Jak usunąć plamy z oleju z ubrań

W przypadku tego rodzaju plam pomocne mogą okazać się środki odtłuszczające. Należy jednak uważać, aby nie zniszczyć ubrań, ponieważ niektóre z tych specyfików zawierają substancje chemiczne, które mogą wpłynąć na stan tkaniny.
Jak usunąć plamy z oleju z ubrań

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trudne do usunięcia plamy mogą doprowadzić nas do szaleństwa, zwłaszcza jeśli pojawią się na nowych ubraniach. Co więcej, mogą one być trwałe, jeśli nie zajmiesz się nimi na czas. Jak usunąć plamy z oleju? W wielu przypadkach detergenty i mydła są zbyt słabe, aby całkowicie usunąć tego typu plamy.

Kiedy na ubraniu pojawi się olej lub smar, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest oczyszczenie tkaniny chusteczką lub wilgotną ściereczką. To jednak nie wystarczy, aby usunąć uporczywe plamy.

Dlatego też konieczne będzie skorzystanie z pewnych prostych i niedrogich alternatyw. Jest wiele łatwych i skutecznych odpowiedzi na pytanie jak osunąć plamy z oleju, które mogą uratować Twoje ubrania.

Przyjrzymy się im w poniższym artykule!

jak usunąć plamy z oleju

Po pierwsze – oto kilka produktów, których możesz użyć:

Wykorzystanie środków chemicznych

Środki odtłuszczające mogą być pomocne w usuwaniu tego rodzaju plam. Należy jednak uważać, aby nie zniszczyć ubrań, ponieważ niektóre z tych specyfików zawierają substancje chemiczne, które mogą wpłynąć na stan tkaniny.

Pamiętaj, aby nałożyć dany produkt jedynie na parę minut. Ponadto, jeśli plama jest mała, możesz wlać odrobinę środka odtłuszczającego na serwetkę lub suchą chusteczkę wraz z niewielką ilością talku, skrobi kukurydzianej lub soli.

plamy z oleju

Aby produkt mógł wchłonąć tłuszcz i olej, należy wywrzeć delikatny nacisk na tkaninę. Ułatw sobie to, używając łyżki lub innego przedmiotu.

Aby skutecznie pozbyć się plamy, musisz pozostawić produkt, który wybrałeś, na co najmniej dziesięć minut. Następnie, nie spłukując produktu, nałóż na plamę odrobinę detergentu (kropla wystarczy) i wody. Potrzyj materiał, aby utworzyć pianę.

Wykorzystaj szczoteczkę do zębów, której już nie używasz, do wykonywania okrągłych ruchów na plamie. Na koniec wypierz ubranie, tak jak zwykle. Pamiętaj, że ta technika działa raczej na niewielkie plamy.

Jak usunąć plamy z oleju o dużych rozmiarach

Warto wspomnieć, że proces, który opisaliśmy powyżej, nie zadziała na większe plamy z oleju na tkaninie. Jeśli chcesz go jednak wypróbować, pozostaw odplamiacz na całą noc. Płyn do mycia naczyń powinien zadziałać na plamy równie dobrze.

Jest także inny produkt, który prawie zawsze znajdzie się w domu, a który może usunąć tego typu plamy: alkohol.

Wystarczy wylać kilka kropli na plamę i pozostawić ubranie na 15 minut. Następnie namocz tkaninę w wodzie z mydłem przez 10 minut.

Jeśli poplamiłeś swoje ubrania z delikatnych tkanin, zalecamy wypranie ich ręcznie, aby zapobiec większym uszkodzeniom. Pozwoli Ci to również działać bezpośrednio na plamę, co nie jest możliwe w pralce.

Plamy z oleju na spodniach i jeansach

W porównaniu do bluzek i T-shirtów, plamy z oleju na spodniach są trudniejsze do usunięcia ze względu na typ tkaniny.

Można jednak użyć niektórych z wyżej wymienionych produktów, takich jak detergent czy płyn do naczyń. Ten drugi środek jest jednym z najskuteczniejszych produktów odtłuszczających, stosowanych do usuwania tego rodzaju plam na spodniach.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest wlanie niewielkiej ilości płynu na plamę. Pocieraj materiał palcami przez 5 minut, włóż spodnie do pralki i upierz w ciepłej wodzie.

Cytryna to kolejny sposób, dzięki któremu można łatwo usunąć plamy z ubrania. Jedyne co musisz zrobić, to wlać kilka kropel soku z cytryny na plamę i pozostawić ubranie na 15 minut. Technika ta sprawdza się, jeśli plama jest stosunkowo świeża.

Skrobia kukurydziana i soda do pieczenia

Skrobia kukurydziana jest bardzo skuteczna dzięki swoim zdolnościom absorpcyjnym. W przypadku spodni czy jeansów możesz uzyskać jeszcze lepsze wyniki, jeśli zmieszasz sodę z octem.

Najpierw szoruj plamę proszkiem i pozostaw na 1-2 godziny. Następnie za pomocą serwetki lub ręcznika zanurzonego w occie usuń skrobię. Na koniec wypierz spodnie w pralce.

Soda oczyszczona ma podobne właściwości. Procedura jest prawie taka sama, jak w przypadku skrobi kukurydzianej. Jeśli stosujesz sodę, należy jednak najpierw zwilżyć plamę. Następnie szoruj plamę sodą za pomocą szczoteczki do zębów.

soda na plamy

Jeśli to konieczne, powtórz powyższy proces, aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki. Być może zauważyłeś, że plamy z oleju na odzieży są sporym problemem tylko do czasu, aż znajdziesz sposób, aby się ich pozbyć.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że możesz do tego użyć wielu produktów, które posiadasz w domu. Jak usunąć plamy z oleju? Pozbądź się ich za pomocą kilku prostych metod!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.