Domowe sposoby na pranie ubrań

Domowe sposoby na pranie ubrań

Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2019

Pranie ubrań oraz sprzątanie, są to zajęcia w naszym gospodarstwie domowym, na które wydajemy sporo pieniędzy. Aby zrobić pranie, oprócz proszku do prania, często potrzebujemy wybielacza, odplamiacza oraz płynu do płukania, a to już są spore koszty. Rzeczywistość jest taka, że możemy użyć sporo produktów, które zawsze mamy pod ręką i tym samym zaoszczędzić pieniądze, które wydajemy na środki do prania. Poznajmy je!

Domowe sposoby na pranie ubrań

1. Etap pierwszy: wybielanie

Jak już wszyscy wiemy, detergentem, który najczęściej wykorzystuje się do wybielania ubrań jest chlor. Problem jest taki, że oprócz zanieczyszczania środowiska, chlor osłabia włókna tkanin i tym samym sprawia, że są one bardziej podatne na rozerwanie. Prawdą jest, że po zastosowaniu chloru nasze ubrania są białe, ale służą nam krócej. Poza tym, jeżeli nie obchodzimy się ostrożnie z chlorem, może on spowodować smugi na kolorowych ubraniach, na które przez przypadek się dostanie.

Usuwanie plam z ubrań

Jeżeli uciekamy się do stosowania naturalnych środków, takich jak soda oczyszczona, cytryna czy woda utleniona, takie skutki uboczne nie powstają. Zobaczmy jak to działa.

1. Wybielanie zasłon

Jeżeli są to zasłony z kuchni, które są bardziej przesiąknięte dymem i tłuszczem, najlepiej, aby pranie ich odbywało się w wannie z gorącą wodą. Dosypujemy do wody łyżkę sody oczyszczonej i zostawiamy zasłony w wannie do momentu aż woda wystygnie. Następnie możemy je wyprać w zwyczajowy sposób, będą wyglądały perfekcyjnie.

2. Wybielanie obrusów

To bardzo proste, proces jest taki sam jak w wypadku zasłon, jednak zanim włożymy obrus do gorącej wody, miejsca gdzie znajdują się plamy lub przebarwienia, polewamy hojnie wodą utlenioną. Sprawi to, że obrus będzie idealnie biały, a włókna nie zostaną naruszone.

3. Wybielanie ubrań

Umieszczamy ubrania w pralce i polewamy jest roztworem, który przygotujemy z jednej szklanki wody i jednej łyżki sody oczyszczonej (nie posypujmy prania nierozcieńczoną sodą oczyszczoną, bo możemy uszkodzić włókna, zawsze rozcieńczajmy ją z wodą). Następnie włączamy pranie, tak jak robimy to zawsze. Można również w tym wypadku użyć soku z cytryny.

2. Usuwanie brzydkich zapachów z ubrań

Na pewno zdarzyło ci się przynajmniej raz, że po wyjęciu prania z pralki, niektóre koszule miały jeszcze delikatny odór ludzkiego potu. Co wtedy zrobić? Włączyć pranie raz jeszcze? Za chwilę pokażemy trzy sposoby na to, jak sobie z tym problemem poradzić.

1. Na początek przygotowujemy pastę z wody i sody oczyszczonej. Wystarczy rozpuścić pół łyżki sody oczyszczonej w pół szklanki wody i tak przygotowaną pastę nałożyć w krytycznych miejscach, którymi w tym wypadku są pachy. Następnie można wrzucić je do prania.

Soda oczyszczona

2. Ocet. To bardzo prosty sposób, wystarczy wlać pół szklanki octu i pół szklanki wody do butelki ze spryskiwaczem. Spryskujemy miejsca skąd chcemy usunąć nieprzyjemny zapach i zostawiamy na dziesięć minut, aby roztwór miał szansę zadziałać. Następnie wrzucamy do pralki i wykonujemy standardowe pranie.

3. Sok cytrynowy. Na pewno już to wiedziałaś! Kolejnym składnikiem, który jest idealny do pozbywania się nieprzyjemnego zapachu potu z ubrań jest sok z cytryny. Do przygotowania potrzebujemy sok z połowy cytryny wymieszany z tą samą ilością wody. Następnie za pomocą gąbki lub szmatki wcieramy roztwór w miejsca, które są źródłami nieprzyjemnego zapachu. Zostawiamy na dziesięć minut i wrzucamy do prania.

3. Łatwe sztuczki na pozbycie się plam z ubrań

1. Plama z oleju

Jeżeli mamy ubranie, które poplamiliśmy olejem, możemy użyć bardzo łatwej sztuczki na pozbycie się plamy. Wystarczy posypać ją talkiem w proszku, który wchłonie olej, zostawiamy na jeden dzień, po czym wrzucamy do prania.

2. Guma do żucia na ubraniu

Istnieją dwie dziwne sztuczki, które możesz spróbować. Pierwsza z nich jest naprawdę śmieszna, ale zwykle działa. Należy umieścić ubranie, na którym znajduje się guma do żucia, w zamrażarce. Kiedy guma jest sztywna, powinna być łatwiejsza do usunięcia.

Rozwieszone pranie

Druga opcja jest już bardziej znana, należy zamoczyć miejsce, gdzie jest przyklejona guma do żucia, w odrobinie benzyny. W ten sposób powinniśmy odkleić gumę bez większego problemu.

3. Plamy z makijażu

Czasami, przez przypadek, zdarza nam się zabrudzić ubrania szminką do ust lub podkładem. W jaki sposób możemy pozbyć się tych plam? To bardzo proste, wystarczy, że zmieszamy ocet i wodę w tych samych proporcjach. Nakładamy roztwór na plamę i zostawiamy na pół godziny do wchłonięcia, po czym wrzucamy do prania.

4. Plamy z krwi

Plamy z krwi są najtrudniejsze do usunięcia. Jednym z prostych sposobów na ich usunięcie jest woda utleniona, wylewamy małą ilość na plamę i zostawiamy na pół godziny, aby miała szansę zadziałać. Następnie wkładamy poplamione ubranie do prania. Nie będzie ani śladu!

Mamy nadzieję, że te proste sztuczki okazały się pomocne! Nie wahajcie się w podzieleniu się z nami waszymi domowymi sposobami na pranie ubrań!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.