Jak kupować używane ubrania: 6 podpowiedzi

Jak kupować używane ubrania: 6 podpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Używane ubrania nigdy nie powinny wyjść z mody. Korzyści dla środowiska i gospodarki, jakie wiążą się z ich kupowaniem, są niezliczone. Poza tym to doskonały sposób na znalezienie wyjątkowych stylizacji!

Używane ubrania to świetny pomysł z wielu powodów. Pod względem ochrony środowiska, kupowanie używanych ubrań pomaga zmniejszyć ilość wyrzucanych tekstyliów, ponieważ prowadzi do wykorzystywania ubrań, które mogą być jeszcze noszone.

Oprócz tego takie zachowanie sprawia, że większość osób ma dostęp do wysokiej jakości ubrań w przystępnych cenach. Poza tym taka praktyka umożliwia rozwój kolejnej niszy, która wspiera rozwój gospodarki.

Kupowanie używanych ubrań stało się popularne dzięki konceptowi zrównoważonego rozwoju, który staje się coraz bardziej niezbędny w dzisiejszym świecie. Wiąże się to ze znajdowaniem sposobów na zaspokojenie naszych potrzeb bez narażania na szwank zasobów, które będą potrzebne kolejnym pokoleniom.

Dzięki temu obecnie istnieje wiele firm, które zajmują się poszukiwaniem używanych ubrań w dobrym stanie i sprzedawaniem ich w dobrych cenach. Wspierają je znane marki, które również dokładają wszelkich starań, aby wydłużyć przydatność ubrań, które sprzedają.

Dlaczego warto kupować używane ubrania?

Być może zastanawiasz się dlaczego warto wydłużać cykl życia ubrań. Oto cztery istotne powody:

1. Wyjątkowe i unikatowe ubrania

Wejście do sklepu z używaną odzieżą przypomina wejście na targ pełen skarbów! Wzrost popularności tego modelu biznesowego sprawia, że możesz znaleźć modne i markowe ubrania w niesamowitych cenach.

Jeśli jesteś jedną z osób, które uwielbiają styl vintage, będzie Ci się wydawało, że śnisz. W takich sklepach możesz znaleźć cenne ubrania, które nie są już powszechnie dostępne, więc poświęć tyle czasu, ile potrzebujesz, na dokonanie wyboru.

Ubrania vintage
Ubrania vintage często można znaleźć w sklepach z używaną odzieżą. Jeśli to Twój styl, z pewnością pokochasz takie sklepiki.

2. Wspierasz lokalne biznesy

Większość sklepów z odzieżą używaną to małe biznesy. Oznacza to, że zostały założone przez osoby, które zawsze marzyły o własnym biznesie i stale się rozwijają. Kiedy robisz w nich zakupy, wspierasz rozwój lokalnej gospodarki.

Poza tym w sklepach tego typu pracują zazwyczaj osoby, które poświęcają uwagę klientom i chętnie im doradzają. Większość sprzedawców ma dużą wiedzę na temat mody i marek, która z pewnością Ci się przyda i pozwoli Ci dowiedzieć się więcej na temat mody i stylu.

3. Zmniejszasz ilość śmieci na wysypiskach jeśli decydujesz się kupować używane ubrania

Kupowanie używanych ubrań zmniejsza ilość śmieci na wysypiskach. Wpływa na to kilka kwestii. Po pierwsze, dając ubraniom, które znajdują się w dobrym stanie jeszcze jedną szansę, nie dopuszczasz do tego, aby znalazły się na wysypisku.

Po drugie, kupujesz ubrania, które w większości zaprojektowano w taki sposób, aby były wytrzymałe, co oznacza, że wykonano je z dobrej jakości surowców. Oznacza to, że będziesz kupować mniej tanich ubrań złej jakości, które szybciej się zużywają.

4. Chronisz zasoby naturalne

Chociaż ten punkt zajmuje ostatnie miejsce na liście, nie oznacza to wcale, że jest mniej ważny. Zrównoważona moda wiąże się z mniejszym zużywaniem zasobów naturalnych, takich jak woda, ląd, bawełna i inne włókna naturalne w celu produkowania coraz większych ilości ubrań.

Główny czynnik zanieczyszczający środowisko to barwniki wykorzystywane w procesie farbowania materiałów, zarówno te pochodzenia naturalnego, jak i wyprodukowane w sztuczny sposób. Te drugie są trudniejsze w użyciu i zazwyczaj wymagają stosowania dużych ilości metali ciężkich i toksycznych. Z kolei te składniki wymagają dużych ilości wody do przetworzenia.

Wskazówki jak kupować używane ubrania

Skoro wiesz już dlaczego warto kupować używane ubrania, to zapewne zastanawiasz się jak możesz poprawić swoje doświadczenia. Oto sześć podpowiedzi, które pomogą Ci wybrać najlepsze ubrania z drugiej ręki.

1. Przeznacz więcej czasu i wykaż się cierpliwością

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, kupowanie używanych ubrań wymaga cierpliwości. Bez względu na to, czy kupujesz ubrania przez platformę internetową, czy też na żywo w sklepie, najlepiej jest robić to wtedy, gdy masz czas na poszukiwania.

W takich miejscach zazwyczaj znajdują się duże ilości ubrań. Dlatego też, jeśli chcesz znaleźć swój skarb, będziesz musiała szukać, szukać i jeszcze raz szukać. Dzięki temu nie zdecydujesz się na zakup czegoś, w czym nie czujesz się do końca dobrze.

2. Zachowaj otwarty umysł i nie pozwól, aby cokolwiek odciągnęło Cię od ubrań

W sklepach z używanymi ubraniami zazwyczaj znajdują się ubrania w stylu vintage. Właśnie dlatego musisz zachować otwarty umysł. Jeśli Ci się podobały, nie wpadnij w pułapkę zastanawiania się nad tym, czy przypadkiem nie są za bardzo “nie na czasie”.

Ważne jest to, by pomagać planecie, a jednocześnie kupować wyjątkowe ubrania, które nie są już dostępne w normalnych sklepach.

3. Pamiętaj, że zakupy w towarzystwie są zawsze przyjemniejsze

Zawsze warto wybrać się do sklepu z osobą towarzyszącą, zwłaszcza jeśli robisz ubrania w sklepie fizycznym. Dobry przyjaciel może pomóc Ci szukać najlepszych przedmiotów i podjąć decyzję odnośnie tego, czy Ci pasują, czy też nie.

Poza tym będziesz rozprzestrzeniać ideę kupowania używanych ubrań i sprawisz, że zakocha się w nich więcej osób.

4. Dokładnie sprawdzaj wszystkie używane ubrania

Chociaż sklepy z używaną odzieżą zazwyczaj mają wysokie standardy odnośnie przyjmowanych ubrań i dbają o swoje ubrania, to nadal musisz dokładnie sprawdzić rzeczy, które Cię interesują, zanim zabierzesz je do domu. Upewnij się, że guziki są w dobrym stanie, podobnie jak suwaki i zapinki.

Sprawdź krok spodni. Jeśli jest wyblakły, a Ty masz spore uda, nie warto decydować się na zakup takich spodni. Uważaj również na plamy i duże zniszczenia.

Kobieta kupująca używane ubrania
Koniecznie sprawdź dokładnie ubrania, aby uniknąć konieczności zwracania ich lub ich wymiany.

5. Przymierzaj wszystkie używane ubrania, które wybierzesz

To niezwykle ważne! Nie zabieraj do domu ubrań tylko dlatego, że wyglądają ładnie. Posiłkuj się opinią przyjaciela. Właśnie po to z Tobą poszedł.

Nie kupuj ubrań, które mogą Ci nie pasować. Zapewne nie będzie Ci się chciało wrócić do sklepu i ich wymienić. Po kilku miesiącach znajdą się w śmieciach. Zmarnujesz jedynie swój czas i nie dasz innej osobie szansy na przedłużenie użyteczności takiego stroju.

6. Upierz używane ubrania zanim je założysz

Pranie ubrań, zarówno tych nowych, jak i używanych, odgrywa kluczową rolę. Pamiętaj, że dotykałaś ich nie tylko Ty, ale również i inne osoby. Pranie nie dopuszcza do rozprzestrzeniania się różnych mikroorganizmów.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób twierdzi, że najlepszy sposób na pranie i dezynfekowanie ubrań to używanie najwyższej temperatury w pralce i suszenie ich w suszarce.

Używane ubrania: nowy świat, który czeka na odkrycie

Widzisz więc, że kupowanie używanych ubrań wiąże się z licznymi korzyściami. Każdy wygrywa, a zwłaszcza nasza planeta.

I w końcu mamy ostatnią podpowiedź: pozwól uwieść się tym miejscom z niezliczonymi skarbami! Rozważ sprzedawanie lub wymienianie się własnymi ubraniami i przyłóż się do rozwoju tego korzystnego rynku wtórnego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cleaning and Disinfecting Your Home. Centers for Disease Control and Prevention. 2021.
  • Manual para el consumo responsable de ropa y complementos. Gobierno de Aragón.
  • Zarta Ávila, P. (2018). La sustentabilidad o sostenibilidad: un concepto poderoso para la humanidad. Tabula Rasa, (28), 409-423. Doi: https://doi.org/10.25058/20112742.n28.18

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.