Naturalne środki czyszczące

Poza tym, że naturalne środki czyszczące są przyjazne dla środowiska naturalnego, gdy pierzemy odzież z zastosowaniem octu i sody oczyszczonej, zyskujemy pewność, że składniki te usuną kamienny osad nagromadzony w naszej pralce.
Naturalne środki czyszczące

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2022

Ostatnimi czasy coraz częściej przekonujemy się o tym, jak ważne jest byśmy stosowały produkty naturalne. Naturalne środki czyszczące są ekonomiczne, skuteczne i łatwe w przygotowaniu. Naturalne środki czyszczące nie zawierają też szkodliwych dla naszego organizmu toksyn.

Jak więc możesz sprzątać dom używając produktów nieszkodliwych dla środowiska naturalnego i bezpiecznych dla Twoich bliskich? Czytając ten artykuł dowiesz się jak łatwo możesz przygotować naturalne środki czyszczące, tak potrzebne w każdym domu.

Odtłuszczacz

Detergenty

W celu usunięcia resztek tłuszczu z naszej kuchni, potrzebujemy produktu o silnych właściwościach odtłuszczających. W naszym przypadku będą to ocet i sok z cytryny. Stosując naturalne środki czyszczące, takie jak te, możesz z łatwością doprowadzić do porządku swoją kuchenkę, piekarnik, piec czy choćby lodówkę.

Składniki

 • 500ml octu
 • 100ml soku z cytryny
 • 400ml wody

Przygotowanie

Możemy po prostu wymieszać wszystkie składniki. Inną możliwością jest użycie wody, octu i całych cytryn, a następnie zmiksowanie. W ten sposób wykorzystamy też odtłuszczające właściwości skórki cytryny. Teraz wystarczy przelać płyn do butelki ze spryskiwaczem.

Naturalne środki czyszczące – łazienka i toaleta

W toalecie potrzebujemy produktu, który zapewni dogłębne czyszczenie połączone z dezynfekcją, które będzie skutecznie chronić przed rozwojem wszelkiego rodzaju grzybów rozwijających się w wilgotnym środowisku, jakie zapewnia im nasza łazienka.

Proponujemy zastosowanie olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Charakteryzuje się on właściwościami grzybobójczymi, które można skutecznie wykorzystać w walce z tymi mikroorganizmami.

Składniki

 • 250ml octu
 • 250ml wody
 • 30 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego

Przygotowanie

Dokładnie wymieszaj składniki. Przed każdorazowym użyciem, produkt należy wstrząsnąć.

Czyszczenie podłogi

Olejek eteryczny

Naturalne środki czyszczące przychodzą z pomocą również wtedy, kiedy zabieramy się za mycie podłóg. Nie tylko chcemy się wtedy pozbyć brudu, ale też zależy nam na nadaniu jej ulubionego zapachu.

Posłuży nam do tego jeden z olejków eterycznych, który możemy wybrać według naszego uznania. Stosując olejek eteryczny, przy okazji zamaskujemy charakterystyczny zapach octu.

Wśród wielu dostępnych olejków można wybrać na przykład:

 • Miętowy: czyści i nadaje zapach świeżości.
 • Cytrusowy: czyści i przywołuje uczucie radości i dobrego humoru.
 • Rozmarynowy: Wzmacnia czyszczące właściwości produktu.

Składniki

 • 250ml octu
 • 250ml wody
 • 30 kropli wcześniej wybranego olejku eterycznego

Usuwanie przykrego zapachu

Zużyte saszetki z herbatą można pozostawić do wyschnięcia. Tak osuszone będą skutecznie eliminować wszelkie niepożądane zapachy. Można też wrzucić je do podziurawionej kartonowej skrzyneczki i umieścić ją w szafie. Innym zastosowaniem jest umieszczenie saszetek bezpośrednio w różnych miejscach w lodówce.

Naturalne środki czyszczące - saszetki z herbatą

Ta zdolność absorbowania nieprzyjemnych zapachów przez saszetki herbaciane jest zwłaszcza użyteczna w czyszczeniu dywanów, a także narzut i legowisk naszych zwierząt domowych.

Wystarczy resztki z saszetek wysypać na czyszczone powierzchnie i pozostawić na kilka minut. Następnie usuń pył za pomocą odkurzacza.

Stosując naturalne środki czyszczące, za jednym razem wyczyścisz zbierający się kurz i pozbędziesz się przykrych zapachów. W przypadku czyszczenia dywanów do wspomnianego procesu należy też użyć sody oczyszczonej.

Pranie odzieży

Naturalne środki czyszczące, których używamy do prania brudnej odzieży charakteryzują się wieloma cennymi właściwościami. Oto one:

 • Ocet: Dodając nieco octu do pojemnika na płyn do płukania tkanin sprawisz, że Twoja odzież będzie przyjemniejsza w dotyku. Wcale to jednak nie oznacza, że Twoje ubrania będą teraz pachniały octem. Dodatkowym rezultatem użycia octu jest ochrona Twojej pralki przed osadzaniem się kamiennego osadu.
 • Soda oczyszczona: Ten składnik sprawia, że z brudnej odzieży łatwiej schodzą plamy, ponadto wykazuje działanie wybielające. Możemy zmieszać nieco sody oczyszczonej z wodą i dodać do prania, lub do pojemnika na płyn do zmiękczania tkanin, jak w przypadku octu.

Jeżeli chcemy nadać praniu jakiś szczególny aromat, wiedząc, że ani ocet, ani soda oczyszczona tego nie zrobią, możemy dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Polecamy zapachy kwiatowe, jak na przykład aromat róży czy kwiatu pomarańczy.

Czyszczenie mebli i otoczenia

Doniczki z kwiatami

Poza myciem powierzchni i mebli, bardzo ważne jest też zadbanie o czystość otaczającego nas otoczenia. Aby to osiągnąć, przede wszystkim zadbaj o dokładne wietrzenie domu. Poza tym możesz posłużyć się następującymi naturalnymi sposobami.

Oto niektóre przydatne naturalne środki czyszczące:

 • Powiesić rośliny oczyszczające powietrze, jak na przykład Potus, który oczyszcza powietrze z toksycznych substancji. Hodowla tej rośliny nie wymaga nadmiernej uwagi.
 • Zapalać naturalne kadzidełka i żywice wielokrotnie w ciągu tygodnia.
 • Spalać rozmaryn i na nowo wietrzyć.
 • Stosować nawilżacz powietrza z użyciem olejków eterycznych, na przykład o zapachu rozmarynu, cytryny, eukaliptusa, i tym podobne.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Johnston, C. S., & Gaas, C. A. (2006). Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effect. MedGenMed : Medscape general medicine, 8(2), 61.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1785201/
 • Anne Steinemann, Ten questions concerning air fresheners and indoor built environments, Building and Environment, Volume 111, 2017, Pages 279-284, ISSN 0360-1323.
  https://doi.org/10.1016/j.buildenv.2016.11.009.
 • Antimicrobial activity of home disinfectants and natural products against potential human pathogens (2000). Rutala WA1, Barbee SL, Aguiar NC, Sobsey MD, Weber DJ.
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10656352
 • Effectiveness of Commercial and Homemade Washing Agents in Removing Pesticide Residues on and in Apple (2017).
  Tianxi Yang, Jeffery Doherty, Bin Zhao, Amanda J. Kinchla, John M. Clark, and Lili He.
  Journal of Agricultural and Food Chemistry 2017 65 (44), 9744-9752
  DOI: 10.1021/acs.jafc.7b03118

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.