Naturalne wybielanie zębów: poznaj produkty

Istnieją pewne domowe środki zaradcze, które mogą pomóc wybielić zęby naturalnie. Z drugiej strony, należy również pamiętać o profilaktyce. Unikaj pewnych szkodliwych nawyków, takich jak palenie tytoniu lub picie kawy, aby zapobiec żółknięciu zębów.
Naturalne wybielanie zębów: poznaj produkty

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia, 2022

Postaw na naturalne wybielanie zębów. Obecnie istnieje olbrzymia oferta zabiegów stomatologicznych do wybielania zębów, a wiele z nich stało się bardzo popularne. Są one jednak wykonywane przy użyciu produktów chemicznych lub innych nienaturalnych substancji i mogą uszkodzić szkliwo zębów. Takie uszkodzenie jest natomiast nieodwracalne.

Nie musisz jednak posuwać się do tych skrajności lub wydawać fortuny na wybielanie zębów. Jeśli chcesz mieć bielsze zęby, ale wahasz się spróbować niektórych chemicznych zabiegów, które widziałeś lub o których słyszałeś, spróbuj skorzystać z niektórych środków zaradczych oferujących naturalne wybielanie zębów.

Jak dochodzi do przebarwień lub żółknięcia zębów?

Zęby pokrywa szkliwo. Jest ono lekko porowate i “wypełnia się” jedzeniem, które spożywamy. Dlatego, kiedy pijemy czerwone wino lub jemy jagody, nasze zęby stają się lekko fioletowe. Nie jest to problem, bo po umyciu zębów te chwilowe odbarwienie znika.

Białe zęby - naturalne wybielanie zębów

Istnieją jednak pewne pokarmy i napoje, które bardziej trwale odbarwiają nasze zęby. Z czasem stają się one żółtawe lub brązowawe w kolorze, a proces odbarwiania następuje stopniowo.

Kolorowe napoje, takie jak kawa, herbata i napoje gazowane, mogą zabrudzić Twoje zęby na stałe. Ponadto, tytoń i zła higiena jamy ustnej zwiększają też porowatość szkliwa i prowadzą do powstania zębów przebarwionych na żółty, nieestetyczny kolor.

Również kwas zawarty w niektórych produktach spożywczych uszkadza zęby. Jedzenie mięsa, produktów mlecznych, jaj, owoców cytrusowych, rafinowanego cukru, spożywanie piwa, sztucznych słodzików, napojów gazowanych, słodyczy i olejów roślinnych często również negatywnie wpływa na kolor zębów i szkliwo.

Typowym błędem wielu ludzi jest mycie zębów zaraz po zakończeniu jedzenia. Pomaga to wprawdzie zapobiec powstawaniu ubytków, ale także pozostawia mało czasu na ponowne stwardnienie szkliwa.

Naturalne wybielanie zębów: dobre produkty spożywcze

Podczas gdy niektóre pokarmy plamią Twoje zęby, inne pokarmy mogą pomóc Ci je wybielić. Na przykład, wiele owoców i warzyw może rzeczywiście pomóc wybielić zęby. Należą do nich między innymi gruszki, jabłka, marchew, ogórki, kalafior, sałata, brokuły i szpinak.

Mycie zębów sodą - naturalne wybielanie zębów
Niektóre produkty spożywcze, takie jak owoce i warzywa, pomagają wybielać zęby.

Niektóre pomagają wybielać zęby z powodu zawartego w nich błonnika, podczas gdy inne zawierają składniki odżywcze, które tworzą warstwę ochronną na szkliwie zębów. Pomaga ona zapobiegać ich przebarwieniu.

Ser również pomaga przy wybielaniu zębów, ponieważ zawiera białka i tłuszcze, które neutralizują kwasy obecne w innych produktach spożywczych. Stymuluje również produkcję śliny, która zawiera fosfor i wapń. Sprzyja to ponownej mineralizacji szkliwa.

Naturalne wybielanie zębów w domu: środki zaradcze

Oto kilka prostych sposobów naturalnego wybielania zębów:

Skórka pomarańczy

Skórka pomarańczy – szczególnie jej biała część znajdująca się wewnątrz pomarańczy pomiędzy zewnętrzną warstwą skórki a miąższem pomarańczy – jest doskonałym naturalnym środkiem wybielającym zęby. Ta część pomarańczy nazywana jest owocnią środkową i zawiera substancję wybielającą zęby.

 1. Zastosuj więc wyżej wspomnianą część skórki pomarańczowej i pocieraj nią zęby przez 45 sekund.
 2. Po upływie pół godziny umyj zęby.

Truskawki i soda oczyszczona

Można również wykonać pastę z truskawek i sody oczyszczonej. Truskawki działają, jak naturalny środek wybielający.

 1. Wystarczy zmiażdżyć truskawki i wymieszać je z sodą oczyszczoną.
 2. Nałóż na zęby i pozostaw na 20 minut. Następnie odczekaj 30 minut i umyj zęby.
 3. Nie używaj tego środka zbyt często (maksymalnie raz w tygodniu lub co 2 tygodnie).

Węgiel aktywny w proszku

 1. Umieść węgiel aktywny na szczoteczce do zębów i dokładnie wyszczotkuj każdy ząb.
 2. Choć na początku może to wyglądać dziwnie, jest to prawdopodobnie najlepszy sposób na naturalne wybielanie zębów.

Naturalne wybielanie zębów – inne sposoby

 • Jedz codziennie kawałek papai lub jabłko. Te owoce wzmacniają dziąsła i pomagają wybielać zęby.
 • Umieścić dwie łyżki liści szałwii w filiżance wrzącej wody. Pozostaw do ostygnięcia, a następnie przepłucz tak powstałym płynem jamę ustną, przesuwając wodę z jednej strony na drugą. Możesz również przeżuć liście.
 • Zmieszaj dwie łyżki stołowe nadtlenku wodoru (wody utlenionej) z jedną łyżką stołową wody. Namocz wacik lub patyczek do uszu i delikatnie przetrzyj przebarwione zęby. Wypłucz jamę ustną dużą ilością wody. Upewnij się, że nie połknąć mieszaniny nadtlenku wodoru.
 • Zrób pastę z jednej łyżki stołowej drożdży piwowarskich, dwóch łyżek soli i wody. Szczotkuj zęby tak, jakby to była pasta do zębów. Nie połykaj jej.

Soda oczyszczona jako środek wybielający do zębów

Wszystkie domowe środki zaradcze wymienione powyżej są bardzo skuteczne w procesie wybielania zębów i pomogą Ci uzyskać perłowo biały uśmiech. Jednakże, jeśli chodzi o domowe środki wybielające zęby, soda oczyszczająca jest najbardziej skutecznym sposobem leczenia.

Pasta z sody oczyszczonej
Do wybielania zębów można również użyć sody oczyszczonej.

Jest to naturalna alternatywa dla innych popularnych procedur wybielania zębów i produktów. Kosztuje znacznie mniej i jest łagodniejsza dla zębów.

 1. Wystarczy wsypać 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej do filiżanki i zwilżyć szczoteczkę do zębów wodą.
 2. Zanurz szczoteczkę w sodzie oczyszczonej tak, aby przykleiła się do szczoteczki jak pasta do zębów.

Szczotkując zęby tym naturalnym preparatem możesz poczuć słony lub kwaśny posmak, ale nie martw się. Ten smak zniknie, gdy tylko wypłuczesz jamę ustną wodą. Pamiętaj jednak, że zabieg ten powinien być wykonywany rzadko (nie częściej niż raz w miesiącu), ponieważ może skutkować uszkodzeniem szkliwa.

Chcesz mieć bielsze zęby? Oto kilka wskazówek

 • Zawsze pamiętaj o higienie jamy ustnej i utrzymuj zęby w czystości.
 • Nie szczotkuj zbyt długo lub z dużą siłą.
 • Używaj nici dentystycznej.
 • Nie stosuj wyrobów tytoniowych.
 • Zmniejsz spożycie kawy, herbaty i napojów.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.