Biały ocet to doskonały dodatek do prania ubrań

Biały ocet pomaga zachować żywe kolory ubrań, jak również utrzymać na dłużej biel prania. O zapach nie musisz się martwić, bo znika bez problemu.
Biały ocet to doskonały dodatek do prania ubrań

Ostatnia aktualizacja: 26 listopada, 2021

Założymy się, że masz w domu biały ocet. Jeśli tak, to wiedz, że masz pod ręką doskonały środek, który pomoże uprać twoje ubrania i zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na środkach piorących.

Stosując naturalne produkty do prania nie tylko wydajemy mniej na środki zmiękczające i proszki, ale również chronimy środowisko poprzez dokonywanie bardziej ekologicznych wyborów w naszym gospodarstwie domowym.

Biały ocet to produkt destylowany z czystej trzciny cukrowej, kukurydzy lub słodu alkoholowego. Z pewnością ucieszysz się na wieść, że posiada on dużo więcej zastosowań, oprócz nadania smaku sałatkom.

Proces jego powstawania pozwala na jego użycie zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w kosmetyce. Ocet ma silne właściwości czyszczące i eliminuje bakterie oraz toksyny, jednocześnie nie niszcząc naskórka.

Czasem natura dostarcza nam doskonałych rozwiązań na codzienne problemy i właśnie o tym chcemy dzisiaj powiedzieć. Biały ocet może pomóc między innymi w robieniu codziennego prania.

Biały ocet przywraca tkaninom kolor

Brzmi to niewiarygodnie, ale biały ocet nie tylko nie niszczy kolorów, ale również pomaga ożywić kolory, które wyblakły pod wpływem działania detergentów.

Aby wykorzystać te właściwości octu wystarczy, że wlejesz nieco produktu do komory, której używasz normalnie na płyn zmiękczający. Nie obawiaj się, że twoje pranie będzie miało zapach tego produktu. Proszek do prania i woda pozbędą się tego charakterystycznego zapachu.

Białe ręczniki

Biały ocet zamiast płynu zmiękczającego

Stosowanie płynu zmiękczającego może zniszczyć zarówno tkaniny, jak i samą pralkę. Jeśli dobrze się przyjrzysz pranym ubraniom, zauważysz, że płyn zmiękczający sprawia, że rozciągają się one, szczególnie w tych miejscach, gdzie występuje, jakiś rodzaj gumy.

Co więcej, płyn jest kolejnym środkiem zanieczyszczającym w dużym stopniu środowisko. A gdyby tak to zmienić? Co gdybyśmy zamienili płyn zmiękczający na biały ocet?

  • Aby to zrobić, postępuj zgodnie ze wskazówkami opisanymi powyżej: wlej biały ocet do komory na płyn zmiękczający.
  • Ilość produktu powinna być uzależniona od wagi ubrań załadowanych do pralki.

Biały ocet zapobiega zmechaceniu ubrań

Z pewnością wiele razy ci się to przydarzyło. Kupiłaś nowy sweter albo śliczną piżamę i po kilku praniach zauważyłaś ślady zmechacenia. Aby tego uniknąć, dodaj do prania nieco białego octu. Twoje ubrania zachowają nowy wygląd na dużo dłużej.

Jeśli chcesz wykorzystać ten prosty trick, dodaj pół szklanki białego octu (100 ml) do prania kiedy zacznie się ostatni cykl płukania. Z pewnością zauważysz ogromną różnicę.

Pozbądź się “zapachu szafy” z ubrań

Ubrania, które wyjmujemy z szafy po tym, jak odwiesiliśmy je tam na cały sezon, mogą mieć charakterystyczny “zapach szafy”, którego trudno się pozbyć. Czasem nasze ubrania nabierają też nieprzyjemnego zapachu, kiedy zapomnimy je wyjąć na czas z pralki.

Złożone ubrania
  • Aby pozbyć się tych niewygodnych “zapachów” i sprawić, że twoje ubrania znowu nabiorą świeżości, użyj – jak już się domyślasz – białego octu.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wystarczy wlać ocet do komory na płyn zmiękczający. Jak widzisz, jest to niezwykle proste rozwiązanie.

Usuń plamy z potu

Delikatne, białe tkaniny są szczególnie podatne na problematyczne plamy z potu. Aby się ich pozbyć, często stosujemy silne środki chemiczne, które z czasem mogą zniszczyć ubrania.

Można tego łatwo uniknąć:

  • Zmieszaj łyżkę stołową (100 ml) białego octu ze szklanką wody (200 ml) i zanurz w roztworze fragment tkaniny, na której jest plama z potu.
  • Potrzyj przez kilka sekund i odczekaj 10 minut.
  • Bezpośrednio po tym zabiegu upierz daną sztukę ubrania w pralce. Zobaczysz różnicę już po pierwszym razie.

Biały ocet przedłuża żywotność twojej pralki

Ten sposób jest dość dobrze znany. Aby przedłużyć żywotność pralki, raz w miesiącu włączaj pralkę na cykl z samą wodą i białym octem. Aby zachować gumową uszczelkę w pralce w dobrym stanie, najlepiej jest czyścić ją wilgotna szmatką i białym octem, aby usunąć pleśń i pozostałości środków piorących.

plesn

Regularne stosowanie octu do czyszczenia pralki nie tylko zapewni jej świeży zapach, ale również pozwoli jej bezawaryjnie działać przez dużo dłuższy czas.

Nie czekaj i zacznij już dziś stosować biały ocet do prania, aby osiągnąć czystość ubrań bez szkodzenia środowisku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.