Jak prać wełnianą odzież? – poznaj najlepsze sposoby

Odzież wełniana jest delikatna i wymaga specjalnego traktowania podczas procesu prania. W tym artykule podzielimy się z Wami poradami, jak prawidłowo prać wełnianą odzież.
Jak prać wełnianą odzież? – poznaj najlepsze sposoby

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2019

Jeśli zdarzyło Ci się prać wełnianą odzież, nie wiedząc, jak powinno się to robić, prawdopodobnie wiesz, czym to się kończy…

Jeśli chcesz prać wełnianą odzież, nie niszcząc jej, musisz znać kilka sztuczek.

Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się kluczowymi radami pozwalającymi utrzymać odzież wełnianą w idealnym stanie. Dzięki tym prostym wskazówkom nie będziesz mieć problemów z utrzymaniem tych delikatnych ubrań w czystości i idealnej formie.

Odzież wełniana

Wełna jest idealnym wyborem na chłodne dni, biorąc pod uwagę jej właściwości izolacyjne. W ubraniach z wełny łatwo utrzymać stałą ciepłą temperaturę, nie pocąc się. Jednak to naturalne włókno jest delikatne i chłonne, dlatego warto nauczyć się, jak odpowiednio prać wełnianą odzież.

Ubrania z wełny, gdy są prane nieprawidłowo, na ogół kurczą się i tracą swój kształt.

Jeśli chcesz zachować ich jakość, wygodę i miękkość, zapamiętaj nasze podstawowe wskazówki dotyczące dbania o odzież z wełny.

Jak prawidłowo prać wełnianą odzież

1. Sprawdź metkę od producenta.

Przed praniem odzieży wełnianej należy przeczytać instrukcje na metce. W ten sposób dowiesz się, jakiej pielęgnacji wymagają Twoje ubrania.

Przede wszystkim za każdym razem, gdy chcesz uprać ubrania – z wełny lub innych materiałów – zwróć uwagę na metkę. Znajdziesz tam informacje niezbędne do prawidłowego uprania tego konkretnego ubrania. Ponadto, czytając metkę, dowiesz się więcej o jakości tkaniny.

Robótka ręczna w trakcie tworzenia

Jeśli chodzi o pranie ubrań, zachowanie szczególnej uwagi podczas prania jest niezbędne, ponieważ nie wszystkie ubrania, szczególnie te z wełny, wymagają takiego samego rodzaju pielęgnacji. Niektóre wymagają czyszczenia na sucho, inne wymagają prania ręcznego. Są też takie, które można prać w pralce.

2. Używaj odpowiedniego programu prania.

Czy można prać wełnianą odzież w pralce? Tak, można.

Należy jednak zwrócić uwagę na wybrany program. W przeciwnym razie ubrania mogą się zniszczyć. Niektóre automatyczne pralki mają osobny program do prania ubrań wełnianych. Jeśli Twoja pralka nie ma takiego programu, wybierz cykl „delikatne” lub „pranie ręczne”.

W każdym razie upewnij się, że w wybranym cyklu wykorzystywana jest zimna woda i obroty o niskiej intensywności. Ciepła woda może powodować skurczenie się ubrania. Chcielibyśmy również polecić namoczenie wełnianej odzieży w zimnej wodzie na pół godziny przed jej praniem. To także zapobiegnie jej skurczeniu.

Najpierw włóż odzież do siatki do prania, a następnie do pralki. Zapobiegnie to zaplątaniu w inne ubrania lub uszkodzeniu przez inne rodzaje tkanin. Jest to opcjonalne, ale wysoce zalecane.

3. Starannie wysusz odzież wełnianą.

Aby wysuszyć wełniane ubrania, musisz usunąć nadmiar wody. W ten sposób uchronisz je przed utratą kształtu. Nigdy nie używaj automatycznej suszarki do odzieży z wełny; to je zniszczy. Wysoka temperatura zmniejszy ubranie, nawet jeśli wszystkie poprzednie kroki zostały prawidłowo wykonane.

Kobieta wiesza pranie

Podczas suszenia odzieży z wełny należy ją położyć na płasko. Jeśli powiesisz ubranie z wełny, ciężar wody pozostałej w ubraniu rozciągnie je i tym samym zmieni jego kształt. Możesz także owinąć ubranie ręcznikiem, aby usunąć trochę wilgoci przed wysuszeniem. Umieść odzież z wełny na suchym ręczniku i zwiń go. Wyciśnij jak najwięcej nadmiaru wody.

4. Pamiętaj o kilku ogólnych wskazówkach.

Niezależnie od tego, czy zamierzasz prać odzież wełnianą ręcznie, czy w pralce, staraj się przestrzegać kilku ogólnych instrukcji:

  • Po pierwsze, warto prać wełnianą odzież tylko w razie potrzeby, nie po każdym nałożeniu. Nie powinno się prać wełny z tą samą częstotliwością, co inne ubrania.
  • Przed praniem wywróć ubranie na lewą stronę.
  • Jeśli używasz pralki, wybierz łagodniejszy cykl. Jeśli pierzesz wełnę ręcznie, nie szoruj zbyt mocno.
  • Zawsze wybieraj łagodny, płynny detergent.
  • Jeśli chcesz jedynie usunąć nieprzyjemny zapach odzieży, albo ją przewietrz, albo namocz.
  • Jeśli mimo wszystkich Twoich starań ubranie wydaje się skurczone po praniu, rozciągnij je delikatnie, zanim wyschnie.
  • W przypadku delikatnej dzianiny zawsze lepiej zdecydować się na pranie ręczne.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.