Odkrywamy możliwości wody utlenionej

· Kwiecień 15, 2015

Nadtlenek wodoru (H2O2) związek chemiczny lepiej rozpoznawalny przez większość z nas pod nazwą wody utlenionej. Okazuje się, że ma ona pewne właściwości, które wykorzystywane w umiarkowany sposób mogą być pomocne w niektórych domowych czynnościach i nie tylko. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu produkty nie mogą być używane w przesadnych ilościach, ponieważ w nadmiarze stają się szkodliwe, a nawet toksyczne. Znając tę zasadę, możesz rozsądnie wykorzystać jej właściwości, szczególnie te dezynfekujące i antyseptyczne. Użycie wody utlenionej w domu może okazać się bardzo pomocne i skuteczne.

Nie od dziś wiadomo, że stosowana jest na przemysłową skale na przykład w kosmetykach do pielęgnacji włosów.

11 pomysłów na wykorzystanie wody utlenionej

Biorąc pod uwagę jej właściwości wybielające, dezynfekujące i antyseptyczne może okazać się bardzo użyteczna w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Każda z nas powinna poznać korzyści tego produktu i kiedy trzeba wykorzystać jego zalety.

Oczyszczanie ran

Jest to najpopularniejsze jej zastosowanie. W domu, w szkołach i wielu ośrodkach medycznych woda utleniona używana jest jako środek dezynfekujący i oczyszczający do niewielkich ran i w takich wypadkach zaleca się, aby preparat zawierał około 5% nadtlenku wodoru lub mniej. Przy małych kontuzjach najlepiej jest nasączyć nią wacik kosmetyczny i delikatnie przyłożyć do zranionego miejsca.

Wybielanie prania i ubrań

2#:Wybielanie prania-wody-utlenionej.jpg

Wody utlenionej można użyć jako alternatywny środek wybielający i używać jej do poprawienia koloru białego prania. Należy zamoczyć prane rzeczy w wodzie z dodatkiem jednej filiżanki roztworu nadtlenku wodoru. Jest niezastąpiona przy usuwaniu plam z krwi na ubraniach. Wystarczy kilka kropel bezpośrednio na zabrudzone miejsce i plama schodzi natychmiast.

Zmiany grzybicze na stopach

Jeżeli masz problem z grzybicą stóp i paznokci, która uciążliwie powraca, dobrze sprawdzi się tutaj mieszanka pół na pół wody z wodą utleniona. Najlepsze efekty osiągniemy, mocząc stopy przez kilka minut w roztworze chwile przed spaniem, a następnie dobrze je osuszając.

Jama ustna i dziąsła

3#:Jama ustna-wody-utlenionej.jpg

Woda utleniona jest jednym z najbardziej efektywnych, ekonomicznych i skutecznych płynów do płukania ust, a tak niewiele osób o tym wie. Świetnie oczyszcza jamę ustna, ale uwaga nigdy nie powinniśmy jej połykać, ponieważ możemy nabawić się podrażnień układów wewnętrznych. Oprócz czyszczenia doskonale sprawdza się przy leczeniu zapaleń dziąseł i infekcji gardła. Aby uzyskać jak najlepsze efekty przy zapaleniach, zaleca się płukanie czystą wodą utlenioną lub wymieszać ją z wodą i płukać gardło przez kilka minut unikając połykania roztworu.

Wybielanie zebów

Po dłuższym czasie używania jej jako płynu do płukania ust zauważysz, że jednocześnie Twoje zęby staną się bielsze. Można więc powiedzieć, że jest również ekonomicznym produktem wybielającym kolor uzębienia.

Płukanie okrężnicy

Do bezpiecznego jej wykonania zaleca się użycie około 225 ml wody utlenionej (8 uncji) 3%-owej na około 19 litrów (5 galonów) gorącej wody. Ważne jest, aby przestrzegać zalecanych ilości.

Środek przeczyszczający

Do przeprowadzenia lewatywy należy użyć jednej łyżki 3%-owej wody utlenionej na jeden litr gorącej wody destylowanej.

Przebarwienia skóry

Plamy-na-skorze-wody-utlenionej.jpg

Nadtlenek wodoru okazuje się bardzo skuteczny w walce z przebarwieniami skóry. Jeżeli stosujemy go regularnie, pierwsze rezultaty zaobserwujemy zaledwie po dwóch tygodniach terapii. Najlepiej nasączyć roztworem wacik kosmetyczny i przykładać bezpośrednio na przebarwione miejsce unikając przy tym okolic oczu, gdyż może powodować ona podrażnienia.

Oczyszczanie dołów pachowych

Woda utleniona jest niezastąpiona w oczyszczaniu pach i odbarwianiu ciemnych plam, które nieraz się tam pojawiają na skutek na przykład używania dezodorantów i antyperspirantów. Również pomoże w pozbyciu się przykrego zapachu.

Czyszczenie sprzętu gospodarstwa domowego i pomieszczeń gospodarczych

5#:Czyszczenie domu-wody-utlenionej.jpg

Rozpuścić około 60 ml 3%-owej wody utlenionej w płynie do mycia naczyń. Tak przyrządzony preparat pozostawi czyste i zdezynfekowane naczynia. Do wyczyszczenia desek do krojenia i usunięcia z nich wszystkie bakterie, których są siedliskiem najlepiej wymieszać w takiej samej ilości 3%-owy roztwór nadtlenku wodoru z octem. Wreszcie, aby nasza łazienka lśniła do sprzątania jej najlepiej użyć mieszaniny 3%-owej wody utlenionej i zwyklej wody w takich samych ilościach.

Rozjaśnione włosy

Wiele produktów i farb do włosów w swoim składzie zawiera wodę utleniona, aby wzmocnić efekt ich działania. W domu również możemy wypróbować jej sami jako naturalny rozjaśniacz do włosów, oczywiście z należytym rozsądkiem. Należy wymieszać 3%- owa wodę utlenioną ze zwykłą wodą w takim samych ilościach i przelać je do butelki ze sprayem. W momencie aplikacji włosy powinny być wilgotne i gotowe do rozczesania. Następnie spryskujemy włosy niewielka ilością preparatu. Rezultaty nie będą spektakularne, a rozjaśnienie delikatne. Nie zaleca się przesadnego stosowania tej mieszanki, ponieważ tak jak mówi słynne powiedzenie co za dużo to nie zdrowo i w tym przypadku się to sprawdza. Jeżeli przesadzisz z ilością preparat, skutki mogą być opłakane.