Pleśń w domu - 9 błędów, które prowadzą do jej powstawania

Pleśń w domu stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia domowników, którzy w nim mieszkają. Poznaj najczęstsze przyczyny jej powstawania!
Pleśń w domu - 9 błędów, które prowadzą do jej powstawania

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pleśń w domu stanowi zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców. Czasem jednak to my sami powodujemy jej powstawanie. Na przykład nawilżacze lub dyfuzory powietrza są coraz częściej obecne w domach o zimnej i suchej pogodzie. Jednak ten sprzęt może powodować trwałe zawilgocenie ścian lub innych powierzchni w dłuższej perspektywie.

Niemniej jednak, jak stwierdzono w pewnym artykule, wilgoć i pleśń w domu zwiększają ryzyko chorób, takich jak astma. Tak więc, aby uniknąć tego i innych zagrożeń, ważne jest, aby poprawić te błędy, które wskazują na ich pojawienie się. Poniżej przedstawimy je szczegółowo.

Pleśń w domu — najczęstsze błędy

Chociaż pleśń w naturze jest ważna, ponieważ pomaga w rozkładzie organizmów, nie chcesz jej gościć w swoim domu. Nie tylko zrujnuje to twoje struktury, ale może zagrozić zdrowiu twojemu i twojej rodzinie. Aby zapobiec jego rozwojowi, unikaj następujących błędów.

1. Brak odpowiedniej wentylacji w łazience

Ciepło i wilgotność to dwie cechy niezbędne do rozwoju niektórych bakterii, pleśni i grzybów. Niestety większość łazienek jest wilgotna i ciepła, co sprawia, że ta część domu jest idealna dla pleśni. Co możesz z tym zrobić? Zapewnij odpowiedni przepływ powietrza w pomieszczeniu, otwierając drzwi i okna.

Rozważ włączenie wentylatora wyciągowego w łazience, jeśli nie masz okien. Z drugiej strony ważne jest, aby powierzchnie były suche. Jeśli to możliwe, wykonaj powierzchowne czyszczenie, aby usunąć potencjalne osady wody. Miej też pod ręką suchą szmatkę, aby wysuszyć blat zlewu.

Mycie prysznica
Łazienka to jedno z najbardziej wilgotnych pomieszczeń w domu. Dlatego należy ją regularnie czyścić, aby zapobiec rozwojowi pleśni.

2. Podlewanie roślin doniczkowych

Wielu często martwi się o nawodnienie swoich roślin. Jednak próbując zapewnić wystarczającą ilość płynu, nakłada się na nie nadmiar wody. Ta sytuacja wpływa na zdrowie rośliny i powoduje powstawanie wilgoci i grzybów. Co w tym złego? Cóż, poza możliwym uszkodzeniem ścian lub powierzchni, u osób wrażliwych wystąpią reakcje alergiczne. Z tego powodu, jeśli zobaczysz w doniczkach białą, spleśniałą ziemię, powinieneś ją wyrzucić.

Użyj łyżki, aby usunąć skażoną ziemię i umieść świeżą ziemię na swoim miejscu. Biorąc to pod uwagę, dobrym pomysłem jest również sprawdzenie, jak często należy podlewać poszczególne gatunki roślin lub poczekać, aż ponad połowa gleby wyschnie.

3. Pleśń w domu — częste gotowanie na parze

Gotowanie na parze jest bardzo zdrowe i nie zalecamy rezygnowania z niego. Zamiast tego otwieraj okna i drzwi, gdy masz gotującą się wodę. Ponadto, jeśli masz wentylator wyciągowy, włącz go podczas gotowania. Używaj pokrywek do garnków podczas gotowania i poczekaj, aż jedzenie straci trochę ciepła przed ich zdjęciem.

Z drugiej strony zdarzają się wycieki i należy je natychmiast posprzątać. Brudne naczynia i sztućce to inne czynniki, których należy unikać. Duże stosy zamoczonych naczyń oraz garnków i patelni przyczyniają się do utrzymywania wilgoci w kuchni, co prowadzi do powstawania grzyba i pleśni. Nie zapomnij też rozłożyć ręczników kuchennych po użyciu.

4. Dywan — niewyczyszczone plamy

Każda powierzchnia zawilgocona stwarza potencjał do rozwoju grzybów. Tak, dywany nie są wyjątkiem. Zastanów się dwa razy, zanim natychmiast nie zareagujesz na rozlanie na tej powierzchni, nawet jeśli to tylko woda. To jeden z błędów, które mogą prowadzić do rozwoju grzyba i pleśni w domu.

W rzeczywistości, regularne czyszczenie może zaoszczędzić pewnych niedogodności, takich jak trwałe plamy na dywanie lub podłodze, jeśli płyn dostanie się do środka. Co najważniejsze, oczywiście zapobiega rozwojowi wilgoci i pleśni. Usuń dywanik, wyczyść go i pozwól mu dokładnie wyschnąć przed ponownym założeniem.

5. Zbyt wiele rzeczy w ciasnym pomieszczeniu

Nie musisz być kompulsywnym zbieraczem; w większości domów jest miejsce na rzadko używane przedmioty. Ale jeśli ta przestrzeń nie jest regularnie czyszczona, jest to środowisko sprzyjające rozwojowi pleśni. Gryzonie i robaki mogą nawet zaatakować dom.

Nie czekaj, aż strych lub szafki wymkną się spod kontroli. Wypróbuj cokwartalne dni sprzątania, aby pozbyć się rzeczy, które przeterminowały się lub których już nie będziesz używać. Ułatwi to zauważenie wzrostu pleśni z czasem.

6. Ignorowanie małych wycieków

Niewielkie wycieki z kranów, rur lub nieszczelności są głównymi przyczynami wilgoci i pleśni w domach. Tutaj znowu obserwacja wchodzi w grę jako główna metoda zapobiegania. Czego powinieneś szukać? Wycieków w ścianach, sufitach lub powierzchniach w pobliżu źródeł wody oraz wycieków wody w rurach lub kranach.

Nie zapomnij sprawdzić obszaru i połączeń toalety, pralki, suszarki, zmywarki, zbiorników na wodę i podgrzewacza wody. Czy znalazłeś jakieś przecieki, które zagrażają konstrukcji domu? Jak najszybciej zadzwoń do specjalisty; bez względu na to, jak mały wyciek, nie zwlekaj z jego naprawą.

7. Mokre ręczniki pozostawione w stosie mogą powodować pleśń

Pęd dnia codziennego może zmusić Cię do przeoczenia pewnych czynności, takich jak suszenie mokrych ręczników po wzięciu prysznica. To, podobnie jak pozostawianie wilgotnych ubrań w stosach, sprawia, że pleśń w domu rozwija się łatwiej.

W rezultacie ubrania lub ręczniki stają się nieświeże i dosłownie mogą się zepsuć. Aby tego uniknąć, rozłóż ubrania i pozostaw je do całkowitego wyschnięcia, najlepiej na słońcu, przed włożeniem ich do kosza lub szafy.

Sterta ręczników
Po każdym użyciu ważne jest, aby wysuszyć ręczniki. W przeciwnym razie mogą być pożywką dla rozwoju grzybów.

8. Przechowywanie stosów kartonów

Uważaj na przechowywanie dużych ilości kartonów w wilgotnych miejscach. Piwnice i garaże są często używane do przechowywania kartonowych pudełek na Boże Narodzenie, Halloween i inne świąteczne przedmioty. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, spróbuj uszczelnić miejsce przechowywania. Należy pamiętać, że pleśń bardzo łatwo rozwija się na wilgotnej tekturze.

Innym sposobem na zmniejszenie ryzyka pleśni jest używanie plastikowych pojemników zamiast pudeł kartonowych. Ale jeśli to nie jest dla ciebie opcja, postaraj się rozmieścić pudła na tyle daleko, aby umożliwić cyrkulację powietrza między nimi. Podobnie, niektóre posypki kocim żwirkiem lub węglem pomogą kontrolować wilgotność w pomieszczeniu.

9. Przechowywanie świeżego drewna opałowego w pomieszczeniu

Świeże drewno opałowe w miarę schnięcia uwalnia wilgoć. Dlatego, jeśli przechowujesz je w pomieszczeniu, nawet w garażu, powinieneś być świadomy możliwości rozwoju pleśni. Jeśli to możliwe, przechowuj drewno na zewnątrz w miejscu, które jest chronione przed deszczem lub innymi czynnikami, ale ma dobry przepływ powietrza.

Pleśń w domu — zapobiegaj jej rozwojowi

Pleśń może szybko się rozwijać, jeśli nie będziesz szczególnie ostrożny. Pozostawianie ręczników w stosach lub zapominanie o wentylacji łazienki to niektóre z typowych błędów, które prowokują pleśń w domu.

Pamiętaj, że problem ten zagraża zdrowiu, ponieważ wywołuje reakcje alergiczne i problemy z oddychaniem. Nie wspominając o tym, że uszkadzają również konstrukcje, tworząc ciemne plamy lub degradację materiałów. Zastanów się więc czy popełniasz któryś z wymienionych błędów i jak najszybciej podejmij kroki konieczne, aby usunąć pleśń z Twojego otoczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Quansah R, Jaakkola MS, Hugg TT, Heikkinen SA, Jaakkola JJ. Residential dampness and molds and the risk of developing asthma: a systematic review and meta-analysis [published correction appears in PLoS One. 2014;9(3):e93454]. PLoS One. 2012;7(11):e47526. doi:10.1371/journal.pone.0047526
  • Weinhold B. A spreading concern: inhalational health effects of mold. Environ Health Perspect. 2007;115(6):A300-A305. doi:10.1289/ehp.115-a300
  • Cox-Ganser JM. Indoor dampness and mould health effects – ongoing questions on microbial exposures and allergic versus nonallergic mechanisms. Clin Exp Allergy. 2015;45(10):1478-1482. doi:10.1111/cea.12601

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.