Domowy środek zmiękczający w 5 krokach

Bardzo często prane tkaniny stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Aby tego uniknąć, koniecznie wypróbuj domowy środek zmiękczający.
Domowy środek zmiękczający w 5 krokach

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Domowy środek zmiękczający do tkanin jest nie tylko w stu procentach naturalny i przyjazny dla środowiska, ale także pomoże Ci uniknąć odkładania się kamienia w Twojej pralce.

Dzięki temu produktowi Twoje ulubione ubrania będą niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku, a świeży zapach będzie utrzymywał się jeszcze wiele dni po praniu.

Na rynku jest dostępnych wiele komercyjnych środków zmiękczających i płynów do płukania, jednak domowy produkt przygotowany jedynie z naturalnych produktów, bez dodatku chemii, jest nie tylko tańszą, ale i znacznie lepszą alternatywą. Gotowa, by poznać przepis?

Dlaczego warto wybrać domowy środek zmiękczający?

Pranie

W pierwszej chwili wiele osób uznaje, że przygotowywanie domowych środków czystości to strata czasu i energii, skoro o wiele prościej jest kupić gotowy produkt, dostępny od ręki w każdym supermarkecie.

Chcemy Cię jednak przekonać, że istnieje co najmniej kilka powodów, by zamiast komercyjnego płynu do płukania, wybrać domowy środek zmiękczający do tkanin.

Przede wszystkim działa on równie skutecznie jak produkt ze sklepu – pozostawia Twoje ubrania czyste, miękkie i pachnące, w dodatku zapewnia dużą trwałość kolorów. Jest polecany do prania ciemnych ubrań, ale równie skutecznie usuwa także plamy z potu i dezodorantu, widoczne zwłaszcza na białych ubraniach.

W przeciwieństwie do komercyjnego produktu jest przyjazny dla Twojej pralki – nie pozostawia zanieczyszczeń i osadu, a w dodatku zapobiega odkładaniu się kamienia. Jako że nie zawiera żadnych substancji drażniących, jest polecany dla osób cierpiących na alergie; sprawdzi się także do prania ubranek dziecięcych, nie zniszczy ich.

Płyn bezpieczny dla Ciebie i dla środowiska

Przez większość czasu ignorujemy fakt, iż większość środków czystości i artykułów higienicznych zawiera duże ilości chemikaliów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Mimo że komercyjne produkty wabią nas atrakcyjnym zapachem i kolorowym opakowaniem, wewnątrz mogą kryć się substancje chemiczne wywołujące podrażnienia, alergie czy zapalenie śluzówki.

Oczywiście w większości przypadków objawy występują dopiero po jakimś czasie, przez co często nie wiem, co jest źródłem problemu. Reakcje alergiczne występują nawet kilka dni czy tygodni po kontakcie z daną substancją, ciężko więc postawić diagnozę.

Do tego rodzaju związków chemicznych możemy zaliczyć na przykład ftalany, które przedłużają przydatność produktów. Badania wykazują jednak, że mogą one wywoływać zaburzenia hormonalne.

Czy masz jeszcze wątpliwości, że domowy płyn do prania, to lepszy wybór niż produkt z supermarketu? Mamy nadzieję, że jesteś już przekonana, że warto odważyć się na tę zmianę. Przepis w kilku prostych krokach znajdziesz poniżej.

Jak przygotować domowy środek zmiękczający?

Przygotowanie środka zmiękczającego

Do przygotowania tego domowego płynu zmiękczającego wykorzystamy same naturalne i łatwo dostępne produkty, takie jak soda oczyszczona oraz ocet.

Są to produkty powszechnie wykorzystywane jako bezpieczne i ekologiczne środki czyszczące, a razem stanowią potężną mieszankę, dzięki której Twojej ubrania będą czyste i wyjątkowo przyjemne w dotyku.

Potrzebne składniki

 • 2 szklanki wody
 • 1 szklanka octu
 • 1/3 szklanki sody oczyszczonej
 • 6 kropli olejku eterycznego (wybierz swój ulubiony zapach)

Sposób przygotowania

 • Krok 1: Rozcieńcz ocet wodą i przelej do jednego naczynia.
 • Krok 2: Ostrożnie dodaj do płynu sodę oczyszczoną. Postaraj się niczego nie rozlać. Dla bezpieczeństwa dodawaj sodę małymi porcjami, w odwrotnym wypadku efekt spieniający będzie zbyt gwałtowny.
 • Krok 3: Wymieszaj wszystkie produkty za pomocą łyżki. Upewnij się, że soda całkiem się rozpuściła. Teraz możesz dodać wybrany olejek, który nada pranym tkaninom wyjątkowy zapach.
 • Krok 4: Tak przygotowany domowy środek zmiękczający dodaj do prania, tak samo jak płyn, którego używasz zazwyczaj.
 • Krok 5: Gotowe! Czas wstawić pranie i cieszyć się efektem.

Kilka dodatkowych porad

Pranie kolorowe
 • Jeśli chcesz, żeby przygotowany płyn zmiękczający był nieco bardziej gęsty, dodaj do niego odrobinę odżywki do włosów.
 • W przypadku trudnych do wyprania plam pod pachami czy na kołnierzyku, namocz tkaninę w domowym płynie przez 30 minut, a dopiero później wrzuć je do pralki. Do odplamiania możesz też wykorzystać sam ocet aplikowany bezpośrednio na zabrudzenie.
 • Jeśli masz problem z tkaninami puszczającymi kolor, dodaj szklankę octu do płukania.

Jak widzisz, możesz doskonale obejść się bez komercyjnych produktów, a wciąż cieszyć się czystymi, pachnącymi i trwałymi ubraniami. Koniecznie wypróbuj nasze porady i ciesz się efektem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.