Wybielanie zębów: 5 naturalnych sposobów

Jednym z najważniejszych i powszechnie znanych zaleceń jest dokładne szczotkowanie zębów, przynajmniej 3 razy dziennie po każdym posiłku. W ten sposób możemy sobie zagwarantować zdrowie jamy ustnej i zębów. Co więcej, szczotkowanie to doskonały sposób na wybielanie zębów.
Wybielanie zębów: 5 naturalnych sposobów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Utrzymanie zdrowia i higieny jamy ustnej, a także wybielanie zębów jest bardzo ważne. Doskonale wiemy również o tym, że w dzisiejszym świecie biały uśmiech to jeden z atrybutów piękna i atrakcyjności, który sprawia, że czujemy się pewniejsi siebie i bardziej interesujący. Dlatego też, w żadnym wypadku nie należy zaniedbywać higieny jamy ustnej.

Jednak utrzymanie białych zębów wcale nie jest takie proste. W wielu przypadkach nie wystarcza zwykłe, codzienne szczotkowanie zębów – dodatkowo trzeba wprowadzić w praktykę pewne nawyki. Niektóre osoby decydują się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. My z kolei stawiamy na naturę i przedstawiamy 5 naturalnych sposobów.

1. Wybielanie zębów owocami i warzywami

Jedzenie warzyw i owoców – zwłaszcza tych, które są chrupiące – to doskonały sposób na wybielanie zębów. Chociaż mogłoby to wydawać się niewiarygodne – produkty takie jak marchewka, jabłko czy gruszka – posiadają naturalne właściwości ścierające. Oznacza to, że podczas ich spożywania następuje czyszczenie zębów oraz usuwanie przebarwień.

Co więcej, jedzenie tego typu owoców i warzyw stymuluje zwiększenie produkcji śliny, co z kolei sprzyja utrzymaniu zdrowych zębów – głównie zapobiega gromadzeniu się na ich powierzchni rozmaitych bakterii.

2. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona  również doskonale sprawdza się jako środek na wybielanie zębów. Jak ją stosować? Wystarczy za pomocą szczoteczki do zębów nanieść odrobinę sody na zęby. Pomoże ona pozbyć się przebarwień i sprawi, że staną się one bielsze.

Soda oczyszczona

Pamiętaj jednak, aby zachować ostrożność i umiar, ponieważ zbyt duża dawka sody może spowodować uszkodzenie szkliwa zębów. Zalecamy przeprowadzanie tego zabiegu tylko od czasu do czasu oraz z zastosowaniem niewielkich ilości sody.

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Pożegnaj problemy jamy ustnej, dzięki tej metodzie

3. Sery

Spożywanie serów to kolejny pomysł na naturalne wybielanie zębów. Jest tak dlatego, że ser przyspiesza neutralizację kwasu oraz uzupełnia brakujące w szkliwie zębów minerały. Sery są bogatym źródłem wapnia i fosfatu, dzięki czemu pomagają utrzymać biały kolor zębów.

4. Truskawki

Być może wyda Ci się to dziwne, ale truskawki również są skutecznym środkiem dbającym o biel i zdrowie zębów. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C mają działanie ścierające, dzięki czemu usuwają przebarwienia oraz płytkę bakteryjną, która może doprowadzić do poważnych problemów, na przykład do próchnicy.

Truskawki na wybielanie zębów

5. Codzienne szczotkowanie zębów

Oczywiście jednym z najważniejszych i powszechnie znanych zaleceń jest dokładne szczotkowanie zębów, przynajmniej 3 razy dziennie po każdym posiłku. W ten sposób możemy sobie zagwarantować zdrowie jamy ustnej i zębów. Co więcej, szczotkowanie to doskonały sposób na wybielanie zębów.

Pamiętaj jednak, by stosować również nić dentystyczną w celu usunięcia resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Na koniec przypomnimy jeszcze, że ważny jest także sposób mycia zębów. Jeśli masz wątpliwości, zapytaj o to swojego dentystę. Zwracaj uwagę, by nie naciskać zbyt silnie na szkliwo, ponieważ może to doprowadzić do jego uszkodzenia. Przeprowadzając wybielanie zębów zawsze należy mieć na uwadze zdrowie szkliwa!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fearon, J. (1993). Tooth whitening : concepts and controversies. International Dentistry SA. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0042178
  • Cho-Yan Lee J, Mattheos N, Nixon KC, Ivanovski S. Residual periodontal pockets are a risk indicator for peri-implantitis in patients treated for periodontitis. Clin Oral Implants Res. 2012;
  • Roesch Ramos L, Peñaflor Fentanes E, Navarro Montiel R, Dib Kanan A, Estrada Esquivel B. Tipos y técnicas de blanqueamiento dental. Oral Rev. 2007;
  • Rubido S, García-Caballero L, Abeleira MT, Limeres J, García M, Diz P. Effect of chewing an apple on dental plaque removal and on salivary bacterial viability. PLoS One. 2018;
  • Rizzo Rubio, A. Cadavid, A. Comparación de diferentes técnicas de cepillado para la higiene bucal. Rev. CES Odont 2016; 29(2): 52-64. http://www.scielo.org.co/pdf/ceso/v29n2/v29n2a07.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.