Dlaczego na ubraniach w szafie pojawia się pleśń?

Dlaczego na ubraniach w szafie pojawia się pleśń?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Przestrzenie o słabej wentylacji, takie jak szafy, mają tendencję do problemów z wilgocią, w efekcie czego pojawia się na nich pleśń. Czy na Twoich ubraniach pojawiają się plamy i brzydki zapach? Dziś pokażemy Ci, jak sobie z tym poradzić.

Dość częstym problemem w domach jest rozwój pleśni wewnątrz szaf. Choć na początku może pozostać niezauważona, z biegiem czasu powoduje nieprzyjemne zapachy i trudne do usunięcia plamy na ubraniach. Czy wiesz, dlaczego na ubraniach w szafie pojawia się pleśń?

Istnieje kilka warunków środowiskowych, które sprzyjają pojawieniu się pleśni w tego typu pomieszczeniach. Dlatego częściej występuje w domach, których wnętrza są zbyt wilgotne i słabo wentylowane. Wpływ na to może mieć również wysoka temperatura i brak higieny. Podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

Czym jest pleśń?

Terminem “pleśń” określa się różnorodne mikroorganizmy należące do grupy grzybów, wraz z grzybami i drożdżami. Te, w szczególności, składają się z zarodników, które są zwykle zawieszone w powietrzu.

Jednak w wyniku wilgoci, ciepła, złej wentylacji i brudu, grzyby te decydują się osiedlać w różnych miejscach domu, rozmnażając się i tworząc całą kolonię.

Szacuje się, że istnieją setki gatunków pleśni, ale do najczęściej występujących w domach należą rodziny Cladosporium, Penicillium, Alternaria i Aspergillus. Oczywiście można je również znaleźć prawie wszędzie na zewnątrz.

Dużym minusem posiadania ich w domu jest to, że mogą powodować wiele problemów, zarówno domowych, jak i zdrowotnych. Ich obecność jest niepożądana, ponieważ powodują powstawanie plam i brzydkich zapachów na ścianach, ubraniach i meblach. Ponadto, są one związane z problemami z astmą oraz alergiami oddechowymi i skórnymi.

Grzyb na ścianie

Dlaczego pojawia się pleśń na ubraniach w szafie?

Aby odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pleśń pojawia się na ubraniach w szafie, należy wziąć pod uwagę to, o czym wspomnieliśmy powyżej. W tym sensie musimy mieć jasność, że szafa jest zazwyczaj hermetyczną przestrzenią, z ograniczoną wentylacją, gdzie gromadzi się również ciepło.

Biorąc pod uwagę te cechy nie powinno nas dziwić, że pleśń często koncentruje się w jej wnętrzu. Co więcej, w niektórych domach problem ten jest jeszcze większy, ponieważ szafy wbudowane są w ściany wychodzące na zewnątrz, gdzie jest większy kontakt z wilgocią.

Rozwijając się wewnątrz mebli pleśń może rozprzestrzeniać się na ubrania powodując plamy, które są bardzo trudne do usunięcia. Podobnie może dziać się z ubraniami, gdy są one przechowywane bez całkowitego wyschnięcia.

Co zrobić, jeśli na ubraniach w Twojej szafie pojawi się pleśń?

Jest kilka rozwiązań, aby zapobiegać pleśni na ubraniach. Oczywiście idealnym rozwiązaniem będzie podjęcie działań zapobiegawczych, ponieważ raz powstałe plamy pleśni bardzo trudno jest usunąć. Zwróć uwagę na następujące kwestie:

Przegląd i czyszczenie szafy

Po pierwsze, powinieneś dokładnie opróżnić i przejrzeć wnętrze szafy w poszukiwaniu brązowych lub zielonkawych plam, które mogą ostrzegać o obecności pleśni. Jeśli je znajdziesz, rozcieńcz kilka łyżek stołowych wybielacza w litrze wody i rozpyl go na pleśń, aby ją usunąć.

Należy pamiętać, że wybielacz może uszkodzić ubrania. Zanim więc ponownie odłożysz je na miejsce, usuń pozostałości ręcznikiem i pozostaw do wyschnięcia.

Zakup preparatu chroniącego przed wilgocią

Istnieje szeroka gama produktów, które pomagają zapobiegać wilgoci wewnątrz szaf. Niektóre konwencjonalne przykłady to żel krzemionkowy, siarczan wapnia lub aktywowany tlenek glinu. Istnieją również naturalne opcje, takie jak soda oczyszczona, sól lub ryż.

Torebki z żelem krzemionkowym

Wentylacja szafy

Grzyby potrzebują do rozmnażania wilgoci, dlatego tak ważne jest wietrzenie szaf co kilka tygodni. Jeśli to możliwe możesz nawet zainstalować drzwi i półki, gdzie jest lepsza cyrkulacja powietrza.

Unikać wilgoci na ubraniach

Po wypraniu odzieży należy jak najszybciej wysuszyć ją na powietrzu. Jeśli pozostawisz ją zamoczoną lub wilgotną na zbyt długo, istnieje większe prawdopodobieństwo, że później będziesz miał problemy z rozwojem pleśni.

Upewnij się, że Twoje ubrania są suche i przyjemne w dotyku

Odkładanie wilgotnych ubrań do wnętrza szaf jest czynnikiem, który często przyczynia się do rozwoju grzyba. Dlatego, aby uniknąć tego problemu, upewnij się, że Twoje ubrania są suche przed ich schowaniem.

Użyj białego octu

Jeśli Twoje ubrania nabrały brzydkiego zapachu i wilgotnych plam, zastosuj roztwór białego octu rozcieńczonego w gorącej wodzie. Po 20-30 minutach wypłucz je w normalnym cyklu prania w pralce. Jeśli plama jest zbyt trudna do usunięcia spróbuj połączyć ocet z sodą oczyszczoną.

Teraz gdy już wiesz, dlaczego w Twojej szafie pojawia się pleśń możesz łatwiej poradzić sobie z tym problemem. Pamiętaj o wszystkich podanych wskazówkach i zapobiegaj niszczeniu ubrań przez tego uporczywego grzyba.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.