Jak spersonalizować ubrania - 5 wskazówek jak zmienić swoją garderobę

Aby spersonalizować swoje ubrania, zacznij od wyboru stylu i zastanów się, czy niektóre z nich mogą dostać drugą szansę. Nie bój się odbarwiać, malować i farbować.
Jak spersonalizować ubrania - 5 wskazówek jak zmienić swoją garderobę

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Jeśli się zastanawiasz, jak spersonalizować ubrania, to dobra droga, aby wypracować swój własny styl. W tym celu możesz wykorzystać różne formy i sposoby. Masz do dyspozycji metalowe broszki, naszywki, hafty, a nawet farby do tkaniny. Są to techniki, dzięki którym wyróżnisz się z tłumu.

Stare ubrania można przywrócić do życia, tworząc zabawne nowe projekty, które pasują do Twojej osobowości. Kiedy je odkryjesz, na pewno zgodzisz się, że nigdy nie zaszkodzi mieć jakąś ciekawą wskazówkę pod ręką. Odkryj niektóre z nich, aby spersonalizować ubrania i buty.

3 sposoby pozwalające spersonalizować swoje ubrania

Stworzenie wyjątkowej garderoby może zająć trochę czasu i kreatywności. Tak czy inaczej, z pewnością się przekonasz, że warto.

1. Aby spersonalizować ubrania, dodaj dekorację we własnym stylu

To pierwszy krok i aby go wprowadzić w życie, musisz przede wszystkim zdefiniować swój styl. Masz do wyboru boho, romantyczny, preppy, urban-chic czy grunge. A może wolisz styl klasyczny? Decyzja zależy tylko od Ciebie.

Po zdefiniowaniu tego ważnego kroku zdobądź niezbędne materiały, aby spersonalizować swoje ubrania zgodnie z tym, co zdecydowałaś.

Dzięki temu sprawisz, że ludzie, którzy Cię znają, od razu zauważą te ważne szczegóły. Kiedy zobaczą, jak nosisz nową wersję Twojego ubrania, będą wykrzykiwać „ta kurtka lub te buty to cała Ty”.

Sweter z dziurą
Stare lub podarte ubrania nie muszą trafiać do kosza. Twoja kreatywność może je uratować.

Odkryj również te ciekawe pomysły: Ubrania – 12 sposobów na to, by długo ci służyły

2. Daj swoim ubraniom drugą szansę

Stare lub zużyte ubrania niekoniecznie muszą trafiać do kosza. Wiele z nich może dostać drugą szansę i nadać ci wyjątkowy i godny pozazdroszczenia styl.

Ucięcie dowolnej części garderoby może jej nadać całkowicie inny fason. Długa sukienka może zmienić się w krótką i radykalnie zmienić Twój wygląd. To samo dotyczy spodni, ale jeśli chodzi o koszulę, jest trochę więcej swobody:

  • Potnij jej dół pionowo, aby utworzyć frędzle u dołu koszuli. Staraj się, aby cięcia były równe.
  • Możesz też odważyć się przyciąć rękawy i część kołnierzyka, aby stworzyć rodzaj koszuli chińskiej lub luźniej bluzki.
  • Innym pomysłem na koszulkę bez rękawów jest wycięcie koszulki w okolicy łopatek, próba wstawienia paska między szyją a resztą materiału, który pozostał na plecach i pozbycie się rękawów.
  • Natomiast jeśli masz długą koszulę, odcinając rękawy możesz z niej zrobić wiązaną sukienką z paskiem na środku.

W rzeczywistości czasami brakuje nam wyobraźni, jeśli chodzi o robienie małych stylowych cięć koszuli. Możesz zrobić małe otwarcie na ramionach, albo poziome rozcięcie na plecach. Musisz tylko pobudzić kreatywność.

3. Odkryj w sobie artystę poprzez wybielanie, malowanie i barwienie

Wyjątkowy ubiór osiąga się poprzez nadruk na ubraniu cech naszej osobowości. Jednym ze sposobów jest malowanie, barwienie lub wybielanie. Ale zanim wyruszysz w tę przygodę, postaraj się zebrać pod ręką wszystkie przybory.

Farba na zimno, pędzel piankowy, farba do tkanin, trochę kartonu, żel wybielający, wybielacz i inne instrumenty. Jednak nie każdą tkaninę  można pomalować.

Świetnym pomysłem jest tez dodanie koronki lub aplikacji do ubrania. Odrysowujesz kształt, wycinasz i naszywasz dokładnie wykańczając brzegi.

2 sposoby, aby spersonalizować swoje buty

Bez wątpienia buty ujawniają charakter, autentyczność i nasze wnętrze, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się je spersonalizować. Oto kilka pomysłów, które mogą Ci w tym pomóc.

1. Zacznij na początek od małej zmiany

Jeśli masz w głowie jakiś projekt, naszkicowanie go ołówkiem na twoich butach z materiału lub na tenisówkach, zanim przejdziesz do malowania, pomoże wyeliminować błędne linie. Ale niewielka zmiana oznacza nie tylko rysunek na obuwiu.

Możesz również wykazać się kreatywnością, stosując metodę umieszczania warkoczy lub cyrkonii zgodnie z wymyślonym wzorem.

2. Spersonalizuj swoje buty odrobiną farby i brokatem

Chociaż możesz również pomalować buty wykonane ze skóry, plastiku lub innych materiałów, pamiętaj, że farba trzyma się lepiej, jeśli są wykonane z tkaniny lub płótna.

Aby zacząć malowanie butów, pamiętaj, że to TY ustalasz limity. Tak samo, jak możesz narysować wzór z kształtów, krajobraz lub animowaną postać, którą lubisz, możesz także dodać brokat.

Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, aby zakleić taśmą te części butów, których nie chcesz pomalować (podeszwy, metalowe oczka itp.). Podobnie, nałóż warstwę podkładową przed rozpoczęciem malowania i oczyść obszar alkoholem przed nałożeniem brokatu.

W obu przypadkach możesz wszystko wykończyć uszczelniaczem akrylowym.

Dekorowanie butów
Obuwie można również dopasować do swojego stylu, aby wyróżniać się z tłumu.

Przeczytaj także ten inspirujący artykuł: Jak ponownie wykorzystać stare ubrania?

O czym należy pamiętać, kiedy chcesz spersonalizować swoje ubrania?

Personalizowanie ubrań zależy od Twojego stylu, kreatywności i oczywiście części garderoby, które masz pod ręką. Oczywiście zawsze możesz też kupić buty z materiału lub płótna, aby namalować ładny projekt, który widziałeś w sieciach społecznościowych.

Ale przecież możesz również dać drugą szansę tej koszuli, spodniom lub sukience, która leży na dole twojej szafy.

Dlatego kiedy już zdecydujesz, którą część garderoby chcesz zmienić, pomyśl, jak chcesz, aby wyglądała. A potem nie bój się, że coś zepsujesz.  Chcesz zamienić koszulę w sukienkę? Albo zrobić koszulkę na ramiączkach? Możesz też spróbować plecionki lub frędzli. Tylko ty ustalasz granice Twojej wyobraźni!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Doria, Patricia. “Consideraciones sobre moda, estilo y tendencias.” Cuadernos del Centro de Estudios de Diseño y Comunicación 42 (2012): 101-a.
  • Barreiro, Ana Martínez. “Moda y globalización. De la estética de clase al estilo subcultural.” Revista internacional de sociología 62.39 (2004): 139-165.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.