Suszenie ubrań w domu z ograniczoną przestrzenią

Gdzie wieszać ubrania w domu z ograniczoną przestrzenią? Zobacz jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w domu i umożliwić sobie suszenie ubrań.
Suszenie ubrań w domu z ograniczoną przestrzenią

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Być może wielu z nas zgadza się, że jednym z najbardziej irytujących prac domowych jest pranie i suszenie ubrań (nie licząc nawet prasowania). Ponadto suszenie ubrań w domu bez miejsca lub suszenie ich w domu podczas pory deszczowej i zimowej to prawdziwe wyzwanie, gdy nie masz suszarki.

Kluczem do udanego suszenia jest praktyczność i maksymalne wykorzystanie zasobów oferowanych przez środowisko, nawet jeśli na pierwszy rzut oka może się to wydawać niekorzystne. W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się kilkoma pomysłami, aby wywieszanie ubrań w domu nie było dla Ciebie problemem.

Suszenie ubrań w domu – ciakawe pomysły

Oprócz tego, że masz mały dom lub mieszkanie, w którym nie ma miejsca na wywieszanie ubrań na zewnątrz, prawdą jest również, że kiedy pada, jest wietrznie i bardzo zimno, więc wieszanie ubrań na patio lub tarasie jest problemem.

Wiele razy decydujemy się na wieszanie ubrań w środku, a kiedy najmniej zdajemy sobie z tego sprawę, mamy ubrania na krzesłach, klamkach, oparciach łóżek i miejscach, o których nigdy nie wyobrażaliśmy sobie, że mogą służyć jako miejsce do suszenia bielizny. Aby uniknąć takiego scenariusza, przyjrzyjmy się kilku wskazówkom, które wybraliśmy, aby ułatwić proces suszenia ubrań w domu.

1. Zawieś ubrania na klasycznym sznurku

Zacznijmy od tradycyjnej składanej linki do bielizny, która może mieć boczne ramiona zwiększające jej pojemność lub nie. Główną zaletą jest to, że możemy umieścić wszystkie ubrania w jednym miejscu, a dzięki możliwości złożenia, możemy go później z łatwością przechowywać i nie zajmuje dużo miejsca.

Chociaż są one wykonane z różnych materiałów, najlepiej składane sznury do bielizny to te ze stalowymi nogami i aluminiowymi prętami. Mogą być używane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i są tak funkcjonalne, że często można je znaleźć w każdym domu.

Jeśli musisz go kupić, upewnij się, że można go wysunąć, aby bez problemu zawiesić prześcieradła, obrusy i ręczniki. Mogą osiągnąć około dwóch metrów bez liczenia bocznych ramion.

2. Kup sznur do bielizny w wieży

Jest to idealne rozwiązanie do bardzo małych przestrzeni, ponieważ jest wyższy niż szeroki i zajmuje mniej miejsca niż konwencjonalne sznury do bielizny. Można go umieścić pod prysznicem, gdy nie jest używany i ma doskonałe rozmieszczenie prętów do wieszania ubrań.

3. Wypróbuj sznurek balkonowy

Model ten można umieścić na balkonie, kaloryferze, a nawet nad drzwiami. Ze względu na swój rozmiar idealnie nadaje się do wieszania bielizny, ubranek dziecięcych i delikatnych ubrań. Gdy ubrania wyschną, możesz zdjąć sznur i schować go obok pralki, aby nie zajmował miejsca.

Wieszanie ubrań na suszarce balkonowej
Balkonowe suszarki na bieliznę są bardzo praktyczne w małych mieszkaniach.

4. Zawieś ubrania na sznurku do wanny

To jest opcja w kształcie litery V. Jedna jego strona opiera się na ścianie łazienki, a druga na krawędzi wanny. Są bardzo praktyczne i nie zajmują miejsca. Dzięki temu idealnie nadają się do suszenia ręczników po użyciu.

5. Ścienny sznur do bielizny

To jest ten, który został naprawiony. Gdy nie jest używany, możesz go po prostu zamknąć.

Jedyną wadą jest to, że ponieważ jest przymocowany do ściany, nie można go swobodnie przemieszczać po domu. Musisz też upewnić się, że gdy się zamyka, znajduje się jak najbliżej ściany.

6. Dodaj bariery szafy, aby powiesić ubrania

To bardzo oryginalny pomysł polegający na umieszczeniu przegrody między dwiema szafami, czy to w kuchni, łazience czy sypialni. Może to być np. karnisz, na którym położysz wieszaki z ubraniami do wyschnięcia.

Idealnie, te bariery powinny znajdować się w pobliżu okna.

7. Zawieś ubrania na sznurze do bielizny na suficie

Sufitowy sznur do bielizny to jedna z najbardziej oryginalnych i innowacyjnych opcji, zwłaszcza gdy mieszkasz w bardzo małym mieszkaniu. Są one umieszczane na suficie i wysuwane lub chowane za pomocą korby. Są doskonałe!

Kilka niezawodnych sztuczek na powieszenie ubrań na małej przestrzeni

Oprócz sznurków wypróbuj te wskazówki:

  • Wybierz najbardziej suche pomieszczenia w swoim domu, aby umieścić sznur do bielizny. Jeśli to możliwe, powinieneś to zrobić przed oknem lub przestrzenią, która zapewnia dobry przepływ powietrza.
  • Jeśli to możliwe, używaj wieszaków, aby wysuszyć ubrania. W ten sposób sprzyjasz cyrkulacji powietrza przez ubranie.
  • Prać codziennie, w małych ilościach, aby uniknąć gromadzenia się ubrań.
  • Użyj wentylatora, jeśli pozwalają na to warunki.
Użyj wentylatora do wieszania ubrań
Skorzystaj z wentylatora, jeśli taki posiadasz, aby przyspieszyć suszenie ubrań w Twoim domu.

Suszenie ubrań w domu a wilgoć

Wreszcie bardzo często zdarza się, że podczas suszenia ubrań w pomieszczeniach, ubrania nabierają nieprzyjemnego zapachu wilgoci. W rezultacie może rozwinąć się pleśń. W tym kontekście pierwszą rzeczą do zrobienia jest otwarcie jak największej liczby okien, aby umożliwić cyrkulację powietrza.

Następnie, wieszając ubrania na sznurku, pamiętaj o pozostawieniu wolnej przestrzeni między każdą odzieżą, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza. Jeśli możesz, użyj osuszacza, aby wchłonąć wilgoć, gdy ubrania schną.

Mamy nadzieję, że możesz zastosować niektóre z tych wskazówek, aby ubrania były suche i wolne od zapachów stęchlizny. Jednak zawsze istnieje alternatywa: udanie się do pralni samoobsługowej, a następnie wyjęcie ubrań gotowych do przechowywania. To może być trochę drogie, ale raz na jakiś czas warto sobie zafundować!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carrera Gallissà, E. (2015). Caracterización de tejidos. Principales ensayos físicos para evaluar la calidad de los tejidos textiles.
  • Camargo Rodriguez, M. G., Martinez Medellin, J. F., & Hernandez Arevalo, A. P. (2009). Proyecto viabilidad economica y financiera para el servico de lavado y secado de ropa por kilos en viviendas de interés social” Servisec”.
  • Cajahuanca Paita, A. D. (2019). Diseño y construcción de un secador solar para secado de ropa en menor tiempo costo espacio en la Región Junín.
  • Felix Amao, V. O., Prada Figueroa, J. M., & Sagastegui Anticona, M. D. R. (2020). Servicio de auto lavandería en lavado y secado de ropa en Lima Metropolitana-Jesús María.
  • Cervantes, R. M., Medina, J. A. P., Olivares, J. P., Jasso, R. C., & Calderón, A. E. (2017). Análisis de modelos matemáticos para detectar humedad relativa en secadoras de ropa:¿ Usar ecuaciones favorece a una buena detección del secado de ropa?. Pistas Educativas39(126).
  • Martínez, P., Sarmiento, P., & Urquieta, W. (2005). Evaluación de la humedad por condensación dentro de viviendas sociales. Revista INVI20(55).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.