Odkrywamy możliwości wody utlenionej

Odkrywamy możliwości wody utlenionej

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2019

Nadtlenek wodoru (H2O2) to związek chemiczny lepiej rozpoznawalny przez większość z nas pod nazwą wody utlenionej. Okazuje się, że ma on pewne właściwości, które wykorzystywane w umiarkowany sposób mogą być pomocne w niektórych domowych czynnościach i nie tylko.

Trzeba jednak pamiętać, że tego typu produkty nie mogą być używane w przesadnych ilościach. W przeciwnym razie mogą stać się szkodliwe, a nawet toksyczne. Znając tę zasadę, możesz rozsądnie wykorzystać właściwości nadlenku wodoru, szczególnie te dezynfekujące i antyseptyczne. Użycie wody utlenionej w domu może okazać się bardzo pomocne i skuteczne.

Nie od dziś wiadomo, że woda utleniona stosowana jest na skalę przemysłową,  na przykład w kosmetykach do pielęgnacji włosów.

11 pomysłów na wykorzystanie wody utlenionej

Biorąc pod uwagę właściwości wybielające, dezynfekujące i antyseptyczne wody utlenionej, substancja ta może okazać się bardzo użyteczna w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Każda z nas powinna poznać korzyści tego produktu i kiedy trzeba wykorzystać jego zalety.

Oczyszczanie ran

Jest to najpopularniejsze zastosowanie nadtlenku wodoru. W domach, w szkołach i wielu ośrodkach medycznych woda utleniona używana jest jako środek dezynfekujący i oczyszczający do niewielkich ran. W takich wypadkach zaleca się, aby preparat zawierał około 5% nadtlenku wodoru lub mniej. Przy małych kontuzjach najlepiej jest nasączyć nią wacik kosmetyczny i delikatnie przyłożyć do zranionego miejsca.

Wybielanie prania i ubrań

Wybielanie prania przy pomocy wody utlenionej

Wody utlenionej można użyć jako alternatywny środek wybielający i używać do poprawienia koloru białego prania. Należy zamoczyć prane rzeczy w wodzie z dodatkiem jednej filiżanki roztworu nadtlenku wodoru. Jest to niezastąpiony sposób na usuwanie plam z krwi na ubraniach. Wystarczy kilka kropel bezpośrednio na zabrudzone miejsce i plama schodzi natychmiast.

Zmiany grzybicze na stopach

Jeżeli masz problem z grzybicą stóp i paznokci, która uciążliwie powraca, dobrze sprawdzi się tutaj mieszanka pół na pół wody z wodą utlenioną. Najlepsze efekty osiągniesz, mocząc stopy przez kilka minut w roztworze na chwilę przed spaniem, a następnie dobrze je osuszając.

Jama ustna i dziąsła

Czyszczenie jamy ustnej przy pomocy wody utlenionej

Woda utleniona jest jednym z najbardziej efektywnych, ekonomicznych i skutecznych płynów do płukania ust, a tak niewiele osób o tym wie. Świetnie oczyszcza jamę ustna, ale uwaga nigdy nie powinniśmy jej połykać, ponieważ możemy nabawić się podrażnień układów wewnętrznych.

Oprócz czyszczenia doskonale sprawdza się przy leczeniu zapaleń dziąseł i infekcji gardła. Aby uzyskać jak najlepsze efekty przy zapaleniach, zaleca się płukanie czystą wodą utlenioną. Można też wymieszać ją z wodą i płukać gardło przez kilka minut, unikając połykania roztworu.

Wybielanie zebów

Po dłuższym czasie używania jej jako płynu do płukania ust zauważysz, że jednocześnie Twoje zęby stały się bielsze. Można więc powiedzieć, że woda utleniona jest również ekonomicznym produktem wybielającym kolor uzębienia.

Płukanie okrężnicy

Do bezpiecznego wykonania tego zabiegu zaleca się użycie około 225 ml wody utlenionej (8 uncji) 3-procentowej na około 19 litrów (5 galonów) gorącej wody. Ważne jest, aby przestrzegać zalecanych proporcji.

Środek przeczyszczający

Do przeprowadzenia lewatywy należy użyć jednej łyżki 3- procentowej wody utlenionej na jeden litr gorącej wody destylowanej.

Przebarwienia skóry

Plamy na skórze usuń przy pomocy wody utlenionej

Nadtlenek wodoru okazuje się bardzo skuteczny w walce z przebarwieniami skóry. Jeżeli stosujemy go regularnie, pierwsze rezultaty zaobserwujemy zaledwie po dwóch tygodniach terapii. Najlepiej nasączyć roztworem wacik kosmetyczny i przykładać bezpośrednio na przebarwione miejsce. Pamiętaj, by unikać przy tym okolic oczu, gdyż może to powodować podrażnienia.

Oczyszczanie dołów pachowych

Woda utleniona jest niezastąpiona w oczyszczaniu pach i odbarwianiu ciemnych plam, które nieraz się tam pojawiają na skutek, na przykład używania dezodorantów i antyperspirantów. Również pomoże w pozbyciu się przykrego zapachu.

Czyszczenie sprzętu gospodarstwa domowego i pomieszczeń gospodarczych

Czyszczenie domu przy pomocy wody utlenionej

Rozpuścić około 60 ml 3- procentowej wody utlenionej w płynie do mycia naczyń. Tak przyrządzony preparat pozostawi czyste i zdezynfekowane naczynia. Do wyczyszczenia desek do krojenia i usunięcia z nich wszystkich bakterii, których przedmioty te są siedliskiem, najlepiej wymieszać takie same ilości 3- procentowego roztworu z nadtlenkiem wodoru z octem.

Wreszcie, aby nasza łazienka lśniła do sprzątania jej najlepiej użyć mieszaniny 3-procentowej wody utlenionej i zwyklej wody w takich samych ilościach.

Rozjaśnianie włosów

Wiele produktów i farb do włosów w swoim składzie zawiera wodę utlenioną, aby wzmocnić efekt działania. W domu również możemy wypróbować jej sami jako naturalnego rozjaśniacza do włosów, oczywiście z należytym rozsądkiem.

Aby przygotować rozjaśniacz, należy wymieszać 3-procentoową wodę utlenioną ze zwykłą wodą w takim samych ilościach. Najlepiej przelać mieszankę do butelki ze sprayem. W momencie aplikacji włosy powinny być wilgotne i gotowe do rozczesania. Spryskujemy włosy niewielka ilością preparatu.

Rezultaty nie będą spektakularne, a rozjaśnienie delikatne. Nie zaleca się przesadnego stosowania tej mieszanki, ponieważ, jak mówi słynne powiedzenie, co za dużo to nie zdrowo. W tym przypadku się to sprawdza. Jeżeli przesadzisz z ilością preparatu, skutki mogą być opłakane.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.