Kamień nazębny – 3 domowe sposoby usuwania

Chociaż powinniśmy regularnie odwiedzać dentystę w celu oczyszczania i kontroli stanu jamy ustnej, możemy również na co dzień lepiej zadbać o swoje zęby, usuwając z nich w naturalny sposób gromadzący się po każdym posiłku osad.
Kamień nazębny – 3 domowe sposoby usuwania

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kamień nazębny jest jednym z najczęstszych problemów. Wynika on z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Nadmierne gromadzenie się resztek pożywienia na powierzchni szkliwa ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie zębów i dziąseł. Znacząco zwiększa to bowiem ryzyko wystąpienia rozmaitych infekcji.

Kamień nazębny nie tylko negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Ma to również wymiar estetyczny – ciemny nalot sprawia, że zęby wyglądają na brudne i zaniedbane. W rezultacie chociaż codziennie szczotkujesz zęby, kamień nie znika, lecz postępuje.

A w miarę jego rozwoju na zębach, dodatkowo pojawia się krępujący, nieprzyjemny zapach z ust oraz niszcząca szkliwo próchnica. W takim przypadku wizyta u stomatologa jest nieunikniona. W przeciwnym razie mogą pojawić się poważniejsze komplikacje zdrowotne.

Jeśli jednak będziesz na co dzień dbać o higienę jamy ustnej i regularnie usuwać gromadzący się na zębach kamień, utrzymasz zdrowe zęby. Ponadto wizyty kontrolne u dentysty nie będą dla Ciebie niczym strasznym.

Poznaj 3 remedia na domowe usuwanie kamienia nazębnego przy zastosowaniu wyłącznie naturalnych produktów.

Kamień nazębny – co to jest?

Kamień nazębny to żółtawa substancja utworzona przez liczne bakterie, resztki pokarmów i sole mineralne, które stopniowo osiadają na powierzchni szkliwa zębów. Im większe zaniedbanie higieny jamy ustnej, tym większe pokłady nieestetycznego kamienia.

Kamień to nic innego więc jak gruba warstwa nalotu o szorstkiej fakturze, która niszczy powierzchnię zębów. Istnieją produkty, które sprzyjają tworzeniu się kamienia nazębnego. Im częściej je zatem spożywamy, tym większe ryzyko wystąpienia nieestetycznych plam na szkliwie.

Kamień nazębny badanie u dentysty

Tworzenie się kamienia nazębnego negatywnie wpływa na estetykę zębów i całej twarzy. Jednocześnie jama ustna pełna nalotu z bakterii i resztek jedzenia stanowi idealne środowisko do namnażania się drobnoustrojów powodujących infekcje zębów i dziąseł.

W wielu przypadkach występowanie kamienia nazębnego jest powiązane z niektórymi chorobami jamy ustnej, którymi są:

  • Próchnica zębów
  • Zapalenie dziąseł
  • Halitoza, czyli cuchnący oddech
  • Choroby przyzębia
  • Utrata zębów

Kamień nazębny – w jaki sposób się objawia?

Z kamieniem nazębnym zmaga się każdy. W naszej jamie ustnej nieustannie gromadzą się bakterie, które przywierają do powierzchni szkliwa. Następnie, w sytuacji, gdy napotykają na resztki jedzenia, zaczynają rozmnażać się w szaleńczym tempie, tworząc żółtawy nalot na zębach.

Kiedy nalot ten nie zostanie szybko usunięty, zaczyna twardnieć i silnie przylega do szkliwa, co sprawia, że jest trudny do usunięcia. W ten sposób tworzy się kamień nazębny.

Głównym i najbardziej widocznym objawem kamienia nazębnego jest twardy, żółty bądź brązowy nalot na powierzchni zębów, który w rzeczywistości jest mieszanką bakterii, resztek pokarmowych i soli mineralnych. Z czasem nalot ten coraz bardziej atakuje szkliwo zębów, aż w końcu staje się ono szorstkie i brudne.

Pamiętaj też, że kamień nazębny najczęściej tworzy się w wewnętrznych przestrzeniach pomiędzy dolnymi zębami. Tworzy on również żółtą kreskę tuż przy linii dziąseł. Bardzo często kamień na zębach idzie w parze z nieświeżym oddechem i stanem zapalnym jamy ustnej.

Usuwanie kamienia nazębnego domowymi sposobami

Należy podkreślić, że domowe sposoby usuwania kamienia nazębnego nie będą skuteczne u osób, u których warstwa nalotu znajduje się w zaawansowanym stadium. W takim przypadku, w celu prawidłowego oczyszczenia zębów trzeba pójść do dentysty, a następnie poprawić swoje nawyki higieniczne.

Domowe remedia stanowią bardzo skuteczną profilaktykę oraz pomagają pozbyć się świeżych warstw nalotu na zębach. Poniższe metody są skuteczne w działaniu i – co najważniejsze – w pełni bezpieczne dla zdrowia naszych zębów.

1. Soda oczyszczona z olejem kokosowym

Mieszanka sody oczyszczonej z olejem kokosowym to cenne źródło naturalnych substancji o działaniu antybakteryjnym. Ponadto, w ostatnich latach połączenie tych dwóch składników zasłynęło jako domowa, w 100% ekologiczna metoda usuwania kamienia nazębnego.

Naturalna pasta do zębów na kamien nazębny

Specjaliści zalecają umiarkowane użycie sody oczyszczonej do pielęgnacji zębów. Jednak liczne badania potwierdzają, że soda w połączeniu z wysokiej jakości olejem kokosowym znakomicie usuwa gromadzące się w jamie ustnej bakterie. Rozpuszcza ona też ukryte w przestrzeniach pomiędzy zębami resztki jedzenia oraz odżywia i naturalnie wybiela nasz uśmiech.

Składniki
  • ½ łyżeczki sody oczyszczonej (2 g)
  • 1 łyżka stołowa oleju kokosowego (15 g)
  • 3 krople olejku miętowego
Sposób przygotowania i aplikacja
  • Wymieszaj wszystkie składniki w niewielkim naczyniu tak, by powstała pasta o jednolitej konsystencji.
  • Następnie nanieś jej niewielką ilość na szczoteczkę do zębów i stosuj jako zamiennik pasty do zębów.
  • Myj zęby sodowo-kokosową pastą raz dziennie przez okres jednego tygodnia. Kamień nazębny powinien ustąpić, a zęby natomiast przybiorą czysty i zdrowy wygląd.

2. Drożdże piwne

Zawarte w drożdżach piwnych składniki w naturalny sposób pomagają zmienić środowisko jamy ustnej tak, by stało się one nieprzyjazne dla bakterii. Pamiętajmy zatem, że w niesprzyjających warunkach nie będą się one rozmnażały ani osiadały na powierzchni zębów.

Jeśli dodatkowo połączymy drożdże piwne z odrobiną soli, otrzymamy naturalny środek rozpuszczający i eliminujący kamień nazębny.

Drożdże piwne na kamień nazębny
Składniki
  • 1 łyżka stołowa drożdży piwnych (15 g)
  • ½ łyżeczki soli (2 g)
  • Woda (w zależności od potrzeb)
Sposób przygotowania i aplikacja
  • Wymieszaj wszystkie składniki w niewielkim naczyniu tak, by powstała pasta o jednolitej, kremowej konsystencji.
  • Następnie nanieś jej niewielką ilość na szczoteczkę do zębów i stosuj jako zamiennik pasty do zębów.
  • Myj zęby tą domową pastą dwa razy dziennie przez okres jednego tygodnia.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Olej kokosowy: oto przepis na pastę do zębów

3. Węgiel aktywny

Pomimo czarnego, charakterystycznego koloru, naturalny węgiel aktywny – lub też węgiel aktywowany – stanowi jedną z najskuteczniejszych domowych metod usuwania kamienia nazębnego.

Zawarte w nim składniki aktywne dokładnie usuwają resztki jedzenia, które wraz z atakującymi je bakteriami odkładają się na szkliwie zębów. Dodatkowo zapobiegają występowaniu infekcji jamy ustnej.

Węgiel aktywny na kamień nazębny
Składniki
  • 1 kapsułka węgla aktywnego
  • 2 łyżki stołowe wody (30 ml)
Sposób przygotowania i aplikacja
  • Zwilż kapsułkę węgla aktywnego wodą tak, by uzyskać konsystencję pasty.
  • Nanieś ją na szczoteczkę do zębów i dokładnie wyczyść zęby. Przed wypłukaniem natomiast pozostaw na około 3-5 minut pianę w jamie ustnej, aby z całą siłą uaktywniły się składniki węgla.
  • Myj zęby węglem aktywnym dwa lub trzy razy w tygodniu, a Twoje zęby zawsze będą idealnie czyste.

Uwagi: Upewnij się, że zakupiony przez Ciebie węgiel aktywny jest pochodzenia organicznego, a nie na bazie ropy naftowej.

Jeśli odczuwasz nieprzyjemny nalot na zębach – są one szorstkie i żółtawe nawet po solidnym szczotkowaniu, oznacza to, że osiadł na nich kamień nazębny. Zastosuj wówczas jedną z powyższych metod. Jeśli natomiast okaże się ona nieskuteczna, pójdź do dentysty na gruntowne czyszczenie jamy ustnej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.