10 niezwykłych zastosowań cytryny

Zarówno skórka jak i sam owoc cytryny posiadają niezliczoną ilość zastosowań. Sprawdź 10 niezwykłych sposobów wykorzystania cytryny!
10 niezwykłych zastosowań cytryny

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Cytryny są niesamowitymi owocami, które zawsze należy mieć w domu – nie tylko jako źródło pokarmu, ale także jako lekarstwo i środek zaradczy na wiele codziennych problemów.

W dzisiejszym artykule, chcemy podzielić z tobą 10 zaskakującymi, tanimi i skutecznymi sposobami na wykorzystanie cytryny.

1. Łatwo dostępny detoks

cytryny i limonki

Cytryny mają właściwości oczyszczające, dzięki czemu, pomagają one w usuwaniu  toksyn, które gromadząc się w organizmie, mogą prowadzić do rozwoju wszelkiego rodzaju zaburzeń i chorób przewlekłych.

Picie wody z cytryną każdego dnia, zwłaszcza na czczo, jest jednym z najlepszych sposobów, aby oczyścić ciało i uniknąć problemów, takich jak zaparcia, zgaga, kamienie nerkowe, wysokie ciśnienie krwi.

2. Cytryny zwalczają anemię

Ludzie, którzy cierpią na anemię powinni wiedzieć, że witamina C zawarta w cytrynie, może poprawić zdolność organizmu do przetwarzania żelaza ze spożywanych pokarmów.

To dlatego powinnaś przyzwyczaić się do przyprawiania potraw odrobiną soku cytrynowego.

3.  Rozjaśnia skórę

wyciskanie cytryny

Sok cytrynowy jest silnym środkiem rozjaśniającym, który może pomóc ci w walce z plamami skórnymi. Pomaga on również rozjaśnić ciemniejące pod wpływem czasu obszary, takie jak pachy czy paznokcie.

Wszystko, co musisz zrobić, to raz dziennie wetrzeć pół cytryny w te części ciała, które chcesz rozjaśnić. Czynność tę powtarzaj, aż do uzyskania pożądanych wyników.

4. Środek do czyszczenia

Gdy zabraknie ci środka czyszczącego, lub gdy po prostu zamiast produktów chemicznych, chcesz używać naturalnych środków do czyszczenia domu. Cytryna w połączeniu z octem i sodą oczyszczoną jest jedną z najlepszych opcji jakie masz.

Ten owoc cytrusowy, jest silnym środkiem znakomicie zwalczającym tłuszcz, który również eliminuje bakterie i zarazki, pochłania zapachy, a dodany do prania może nawet rozjaśniać ubrania .

5. Nie zapomnij o skórce!

Czy masz organiczne cytryny w domu?

Jeśli masz pewność, że nie były pryskane, to pamiętaj, że skórka jest znacznie bogatsza w składniki odżywcze niż środek owocu.

Najlepiej jeśli ją zetrzesz i zamrozisz. Dzięki temu zawsze będziesz mogła dodać ją do sosu winegret lub ciast, które potrzebują odrobiny dodatkowego aromatu.

6. Kostki cytrynowe

Jeśli nie lubisz pić samej wody lub gdy wolisz, aby napoje miały lekko kwaśny posmak, możesz do zrobienia kostek lodu użyć soku z cytryny zamiast wody. W ten sposób zawsze będziesz je mieć pod ręką dla wzbogacenia smaku, soków, napojów gazowanych, herbaty, itp.

Możesz sprawić, żeby były jeszcze bardziej oryginalne, dodając coś do ich środka, mogą to być na przykład: świeże liście mięty, jagody, lub mały kawałek skórki z cytryny.

7. Naturalny środek antydepresyjny

Cytryny, jak wszystkie owoce cytrusowe, mają właściwości antydepresyjne, które mogą poprawiać twój nastrój i zapobiegać stanom smutku, zniechęcenia i nostalgii.

Dlatego sugerujemy, abyś otaczała się nimi w domu. Miej je w zasięgu wzroku, hoduj drzewko cytrynowe, rób lemoniadę, użyj skórki z cytryny, aby w twoim mieszkaniu unosił się ich zapach.

Możesz również używać skórki z cytryny, jako dodatek do smaku.

8. Lekarstwo na gardło

sok z cytryny

Gdy zaczyna cię boleć lub drażnić gardło, cytryny są jednym z najlepszych naturalnych środków do walki z tym problemem. Wystarczy wycisnąć sok z cytryny do ciepłej wody i dodać kit pszczeli lub miód.

Działanie tego środka do płukania gardła okaże się skuteczniejsze, jeśli będziesz używać go kilka razy dziennie.

9. Pożegnaj się z migreną

Istnieje starożytne lekarstwo łagodzące migrenę, które polega na umieszczeniu połówki cytryny na każdym nadgarstku na 10 minut. Możesz użyć trochę taśmy klejącej aby połówki nie spadły.

Lecznicze właściwości cytryny dotrą do krwiobiegu przez pory skóry.

10. Środek antyseptyczny

Jeśli trzeba zdezynfekować ranę lub wyczyścić jej powierzchnię, wystarczy użyć soku cytrynowego. Dla delikatnych części ciała, zalecamy w pierwszej kolejności rozcieńczyć sok w wodzie tak aby zapobiec pieczeniu.

Jest to szybkie i tanie rozwiązanie, które możesz użyć w dowolnym miejscu, gdy musisz szybko coś zdezynfekować. Na co więc czekasz? Zaopatrz się w kilka cytryn organicznych, a następnie wypróbuj jeden z tych znakomitych sposobów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ruiz-Sánchez, M. C., Domingo, R., Savé, R., Biel, C., & Torrecillas, A. (1997). Effects of water stress and rewatering on leaf water relations of lemon plants. Biologia Plantarum39(4), 623.
  • Cardero Reyes, Y., Sarmiento González, R., & Selva Capdesuñer, A. (2009). Importancia del consumo de hierro y vitamina C para la prevención de anemia ferropénica. Medisan13(6), 0-0.
  • Cerutti, M., & Neumayer, F. (2004). Introducción a la obtención de aceite esencial de limón. Invenio7(12).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.