Dowiedz się, jak usunąć tłuste plamy na ubraniach!

W tym artykule poznasz pięć produktów które pomogą Ci usunąć tłuste plamy z ubrań: alkohol, soda oczyszczona, biały ocet, talk oraz detergenty do zmywarek!
Dowiedz się, jak usunąć tłuste plamy na ubraniach!

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Jeśli chcesz usunąć tłuste plamy z ubrań, musisz zwrócić szczególną uwagę na wybór środków, ponieważ każdy materiał należy traktować inaczej, jeśli nie chcemy żeby się zniszczył. Jeśli nie masz akurat odpowiedniego odplamiacza w domu, wypróbuj któryś z domowych sposobów na tłuste plamy!

Pięć produktów które pomogą Ci usunąć tłuste plamy

1. Detergenty do zmywarki

Środki używane do zmywarek z łatwością rozbijają cząsteczki tłuszczu i to właśnie dlatego z powodzeniem również możesz ich użyć aby usunąć tłuste plamy z ubrań.

Pranie ręczne

Pierwszy z przedstawianych produktów prawdopodobnie masz zawsze w zasięgu ręki, a do tego jest bardzo efektywny w usuwaniu tłustych plam. To kapsułki do zmywarki! Zawierają skoncentrowany detergent który jest szczególnie zabójczy dla tłuszczu, jeśli użyjesz go natychmiast.

Nie należy go jednak używać, jeśli ubranie jest w jasnym kolorze, ponieważ mogłoby go bardziej zabrudzić.

Jak to zrobić?

 • Na początek nałóż na poplamione miejsce kilka kropel detergentu z kapsułki. Najlepiej zrobić to jak najszybciej po poplamieniu ubrania!
 • Następnie potrzyj plamę z odrobiną wody a potem wypierz w pralce jak zwykle.

2. Soda oczyszczona

Kolejny produkt jaki polecamy, to środek o bardzo wielu zastosowaniach, zarówno w domu jak i dla zdrowia, i urody. Z dużą dozą prawdopodobieństwa posiadasz sodę oczyszczoną w domu, którą możesz używać jako peeling do twarzy a nawet zrobić z niej roztwór absorbujący brzydkie zapachy. Co również istotne, pomaga usuwać uciążliwe plamy po oleju.

Jak jej użyć

 • Na początek zwilż poplamione miejsce wodą.
 • Następnie przygotuj pastę mieszając sodę oczyszczoną z odrobiną wody i tak przygotowanym preparatem pokryj plamę.
 • Możesz użyć szczoteczki do zębów, aby potrzeć zabrudzony materiał a dzięki temu pasta lepiej wniknie w plamę.
 • Na koniec odłóż na bok na kilka minut a następnie wypierz ubranie jak zwykle.

Należy również wspomnieć o tym, że soda oczyszczona jest doskonałym naturalnym zmiękczaczem, który pomaga białym ubraniom pozostać białym i czystym. Ponadto ten produkt dodatkowo równoważy pH wody w której pierzemy.

3. Talk do usuwania tłustych plam z odzieży

Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, te i inne sztuczki należy zastosować szybko.

Talk kosmetyczny

Oto następny produkt, który zapewne również trzymasz w domu i używasz go do różnych celów: mamy na myśli talk w proszku. Wielu rodzicom przychodzi on z pomocą kiedy opiekują się dziećmi. Mogłaś tego nie wiedzieć, ale talk również pomaga usunąć tłuste plamy z każdego typu ubrania, niezależnie od materiału i jego koloru!

Jak go użyć do usuwania tłustych plam

 • Na początek rozłóż ubranie a następnie obficie obsyp tkaninę, aż pokryjesz nim całą tłustą plamę.
 • Musisz teraz odczekać przynajmniej dwie godziny aż talk wchłonie tłuszcz. Możesz poczekać nawet cały dzień.
 • Gdy ten czas minie, delikatnie wyczyść brudne miejsce szczoteczką. Jeśli nadal nosi ślady po tłuszczu, możesz powtórzyć całą czynność.
 • Na koniec wypierz ubranie jak zwykle.

Ten artykuł może Cie zainteresować: Aspiryna do wybielania oraz odplamiania ubrań!

4. Biały ocet

Ocet to kolejny powszechny produkt których ludzie używają do czyszczenia swoich domów. Ponadto wiele osób używa go jako alternatywnego środka do zmiękczacza tkanin, oraz aby utrzymać ubrania i pralkę w dobrym stanie. Jest to również świetny środek jeśli akurat potrzebujesz usunąć tłuste plamy z ubrań.

Jak go użyć, aby usunąć tłuste plamy

 • Nalej biały ocet na plamę aż całkowicie ją zakryje.
 • Pozostaw tak na przynajmniej 30 minut.
 • Następnie, wypierz ubranie tak jak zwykle.

Pamiętaj: Zawsze unikaj produktów z octem, które zawierają inne dodane składniki.

5. Alkohol do usuwania tłustych plam z ubrań

Alkohol działa również jako środek odtłuszczający do ubrań, jednak uważaj aby nie używać go do delikatnych ubrań. Może je uszkodzić!

Alkohol etylowy

Finalnie, jeśli żaden z produktów powyżej nie zadziałał, możesz sięgnąć po 90 procentowy alkohol. Jednakże pamiętaj, nie zalecamy używania go na delikatne tkaniny! Ten silny środek może je uszkodzić.

Jak go użyć

 • Na wstępie skrop ubrudzone miejsce kilkoma kroplami alkoholu.
 • Odłóż na bok na kilka minut, a następnie wypierz jak zwykle w pralce lub ręcznie.

Teraz znasz zastosowania niektórych produktów, które mogą pomóc Ci usunąć tłuste plamy z ubrań. Zawsze miej je pod ręką, aby utrzymać ubrania w idealnym stanie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Buronzo, A. (2011). Las increíbles propiedades del bicarbonato de sodio. Obelisco.
 • Li, Q., Mahendra, S., Lyon, D. Y., Brunet, L., Liga, M. V, Li, D., & Alvarez, P. J. J. (2008). Antimicrobial nanomaterials for water disinfection and microbial control: potential applications and implications. Water Research. https://doi.org/10.1016/j.watres.2008.08.015
 • Budak, N. H., Aykin, E., Seydim, A. C., Greene, A. K., & Guzel-Seydim, Z. B. (2014). Functional Properties of Vinegar. Journal of Food Science. https://doi.org/10.1111/1750-3841.12434

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.