Wpływ cholesterolu na zdrowie – kompendium wiedzy

W dzisiejszym artykule przekażemy Ci wszystko co należy wiedzieć na temat cholesterolu – jednej z najważniejszych substancji w ludzkim organizmie.
Wpływ cholesterolu na zdrowie – kompendium wiedzy

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Cholesterol to rodzaj lipidu lub też – zgodnie z bardziej rozpowszechnioną nazwą – tłuszczu. Wiele z nas wie, że wpływ cholesterolu na zdrowie jest niekorzystny. Jednak cholesterol jest w rzeczywistości niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ścian komórkowych.

Wpływ cholesterolu na zdrowie to bardzo szerokie zagadnienie. Dziś przekażemy Ci kompletną wiedzę w pigułce.

Mówiąc ogólnie, ściana komórkowa reguluje przedostawanie się substancji do wnętrza i na zewnątrz każdej komórki. To wybiórczo przepuszczalna warstwa, która może zwiększyć lub ograniczyć przepływ danej substancji.

Tak więc cholesterol odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu komórki. Należy on do grupy substancji zwanej fachowo sterolami. Sterole to steroidy posiadające od 27 do 29 atomów węgla.

Wpływ cholesterolu na organizm ludzki jest dość złożony. Oto wszystko, co należy wiedzieć na ten temat.

Gdzie znajduje się cholesterol?

Cholesterol znajdziemy w organizmach kręgowców (w tym ludzi) w następujących obszarach:

  • Tkanki ciała
  • Osocze krwi
  • Kamienie żółciowe
Wpływ cholesterolu widoczny jest zwłaszcza w tętnicach.

75% cholesterolu w organizmie pochodzi z wątroby. Pozostałe 25% ma źródło w produktach, które spożywamy.

Wpływ cholesterolu a dieta

Kiedy zjedzone przez nas pokarmy docierają do żołądka, są trawione i rozkładane na proste substancje. Wtedy właśnie nasze ciała przyswajają składniki odżywcze, które zawarte były w produktach spożywczych. Organizm korzysta z tych składników w postaci węglowodanów, białka i lipidów.

Składniki te łączą się kiedy docierają do wątroby. W efekcie, powstają lipoproteiny o niskiej i wysokiej gęstości, które następnie rozprowadzają cholesterol do różnych obszarów organizmu.

Znacznie podwyższony poziom cholesterolu może powodować poważne problemy zdrowotne. Zazwyczaj dzieje się tak wtedy, kiedy w naszej diecie jest zbyt dużo produktów bogatych w tłuszcze nasycone. Mowa tu o smażonych potrawach, daniach z puszki, czerwonym mięsie, kiełbasie, produktach nabiałowych i innych.

Wpływ cholesterolu bywa mylony

Niezależnie od pozostałych kwestii, musisz umieć odróżnić wpływ cholesterolu typu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości) oraz wpływ cholesterolu o wysokiej gęstości (czyli HDL). Dzięki temu będziesz w stanie ustalić, czy cholesterol który wykazały badania szkodzi Twojemu zdrowiu, czy też nie.

Koniecznie musisz umieć odróżniać cholesterol typu LDL od HDL.
  • Cholesterol typu HDL jest odpowiedzialny za zbieranie nadmiaru cholesterolu i transportowanie go z powrotem do wątroby. Tak więc tego rodzaju lipoproteiny są dla organizmu korzystne.
  • Tymczasem LDL ma tendencję do gromadzenia się w organizmie. To właśnie ten typ cholesterolu powoduje zatory w tętnicach i inne poważne komplikacje.

Podsumowując, wpływ cholesterolu jest dwojaki, a dwa osobne rodzaje lipoprotein funkcjonują jednocześnie. Najlepiej jest mieć HDL na poziomie wyższym iż LDL. Powód jest prosty: takie proporcje sprawią, że Twoje serce zachowa optymalne zdrowie.

Poziom HDL powinien wynosić co najmniej 40 mg/dL. Natomiast stężenie cholesterolu typu LDL powinno wynosić od 70 do 130 mg/dL.

Podwyższony poziom cholesterolu a dieta

Aby zapobiegać podwyższaniu się poziomu LDL, należy trzymać się diety bogatej w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i sterole roślinne.

Najlepiej jest spożywać jak najczęściej produkty o wysokiej wartości odżywczej. Sięgaj więc po:

  • Owoce
  • Produkty pełnoziarniste
  • Ryby
  • Skorupiaki
  • Warzywa
  • Rośliny strączkowe

Przede wszystkim zaś wyeliminuj ze swojej diety tłuszcze nasycone. Możesz je znaleźć w chipsach ziemniaczanych, przetworzonych produktach (takich jak bekon, kiełbasa i szynka) oraz fast foodach. Nie zaleca się także częstej konsumpcji produktów mlecznych.

Jeśli badania już wykazały u Ciebie wysokie stężenie cholesterolu, powinnaś koniecznie zmienić tryb życia na zdrowszy. To pozwoli Ci wyregulować poziom LDL i HDL do odpowiednich wyników. Powinnaś też być pod stałą opieką lekarską.

Cholesterol i ćwiczenia

Ponadto lekarze zalecają ćwiczyć codziennie przez co najmniej 30 minutDzięki temu odczujesz mnóstwo korzyści zdrowotnych – naprawdę warto uprawiać regularnie ulubiony sport!

W calu efektywnego spalenia kalorii i utrzymania zdrowej wagi, lekarze zalecają ćwiczenia kardio w połączeniu z tymi aerobowymi.

Specjaliści radzą też, jak najczęściej korzystać ze schodów. Siedzący tryb życia i długie pozostawanie w tej samej pozycji bardzo nam szkodzą.

Zaplanuj treningi połączone ze zdrową dietą.

Przygotowanie planu ćwiczeń i skorzystanie z pomocy specjalisty zajmującego się dietetyką sprawią, że poczujesz się lepiej a Twoje wyniki badań wyraźnie się poprawią. Przede wszystkim, pozbędziesz się złego cholesterolu typu LDL.

Uzupełnij plan treningów rozważną dietą. Jeśli masz wątpliwości, umów się na spotkanie z ekspertem w dziedzinie żywienia. Specjalista odpowie na wszystkie Twoje pytania!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gordon M. CHOLESTEROL. Nutrition & Food Science. 1985;85(3):10-11.
  • McGrowder D, Riley C, Morrison E, Gordon L. The Role of High-Density Lipoproteins in Reducing the Risk of Vascular Diseases, Neurogenerative Disorders, and Cancer. Cholesterol. 2011;2011:1-9.
  • Wilson P, D’Agostino R, Levy D, Belanger A, Silbershatz H, Kannel W. Prediction of Coronary Heart Disease Using Risk Factor Categories. Circulation. 1998;97(18):1837-1847.
  • Mann S, Beedie C, Jimenez A. Differential effects of aerobic exercise, resistance training and combined exercise modalities on cholesterol and the lipid profile: review, synthesis and recommendations. Sports Med. 2014 Feb;44(2):211-21.
  • Schade DS, Shey L, Eaton RP. Cholesterol Review: A Metabolically Important Molecule. Endocr Pract. 2020 Dec;26(12):1514-1523.
  • Luo J, Yang H, Song BL. Mechanisms and regulation of cholesterol homeostasis. Nat Rev Mol Cell Biol. 2020 Apr;21(4):225-245.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.