Odzież – 9 rzeczy wskazujących na jej jakość

W chwili, gdy chcemy kupić nowe ubrania, musimy wybierać pomiędzy ceną a jakością. Jednak nie zawsze droższa opcja okazuje się lepsza. W tym artykule pokażemy Ci, jak sprawdzić jakość odzieży za pomocą 9 interesujących wskazówek.
Odzież – 9 rzeczy wskazujących na jej jakość

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Odzież dostępna na rynku bardzo często imituje dobrą jakość. Niestety bardzo często jest to jedynie złudzenie. Z reguły sklepy pękają od najróżniejszych rodzajów ubrań, które markowane są jako produkty najwyższej jakości.

W chwili, gdy chcemy kupić nowe ubrania, musimy wybierać między ceną a jakością. Jednak najdroższa opcja nie zawsze jest najlepsza. W tym artykule pokażemy Ci, jak sprawdzić jakość odzieży za pomocą 9 użytecznych wskazówek.

1. Odzież – sprawdzaj jakość użytej bawełny

Pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to sprawdzić jakość bawełny użytej w produkcji danego ubrania. W tym celu przytrzymaj kawałek materiału w dłoni przez kilka sekund i puść go.

wybór bielizny

Jeśli zauważysz, że tkanina wygląda niczym pognieciony papier, oznacza to, że odzież została wykonana ze specjalnego materiału, który pomaga zachować jej kształt i dlatego nie jest to odzież wysokiej jakości.

Z tego względu po pierwszym praniu, traci kształt i zmienia się w bezużyteczną szmatkę do sprzątania domu.

2. Przed zakupem rozciągnij odzież na szwach

Po pierwsze ważne jest to, aby rozciągnąć szwy w ten sposób, abyś mógł zobaczyć przerwy. Jeśli jest to odzież dobrej jakości, zobaczysz, że szew pozostaje na miejscu.

Aby sprawdzić szew, lekko naciągnij ubranie i jeśli zauważysz, że również się rozciąga, to jest to znak, że odzież jest niskiej jakości.

3. Uważaj na zamki błyskawiczne

Z pewnością najkorzystniej jest kupować ubrania z metalowymi zamkami, które są pokryte tkaniną, ponieważ są najbardziej wytrzymałe.

zamek błyskawiczny

Ogólnie rzecz biorąc plastikowe zamki błyskawiczne pękają szybko i są oznaką niskiej jakości odzieży.

Dodatkowo warto sprawdzić, czy długość zamków jest taka sama. Suwaki na sukienkach, spódnicach i innych ubraniach powinny mieć zawsze ten sam rozmiar, być prawidłowo wszyte i pasować do koloru tkaniny, z której wykonany jest cały produkt.

4. Zwróć uwagę na obszycia

Ważne jest, aby spojrzeć na rodzaj obszycia spodni, spódnic lub innych elementów garderoby. Prawidłowy brzeg powinien mieć co najmniej 4 centymetry długości.

Biorąc pod uwagę bluzki, spódniczki i T-shirty – obszycia powinny wynosić około 2 centymetry. Jeżeli widzisz, że nie ma brzegu, a krawędzie są obszyte jedynie nicią, to jest to oczywisty sygnał, że odzież nie została wykonana prawidłowo.

5. Sprawdź jakość materiału

Dodatkowo zawsze powinieneś sprawdzić samą tkaninę. Aby to zrobić, musisz ją trochę rozciągnąć. Jeśli tkanina jest dobrej jakości, zachowa swój kształt.

kupowanie odzieży

W tym celu rozciągnij kawałek tkaniny, a następnie go puść. Jeśli tkanina traci kształt, jest to sygnał, że materiał jest wątpliwej lub niskiej jakości. Nawet jeżeli jest sprzedawany w wysokiej cenie.

6. Zawsze czytaj informacje zawarte na metkach.

Rzuć okiem na metkę, aby sprawdzić, z jakiego rodzaju tkaniny jest wykonana. Należy pamiętać, że naturalne tkaniny, takie jak bawełna, jedwab i wełna są odporne i zdecydowanie bardziej wytrzymałe niż tkaniny syntetyczne.

Jednak materiały wykonane ze 100% bawełny kurczą się w praniu.

Dlatego właśnie zaleca się wybór odzieży składającej się z 5 do 30% syntetycznej tkaniny, takiej jak wiskoza, poliester, nylon i tym podobnych. Te ubrania nie rozciągają się i mają dużo większą trwałość.

7. Przyjrzyj się dokładnie nitkom

Czasami nitka użyta do łączenia elementów ubrania nie jest tego samego koloru, co tkanina. Z tego względu warto upewnić się, czy pasuje ona do wzoru i koloru odzieży, którą oglądamy.

kobieta na zakupach

W chwili gdy, zauważysz, że kolory do siebie nie pasują, a szwy są połączone za pomocą różnych kolorów nici, to jest to znak, że ubrania zostały wykonane w pośpiechu. Podczas produkcji jakość nie była tak istotna, jak ilość wyprodukowanej odzieży.

8. Dokładnie obejrzyj guziki

Kolejną ważną rzeczą jest sprawdzenie jakości guzików. Jeśli będziemy mieli do czynienia z odzieżą niskiej jakości lub podróbkami, to producent z pewnością nie będzie przykładać starań do detali. Z tego względu my z łatwością się o tym dowiemy.

Przyjrzyj się uważnie wszystkim guzikom i upewnij się, że są odpowiednio wszyte i że nici nie wystają na zewnątrz. Ważne jest również, aby otwory guzików zostały prawidłowo wykonane.

9. Sprawdź jakoś barwników i farb zastosowanych w produkcie

W przypadku akcesoriów, takich jak torebki ważne jest to, aby sprawdzić barwnik, który został użyty w produkcji.

Jeśli zauważysz, że kolor pasków torebki nie jest odpowiednio nałożony lub pozostawia ślady na rękach podczas zginania to, jest to świadectwo jego niskiej jakości produktu.

kupowanie ubrań

Jeśli w torebce jedna część jest lżejsza od drugiej, to również powinno zasygnalizować nam, abyśmy zrezygnowali z zakupu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.