Zapach pleśni na ubraniach? Pozbądź się go!

Oprócz tego, że należy natychmiast wyciągać wyprane rzeczy z pralki, również trzeba zwrócić uwagę na czystość samej pralki. Czasem w jej zakamarkach gromadzi się pleśń i powoduje nieprzyjemny zapach ubrań.
Zapach pleśni na ubraniach? Pozbądź się go!

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zapach pleśni i stęchlizny jest dość nieprzyjemny, zwłaszcza jeżeli z jakiegoś powodu zaczynają tak pachnieć nasze ubrania, które niedawno zostały wyprane. Dzieje się tak zazwyczaj,  gdy wyprane rzeczy zbyt długo zostają zamknięte w pralce lub warunki pogodowe nie sprzyjają ich szybkiemu wysychaniu.

Bez względu na przyczynę problemu każdy, kto doświadczył podobnych kłopotów z ubraniami, chce jak najszybciej rozwiązać sytuację i zneutralizować nieprzyjemny zapach pleśni.

Na szczęście istnieje wiele ciekawych domowych sztuczek, które pozwalają go wyeliminować bez inwestowania ogromnych sum pieniędzy. W dzisiejszym artykule poznasz kilka z nich, które z łatwością możesz zrealizować sama. Nie wahaj się ich zastosować, gdy zajdzie taka potrzeba!

Rozwiązania na nieprzyjemny zapach pleśni na ubraniach

Wyczyść pralkę

Czasami zapach pleśni i stęchlizny utrzymuje się na ubraniach na skutek zasiedlenia się grzyba w niektórych częściach pralki. Jeżeli podejrzewasz, że właśnie to może być przyczyną Twojego problemu, sprawdź dokładnie wnętrze pralki zwłaszcza gumy, które uszczelniają drzwiczki.

Pleśń w pralce

Gdy okaże się, że to właśnie pleśń jest przyczyną nieprzyjemnego zapachu, spróbuj zastosować prosty trick:

  • wlać do pralki niewielką ilość octu i dokładnie przetrzeć jej wnętrze
  • pozostawić do działania na kilka minut, a następnie usunąć
  • można również zastosować odrobinę wybielacza, który ułatwi usunięcie grzyba

Soda oczyszczona i ocet

Zarówno soda oczyszczona, jak i ocet mają właściwości, które neutralizują nieprzyjemne zapachy, a dodatkowo zmiękczają ubrania. W rzeczywistości obydwa produkty również mają zdolność do usuwania plam i mają właściwości detergentów.

Składniki:

Zastosowanie:

  • wskazaną ilość wody rozpuścić w szklance octu i umieścić produkt w pralce
  • nastawić pranie, a po jego zakończeniu pozostawić wnętrze do wyschnięcia i zadbać o dobrą wentylację

Ocet jabłkowy i cytryna

Jeżeli zapach pleśni i stęchlizny jest naprawdę silny, spróbuj połączenia octu jabłkowego z pokaźną ilością soku z cytryny.

Ocet jablkowy

Składniki:

  • 1 szklanka octu jabłkowego (250 ml)
  • 1/2 szklanki soku z cytryny (100 ml)

Sposób przygotowania i zastosowanie:

  • podobnie jak w poprzednim wypadku połączyć dokładnie obydwa składniki i nastawić pranie
  • kiedy ubrania przestaną mieć nieprzyjemny zapach, rozłożyć je do suszenia w nasłonecznionym, dobrze wentylowanym miejscu
  • jeżeli pranie jest wykonywane ręcznie, moczyć ubrania w misce a następnie dodać do niej mieszankę

Soda oczyszczona

Jeżeli mimo tego, że ubrania są już suche, nieprzyjemny zapach pleśni wciąż się utrzymuje, można spróbować usunąć go przy użyciu niewielkiej ilości sody oczyszczonej.

Składniki:

  • 1 stołowa łyżka sody oczyszczonej (10g)
  • woda
  • waciki kosmetyczne

Sposób przygotowania i użycie:

  • płatki kosmetyczne zwilżyć wodą i nasączyć sodą oczyszczoną
  • umieścić je na ubraniu na kilka godzin lub na całą noc

Wykorzystaj czas, gdy świeci słońce

W zależności od tego, z jakiego materiału ubrania są wykonane zawsze najlepiej suszyć je na słońcu. Korzystaj zatem z pięknej pogody, gdy tylko jest to możliwe.

Pranie

Staraj się rozwieszać ubrania na lewej stronie, dzięki temu ich kolor nie ulegnie niepożądanym zmianom pod wpływem promieni słonecznych.

Jeżeli jednak pogoda nie sprzyja lub wolisz nie suszyć ubrań na powietrzu, staraj się rozwieszać ubrania w ciepłym i suchym, pozbawionym wilgoci pomieszczeniu.

Wyciskaj porządnie prane rzeczy

Bardzo często nieprzyjemny zapach pleśni i stęchlizny pojawia się w tych miejscach ubrania, gdzie tkanina jest grubsza i wymaga więcej czasu na wyschnięcie. Materiał w okolicy bioder, kołnierzyki, mankiety to tylko niektóre z tych miejsc, które należy rozwieszać tak, by były dobrze wentylowane.

Rzeczy wykonane z grubych tkanin takie jak ręczniki czy pościel zawsze powinny suszyć się w suchych, przewiewnych pomieszczeniach, w których absolutnie nie powinno być wilgotno.

Nie zwlekaj z rozwieszaniem prania

Gdy pralka zakończy swoją pracę, natychmiast zabierz się za wyciąganie i rozwieszanie ubrań i umieść je w odpowiednim miejscu do wyschnięcia. Pozostawianie prania na kilka godzin w zamkniętej pralce zwiększa szanse na to, że nieprzyjemny zapach będzie się utrzymywał.

Pamiętaj, aby Twoje ubrania zawsze ładnie pachniały, wystarczy przestrzegać tych kilku prostych zasad, a jeżeli nieprzyjemny zapach już się pojawił, wystarczy zastosować wymienione wyżej sposoby z sodą oczyszczoną, octem czy cytryną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Zarzycka, H. (1958). Wpływ niektórych fungicydów na grzybniȩ i zarodniki grzyba Botrytis cinerea pers., powodujacego szara. pleśń racznika (Ricinus communis). Acta Agrobotanica. http://doi.org/10.5586/AA.1958.008
  • Entz, R., & Meloan, C. E. (1992). Analysis of Grain Volatiles and Development of a Simple Chemical Assay for Fungal Infestation of Grain. Developments in Food Science. http://doi.org/10.1016/B978-0-444-88558-6.50006-4

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.