Plamy od sosu pomidorowego - usuń je tymi sposobami

Świat się nie skończył i oczywiście możesz odratować swoją ulubioną bluzkę. Po prostu zastosuj się do rad, które prezentujemy, a zobaczysz, jak plama z sosu pomidorowego znika bez śladu.
Plamy od sosu pomidorowego - usuń je tymi sposobami

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Nie ma znaczenia, jaki to rodzaj sosu pomidorowego: pomidory w puszce, przecier pomidorowy, świeży pomidor, czy ketchup… Plamy od sosu pomidorowego wydają się niezwyciężone i rezygnacja zdaje się jedyną opcją.

Istnieją jednak sztuczki, które mogą skutecznie wyeliminować plamy od sosu pomidorowego na ubraniach. Zwróć uwagę na te, które proponujemy, aby uratować Twoje ubrania.

Jak usunąć plamy od sosu pomidorowego z ubrań

Są plamy, które można łatwo usunąć i są też takie, które niezależnie od tego, jak bardzo się staramy, ciągle się utrzymują, psując nasze ubrania. Niewątpliwie do tych drugich należą plamy od sosu pomidorowego.

Czy masz już dość tego, że za każdym razem, gdy kropla sosu pomidorowego spada na Twoje ubrania, oznacza to, że odzież jest bezużyteczna? Jeśli tak jest, zapisz następujące wskazówki:

Działaj jak najszybciej

Po pierwsze, jeśli właśnie spadła Ci kropla z sosu pomidorowego i zrobiła się plama, działaj natychmiast. Nie próbuj sprawdzać, czy rzeczywiście plama będzie znacznie trudniejsza do wyeliminowania, gdy będzie sucha.

Czerwone plamy od sosu pomidorowego
Jeśli będziemy działać szybko, unikniemy impregnacji pigmentów w tkaninę.
 • Przede wszystkim, po prostu natychmiast usuń resztki sosu z ubrań.
 • Następnie weź ubranie, odwróć je na lewą stronę i zastosuj zimną wodę pod dużym ciśnieniem.
 • Na koniec wypierz ręcznie używając płynu do naczyń lub mydła.

Niestety jednak nie zawsze jest to możliwe. Wyobraź sobie, że jesteś w restauracji i nie masz możliwości przystąpienia do natychmiastowego prania odzieży. Dlatego, jeśli nie możesz zastosować tego środka zaradczego lub jeśli on nie zadziałał wystarczająco skutecznie, wypróbuj poniższe sposoby.

Soda oczyszczona i woda utleniona na plamy od sosu pomidorowego

Plamy od sosu pomidorowego można usunąć, mieszając te dwa składniki. W tym celu:

 • Najpierw wymieszaj sodę oczyszczoną i wodę utlenioną, aż otrzymasz coś w rodzaju pasty.
 • Następnie po prostu rozłóż ją na plamie i pozwól jej zadziałać przez jakieś 10 minut.
 • Na koniec spłucz i włóż ubranie do pralki, aby wyprać je normalnie zgodnie ze wskazaniami na odzieży.

Woda utleniona na plamy na odzieży z bawełny

Czasami mamy wrażenie, że pomidor jest w stanie tak łatwo wniknąć w bawełnę, że ubranie nadaje się tylko do wyrzucenia. Aby je „uratować”, zwróć uwagę na następujące porady:

 • Po usunięciu plamy zimną wodą, możemy posypać plamę odrobiną soli i delikatnie pocierać.
 • Następnie pocieramy materiał wacikiem nasączonym w wodzie utlenionej.
 • Aby uzyskać lepszy wynik, po zastosowaniu wody utlenionej możemy namoczyć plamę w soli fizjologicznej i pozostawić do wyschnięcia.
 • Na koniec, jak zwykle wkładamy odzież do pralki.
Woda utleniona

Woda utleniona jest niezawodnym lekarstwem w przypadku tkanin bawełnianych.

Cytryna do odzieży z wełny

Czy sos pomidorowy plam zagroził zniszczeniem Twojego ulubionego sweterka z jerseyu? Jeśli Twoja odzież jest z wełny, możesz użyć soku z cytryny, aby wyeliminować plamy od sosu pomidorowego. W tym celu:

 • Najpierw nałóż sól i delikatnie potrzyj plamę.
 • Następnie namocz wacik bawełniany w soku z cytryny i nadal delikatnie wcieraj w plamę.
 • Na koniec można wypłukać i wyprać odzież w zimnej wodzie.

Biały ocet usuwa plamy od sosu pomidorowego na tkaninach syntetycznych

Możesz również uratować Twoje ubrania z tkanin syntetycznych poplamione sosem pomidorowym za pomocą prostej procedury:

 • Najpierw musisz rozcieńczyć kilka kropli białego octu w szklance wody.
 • Następnie po prostu nałóż roztwór i delikatnie pocieraj mieszankę na ubraniu.
 • Na koniec spłucz zimną wodą, a następnie włóż odzież do pralki zgodnie z instrukcjami na etykiecie.
Ocet na plamy od sosu pomidorowego

Jedną z klasycznych metod w sprzątaniu domowym jest użycie białego octu, skutecznie usuwającego plamy z tkanin syntetycznych.

Czego nie robić, jeśli sos pomidorowy spadnie na ubranie

Teraz znasz już wskazówki dotyczące tego, co powinniśmy zrobić, gdy chcemy wyczyścić plamę od sosu pomidorowego. Ale istnieją również zalecenia dotyczące tego, czego nie powinniśmy robić, jeśli plamy z ketchupu grożą zniszczeniem naszych ubrań. W szczególności unikaj następujących błędów:

 • Jeśli już sos zrobił plamę, nigdy nie usuwaj resztek sosu pocierając tkaninę. Lepiej jest ograniczyć rozprzestrzenianie się plamy, zbierając resztki sosu łyżką. Każde inne rozwiązanie może sprawić, że pomidor wniknie jeszcze bardziej w tkankę, co utrudni późniejsze usunięcie plamy.
 • Nie używaj suszarki do ubrań, jeśli plama nie zniknęła całkowicie. W rzeczywistości, jeśli pozostaną resztki, suszenie sprawi, że plama jeszcze bardzo wniknie w tkaninę. Wtedy będzie znacznie trudniej ją wyeliminować.

Jak widzisz, świat się nie skończył, a Twoje ubranie można odzyskać. Wystarczy działać jak najszybciej i postępować zgodnie z zaleceniami, które zaproponowaliśmy. W ten sposób Twoje ubrania będą mogły wyglądać jak wcześniej, nawet po przygodzie z plamą od sosu pomidorowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.