Zielone jabłka - 7 powodów dlaczego warto je jeść

Jeżeli chcesz, aby zielone jabłko dostarczyło Ci wiele korzyści, upewnij się, że pochodzi z organicznych upraw. Takie jabłka możesz jeść ze skórką.
Zielone jabłka - 7 powodów dlaczego warto je jeść
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zielone jabłka zaleca się ze względu na niską zawartość kalorii i wysoką zawartość składników odżywczych, które niosą dodatkowe korzyści. Ten kolor jabłek ma wyjątkowy, kwaśny smak i w większości składa się z wody, dlatego jabłka te usuwają toksyny oraz nawadniają organizmu.

Co więcej, zielone jabłka mają wysoką zawartość błonnika, aminokwasów, witamin i minerałów. Spożywanie tych jabłek wspiera zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto spożywać je na czczo, nie tylko dlatego, że dostarczają energii, lecz także dlatego, że wzmacniają pracę metabolizmu i zapobiegają wielu schorzeniom.

Przeczytaj artykuł i poznaj 7 powodów, dla których warto jeść je częściej.

1. Zielone jabłka wspomagają utratę wagi

Jedno zielone jabłko ma tylko 80 kalorii. Pomimo niskiej ilości kalorii, jest ono potężnym zastrzykiem energii dzięki węglowodanom i aminokwasom.

zielone jabłka wspomagają utratę wagi
 • Jedzenie jabłka na pusty żołądek dostarcza organizmowi silnie skoncentrowanego błonnika, który nie tylko wspomaga trawienie, lecz także na dłużej zaspokaja głód.
 • Jego składniki odżywcze poprawiają działanie układu trawiennego, dzięki czemu ciało lepiej spala kalorie.

2. Zapobiegają cukrzycy

Dodanie owocu do dziennej diety jest prostym i skutecznym sposobem na zredukowanie ryzyka cukrzycy, zwłaszcza dla tych którzy są w grupie podwyższonego ryzyka.

 • Wysoka zawartość błonnika odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu cukru przez metabolizm. Pomaga to zużyć cukier jako źródło energii.
 • Co więcej, jedzenie jabłek z rana zmniejsza ochotę na słodkości i pomaga organizmowi odpowiednio spożytkować cukier.

3. Wzmacniają serce

Wartości odżywcze tej odmiany jabłka, czyli flawonoidy i błonnik, niosą ważne korzyści dla układu sercowo- naczyniowego.

wzmocnienie serca
 • Jedzenie zielonych jabłek pomaga regulować wysoki cholesterol, zatrzymując płytki krwinek przed blokowaniem tętnic.
 • Jabłka te mają wysoką zawartość potasu, który balansuje elektrolity w ciele i chroni mięśnie i serce.
 • Pomagają także zmniejszyć stany zapalne, które mogą czasami powodować komplikacje z sercem, krążeniem i mózgiem.

4. Zielone jabłka wspierają trawienie

Jedzenie zielonych jabłek na pusty żołądek może przyspieszyć wolne trawienie i pomóc pozbyć się na zawsze chronicznego zatwardzenia.

 • Pektyna, czyli odmiana błonnika zawarta w owocach, reguluje ruchy jelit oraz wspomaga eliminacje produktów przemiany materii.
 • Zielone jabłka mają lekki efekt wiatropędny, który pomaga zwalczyć gromadzące się gazy.
 • Owoc ten neutralizuje nadmiernie produkowany płyn żołądkowy i zapobiega niedogodnościom, takim jak zatwardzenie i refluks.

5. Zdrowie mózgu a zielone jabłka

Wiele czynników wpływa na zdrowie mózgu. Jedzenie jabłek każdego dnia może przyczynić się do profilaktyki chorób prowadzących do pogorszenia funkcji poznawczych.

zielone jabłka wpomagają prace mózgu
 • Zielone jabłka mają mnóstwo antyoksydantów, między innymi katechiny i epikatechiny. Antyoksydanty te chronią komórki mózgowe przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.
 • Flawonoidy, razem z witaminą C i magnezem, znajdujące się w jabłkach, pomagają w regeneracji komórek, poprawiają krążenie krwi oraz optymalizują natlenienie tkanki mózgowej.

6. Zielone jabłka dla zdrowej skóry

Nie mówimy tu o cudownym środku na zmarszczki ani o innych tym podobnych środkach, jednakże, antyoksydanty zawarte w jabłkach są doskonałym sojusznikiem w walce przeciw przedwczesnym oznakom starzenia.

 • Dodając jabłka do swojej diety pomagasz odnawiać i odbudowywać komórki. Rezultatem tego jest redukcja zmarszczek i plam na skórze.
 • Duża zawartość wody pomaga nawodnić skórę i utrzymać ją w dobrej kondycji.
 • Zielone jabłka są świetnym stymulatorem produkcji kolagenu i elastyny, które są substancjami utrzymującymi skórę elastyczną i młodą.

7. Redukcja kamienia nazębnego

Składniki zielonych jabłek dostarczają znaczące korzyści dla zdrowia zębów poprzez redukowanie bakterii, które tworzą kamień nazębny.

kamień nazębny
 • Naturalne kwasy czyszczą zęby. Kwas dodatkowo neutralizuje rozwój bakterii powodujących infekcje.
 • Zielone jabłka zwiększają produkcje śliny i regulują poziom pH w ustach. Zapobiega to powstawaniu nieświeżego oddechu.

Nie spożywasz dużo zielonych jabłek? Teraz znasz korzyści z ich jedzenia. Nie myśl za długo i zacznij je jeść już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.