyszczonej skutecznie usuwa gromadzące się w jamie ustnej bakterie oraz przyspiesza gojenie się drobnych ran. Co więcej, pomaga zachować zdrowe i mocne szkliwo zębów.
Sekret sody oczyszczonej i jej zaskakujące właściwości
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli do tej pory nie przekonałaś się, że w twoim domu nigdy nie powinno zabraknąć sody oczyszczonej, ten artykuł jest więc dla ciebie. Zwykle miewamy ten biały proszek w domu, ale nie za bardzo wiemy, jak w pełni wykorzystać jego niesamowite właściwości.

Zapewne dotychczas stosowałaś sodę oczyszczoną wyłącznie w celach kulinarnych, zwłaszcza do różnego rodzaju wypieków. Zaskoczy cię więc fakt, że produkt ten, fachowo znany pod nazwą węglowodoru sodu, ma tysiące innych zastosowań, mniej lub bardziej znanych.

Niewielu z nas wie, że z pomocą sody oczyszczonej możemy naturalnie i skutecznie zadbać o nasze zdrowie. Ten biały proszek skrywa bowiem w swych drobniutkich ziarenkach wiele leczniczych właściwości.

Chcielibyśmy dziś nieco ci je przybliżyć oraz podpowiedzieć, jak należy stosować węglowodór sodu w trosce o zdrowie, urodę czy czystość domu.

Czy nie jest niesamowitym fakt, że tak tani i powszechnie dostępny produkt, który codziennie mamy w zasięgu ręki, może stać się jednym z największych sprzymierzeńców w wielu codziennych sytuacjach?

Poznaj właściwości sody oczyszczonej

Główną cechą sody oczyszczonej są jej właściwości zobojętniające kwasy. Stąd też substancja ta cieszy się niezwykłą popularnością w laboratoriach, gdzie jej powszechnie stosowana jako najlepszy produkt zobojętniający.

Łyżeczka sody oczyszczonej i cytryna

Rodzi się wiec pytanie: jak soda oczyszczona wpływa na nasz organizm? Otóż, neutralizuje pH wypełnionego kwasem solnym żołądka.

Dlatego też ten biały proszek słynie ze swej uzdrawiającej mocy w przypadku zgagi i innych nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych.

Soda oczyszczona niezastąpiona przy sprzątaniu

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, że soda oczyszczona jest niezwykle przydatnym naturalnym środkiem czyszczącym. Bez wątpienia nie może zabraknąć w żadnym gospodarstwie domowym.

Sprzątanie kuchni w rękawiczkach

Już po pierwszym użyciu sama docenisz odkażające i neutralizujące zapachy właściwości sody oczyszczonej. Z jej pomocą skutecznie usuniesz bakterie z kuchennych blatów i zakamarków w łazience.

Dodatkowo usuniesz wszelkie nieprzyjemne zapachy, odświeżysz białe powierzchnie, wyczyścisz sprzęty gospodarstwa domowego, a nawet możesz z powodzeniem stosować roztwór sody oczyszczonej jako doskonały, naturalny płyn do mycia naczyń.

Lecznicze zastosowania sody oczyszczonej

  • Soda oczyszczona jest powszechnie stosowana jako naturalny środek zobojętniający kwasy. Znajduje zastosowanie w leczeniu wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowych, takich jak zgaga, niestrawność, wrzody żołądka itp.
  • Roztwór węglowodoru sodu stanowi również wielkie wsparcie podczas kuracji leczenia kamieni nerkowych, nadmiaru kwasu moczowego w organizmie czy kwasicy (acydemii).
  • Jako składnik apteczki pierwszej pomocy soda oczyszczona pomaga zapobiegać powstawaniu pęcherzy i nieestetycznych blizn po wszelkiego rodzaju oparzeniach.
  • Mikstura nadtlenku wodoru z sodą oczyszczoną w proporcjach 1:1 posiada niezwykle silne właściwości rozjaśniające skórę. Wystarczy nałożyć ją na plamy i powstałe wraz z upływem lat plamy skórne. Przekonaj się sama, że rezultaty są zaskakujące.
Kobieta wykonująca peeling
  • Biały proszek pomaga również skutecznie złagodzić świąd i ból towarzyszący przypadkom pokrzywki, a także wszelkiego rodzaju użądleniom, ugryzieniom i ukąszeniom przez insekty.
  • Roztwór sody oczyszczonej w wodą z powodzeniem może również zastąpić apteczny płyn do płukania ust.
  • Stale rozwijające się w naszej jamie ustnej bakterie przyczyniają się do zmiany pH na kwaśny oraz do nadmiernego „zużywania się” szkliwa zębów. Jeśli chcesz zachować zdrowe zęby, myj je kilka razy dziennie sodą oczyszczoną i płucz jamę ustną roztworem sody z wodą.
  • Z węglowodorem sodu naturalnie zwalczysz też pieluszkowe zapalenie skóry. Napełnij wanienkę wodą i dodaj do niej szczyptę sody oczyszczonej. Taka kąpiel pomoże zredukować podrażnienie skóry oraz przyniesie dziecku niemalże natychmiastową ulgę.
  • Soda oczyszczona pomaga złagodzić objawy infekcji dróg moczowych. Roztwór sody z wodą skutecznie eliminuje nieprzyjemne pieczenie i swędzenie podczas oddawania moczu. Ulga ta jest wynikiem alkalizujących właściwości tego białego proszku.

Na zakończenie

Jak możemy zauważyć, soda oczyszczona znajduje zastosowanie niemalże we wszystkich sferach naszego codziennego życia. Dlatego też zawsze warto mieć ją w domu.

Pamiętajmy, że ten biały proszek to substancja w 100% naturalna. Jej działanie nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, a jej zastosowań jest tak wiele, że można by wyliczać bez końca.

Czy znasz już wszystkie właściwości sody oczyszczonej? Jeśli odkryłaś jakieś, o których jeszcze nigdy nie pisaliśmy, podziel się nimi z nami. Z pewnością okażą się one nieocenione dla niejednej z nas!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Al-Abri SA, et al. (2013). Baking soda can settle the stomach but upset the heart: Case files of the Medical Toxicology Fellowship at the University of California, San Francisco. DOI: 10.1007/s13181-013-0300-4
  • Sodium bicarbonate. (2014).
    examine.com/supplements/sodium-bicarbonate/
  • «Sodium Bicarbonate»American Cancer Society. Consultado el 24 de mayo de 2013.
  • Forsythe, S. M., & Schmidt, G. A. (2000). Sodium bicarbonate for the treatment of lactic acidosis. Chest117(1), 260–267. https://doi.org/10.1378/chest.117.1.260
  • Aschner, J. L., & Poland, R. L. (2008). Sodium Bicarbonate: Basically Useless Therapy. PEDIATRICS122(4), 831–835. https://doi.org/10.1542/peds.2007-2400

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.