Talk - 5 zastosowań w domu. Okaże się niezbędny!

Mimo swojej złej sławy, talk jest dla nas niebezpieczny tylko wtedy, gdy stosujemy go bez przerwy i w nadmiarze. Stąd też zawsze należy stosować go z głową. 
Talk - 5 zastosowań w domu. Okaże się niezbędny!

Ostatnia aktualizacja: 01 lutego, 2019

Talk wykorzystywany jest nie tylko do pielęgnacji skóry niemowląt, leczenia podrażnień, ale też na przykład jako doskonały zamiennik dezodorantów i antyperspirantów.

Chociaż prawdą jest, że przez pewien czas wiązano talk z rakiem jajnika, w jednym z badań z 2015 roku stwierdzono, że związek ten nie jest jednoznacznie udowodniony, a ryzyko byłoby rzeczywiste, gdybyśmy stosowali talk bez umiaru i zbyt często.

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Ci szczególnie interesujące domowe sztuczki z użyciem talku, które będą bardzo pomocne w życiu codziennym. Ważne jest jednak, aby unikać nadmiernego wdychania talku.

Jesteśmy przekonani, że w po przeczytaniu tego artykułu uznasz talk za substancję bardzo ciekawą, a nawet… niezbędną w Twoim domu!

1. Aby zmniejszyć przetłuszczanie się włosów między myciami

Jeśli masz bardzo przetłuszczające się włosy, jednym z Twoich największych problemów niewątpliwie są tłuste pasemka włosów posklejane nadmiarem sebum już zaledwie kilka godzin po ich umyciu.

Jeśli odczuwasz nieodpartą potrzebę, żeby myć włosy codziennie, być może doskonałą alternatywą będzie właśnie talk. To jest właśnie tak zwane mycie włosów na sucho.

Jest to doskonałe rozwiązanie w razie pośpiechu, gdy potrzebujesz szybkiego rozwiązania i nie masz czasu na tradycyjne mycie. Aby to zrobić, wykonaj następujące kroki:

 • Posyp skórę głowy odrobiną talku i pozostaw na około 10 minut.
 • Po tym czasie talk najprawdopodobniej wchłonie już wilgoć i łój z włosów. Jedyne, co musisz zrobić to energicznie wyczesać włosy, aby usunąć resztki białego proszku. Zdziwisz się, jak pięknie będą pachnieć Twoje włosy i jaki efekt wywoła talk na Twojej głowie.

Zalecamy też zapoznanie się z artykułem: Drożdże piwne – 2 sposoby na wypadanie włosów

2. Talk jest doskonały, by usunąć przykry zapach z butów

Najciekawsza właściwość talku to wchłanianie wilgoci, a także zwalczanie stanów zapalnych. Talk pomaga nam usunąć ewentualne bakterie i patogeny, które przylegają do naszej skóry.

Talk do butów

Stąd też talk niewątpliwie pomoże nam wyeliminować nieprzyjemny zapach i zdezynfekować nasze buty. W jaki sposób? Koniecznie sobie zapisz!

Co będzie nam potrzebne?

Sposób zastosowania

 • To bardzo proste. Wystarczy tylko posypać talkiem buty od środka na noc.
 • Pot, a nawet gromadzące się martwe komórki naszej stopy, mogą spowodować rozwój niebezpiecznych bakterii i grzybów, które mogą powodować u nas poważne problemy zdrowotne, w tym uciążliwą grzybicę. Wykorzystując ten prosty trik, zwalczymy nieprzyjemny zapach i skutecznie wyczyścimy nasze buty.
 • Pozostaw talk w butach na całą noc. Następnego dnia rano, usuń go z butów i skrop ich wnętrze dwiema lub trzema kroplami aromatycznego olejku herbacianego. Jest to bardzo silna substancja wykazująca właściwości antybakteryjne, która ponadto pozostawia w butach przyjemny zapach.

Zobacz także artykuł: Grzybica stóp – jak jej zapobiec?

3. Eliminuje plamy po oleju

Jeżeli istnieje plama, którą trudno jest usunąć z naszego ubrania, zdecydowanie jest to tłusta plama od oleju.

Niezależnie jednak od rodzaju tłuszczu, jaki znalazł się na naszych ubraniach, talk w proszku jest naszym wielkim sprzymierzeńcem w usuwaniu plam.

Sposób zastosowania

 • Nanieś dużą ilość talku na plamę oleju i pozwól mu działać przez około 10 minut.
 • Po tym czasie, z użyciem szczotki pocieraj energicznie plamę wraz z talkiem i tym samym wyeliminuj wszystkie tłuste plamy.
 • Następnym krokiem jest wyprać poplamione ubranie w pralce lub ręcznie – jak wolisz. Zdziwisz się, jak szybko znika pozornie trudna do usunięcia tłusta plama.

4. Aby cieszyć się pięknymi rzęsami

Tę sztuczkę po prostu pokochasz! Ten niezwykle prosty, acz spektakularny trik jest znany stylistom z całego świata. Możesz go stosować również i Ty. Aby to osiągnąć, wystarczy wykonać następujące kroki.

Talk i tusz do rzęs
 • Nałożyć pierwszą warstwę tuszu na swoje rzęsy.
 • Następnie potrzebujemy kolejną, czystą szczoteczkę do rzęs, którą zanurzymy w talku, a następnie zaaplikujemy go na rzęsy. Talk z łatwością przywrze do pierwszej warstwy tuszu do rzęs.
 • Następnie nałóż drugą warstwę tuszu do rzęs. Szybko zauważysz, jak Twoje rzęsy nabierają objętości, dodając Twoim oczom blasku i wyjątkowości. Ta prosta metoda nigdy nie zawodzi!

5. Dla lepszej depilacji

Ta rada Cię zaskoczy: kiedy usuwamy niechciane owłosienie woskiem lub golarką – konieczne jest, żeby nasza skóra była czysta, jędrna i bardzo sucha, aby usunąć lub łatwiej golić włosy.

Jeśli zastosujesz talk na nogi lub inne obszary ciała, z których będziesz usuwać włosy tuż przed depilacją i wykonasz trwający kilka minut masaż, zobaczysz, jak łatwe będzie przeprowadzenie depilacji. To bardzo skuteczne! Przekonaj się o tym sama!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Instituto Nacional del Cáncer. (2017). Definición de talco.
 • Instituto Médico Láser. (2013). Cuidados antes, durante y después de la depilación láser.
 • Tatarkiewicz, W. (2002). Historia de la estética. Akal/Arte y Estética. https://doi.org/10.1016/j.angio.2014.05.001
 • Amadeo, G., & Colonna, M. (1992). EL CONCEPTO DE BELLEZA. Cirugia Plastica Ibero-Latinoamericana. https://doi.org/10.2307/3538491

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.