Dekorowanie doniczek - poznaj kilka ciekawych trików!

W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów pozwalających na łatwe dekorowanie doniczek za pomocą kilku niedrogich materiałów i akcesoriów. Poświęć kilka minut na lekturę!
Dekorowanie doniczek - poznaj kilka ciekawych trików!

Napisany przez Andrea Caillet Bois

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz o tym, że dekorowanie doniczek to nie tylko zadanie do wykonania, ale również okazja do świetnej zabawy i relaksu? Dodatkowo używając wtedy różnych technik i ożywiając to, co już sobie wyobrażałaś wcześniej, skupiasz się wyłącznie na tym, co chcesz zrobić. Dlatego też wszelkie zmartwienia i negatywne myśli po prostu zanikają choć na moment.

A sztuka jest przecież doskonałym sposobem na uwolnienie się od stresu i napięcia, przynajmniej na krótszą lub dłuższą chwilę. Z drugiej strony obecnie mamy także kilka popularnych, wręcz modnych trendów, które zachęcają nas do ponownego wyobrażenia sobie nowej roli dla różnych przedmiotów. Dekorowanie doniczek doskonale się w taki właśnie trend wpisuje.

Dekorowanie doniczek to relaks i świetna zabawa!

Doniczki są jednym z tych przedmiotów we wnętrzu domu lub mieszkania, na które ludzie z ledwością zwracają uwagę, jeśli w ogóle. Bardzo niewiele osób decyduje się w związku z tym je w jakiś sposób pomalować lub ozdobić i uczynić je tym samym czymś, co stanowi centrum uwagi w pokoju. Jednak sytuacja taka się od jakiegoś czasu zmienia.

Teraz ludzie uznali, że dekorowanie doniczek może stać się nową modą. Dlatego też stosują różnego rodzaju metody i zabiegi w celu przekształceniach w coś, co może stać się atrakcyjną ozdobą zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Ale najlepszym aspektem, z jakim wiąże się dekorowanie doniczek jest to, że możesz używać różnego rodzaju materiałów i dodatków, które już masz w domu, ale zupełnie o nich zapomniałeś. Albo też uznałeś je już dawno temu za zupełnie nieprzydatne.

Z drugiej strony, Twój poziom stresu stanie się o wiele niższy, gdy będziesz przyjemnie spędzać czas bawiąc się swoimi doniczkami. W końcu służą one przede wszystkim do przechowywania roślin, a te z kolei pomagają nam połączyć się z naturą.

W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka pomysłów pozwalających na łatwe dekorowanie doniczek za pomocą kilku niedrogich materiałów i akcesoriów. Poświęć raptem kilka minut na jego lekturę, a na pewno Ci się spodobają nasze propozycje!

Dekorowanie doniczek poprzez ich malowanie. Co warto na ten temat wiedzieć?

Na rynku dostępne są wręcz niekończące się rodzaje farb i gama kolorów. Wszystko, co musisz zrobić, to dać jedynie upust swojej wyobraźni i rozpocząć dekorowanie doniczek. Możesz spróbować różnych rzeczy, takich jak na przykład:

Kolorowe farby
 • Pomalowanie doniczek w całości jednym wybranym przez siebie kolorem.
 • Pomalowanie tylko górnej i dolnej krawędzi doniczek.
 • Wybranie farby brokatowej, mocno kryjącego i kontrastowego koloru lub po prostu czegokolwiek innego, na co będziesz mieć ochotę. Możesz także łączyć ze sobą barwy tworząc różne kombinacje kolorystyczne.
 • Malowanie pasów na ich bokach.
 • Pomalowanie doniczek jednym kolorem, a następnie dodanie kilku szczegółów i ozdób w innym.
 • Tworzenie malowideł o geometrycznych kształtach.
 • Mieszanie kolorów. W tym celu wszystko, co musisz zrobić, to wybrać odpowiednie barwy, a następnie zacząć malowanie od ciemniejszych kolorów, kończąc na jaśniejszych. Ciekawymi zestawieniami kolorystycznymi mogą być na przykład:
 • Ciemny liliowy – wybierz ten kolor w kilku odcieniach i zacznij malować poszczególne części doniczki od dołu.
 • Za każdym razem, gdy zmieniasz kolor przesuwając się w górę, wybierz jaśniejszy odcień, aby ostatecznie zakończyć dzieło jasnoniebieskim lub białym.
 • Nie odcinasz kolorów wyraźnymi granicami. Płynnie przechodzisz z jednego do drugiego. W rzeczywistości mieszasz wtedy kolory bezpośrednio na doniczce. Rezultat będzie wtedy naprawdę niesamowity!

Dekorowanie doniczek poprzez malowanie na nich twarzy

Ta technika sprawia, że gotowe doniczki wyglądają naprawdę uroczo. Możesz rysować na nich twarze, a nawet dodawać grymasy, gesty lub cokolwiek innego, choćby znane i lubiane emotikonki.

 • Wszystko, co musisz zrobić, to pomalować doniczki w całości na biało.
 • Następnie narysuj na nich oczy, nos i usta czarnym markerem.
 • Możesz także dodać piegi, język, zęby, okulary… po prostu popuść wodze swojej wrodzonej kreatywności!

Napisz na doniczkach swoje ulubione cytaty lub przysłowia

Możesz namalować farbą lub użyć markera do napisania na bokach doniczek swoich ulubionych cytatów lub powiedzonek. Idealnym rozwiązaniem do tego celu są wszystkie frazy związane z naturą. Zapisz na doniczkach coś, co Cię motywuje i inspiruje do ciągłego działania przy każdym przeczytaniu tych. Oto kilka mniej lub bardziej interesujących pomysłów, które możemy Ci podsunąć:

Dekorowanie doniczek wzorem serca
 • Podlewaj swoje marzenia i pozwól im rosnąć”.
 • „Na każdym spacerze na łonie natury otrzymujesz coś o wiele bardziej wartościowego, niż Ci się wydaje”.
 • „Kiedy korzenie są długie i głębokie, drzewo nie ma powodu, by bać się wiatru”.

Dekorowanie doniczek za pomocą materiałów o różnej fakturze

Oprócz malowania doniczek, możesz także przyozdobić je w zupełnie inny sposób – poprzez oklejanie lub owijanie różnego rodzaju materiałami. Oto kilka interesujących propozycji:

Mocna nić krawiecka

Jeśli chcesz nadać swoim doniczkom nieco bardziej domowy i rustykalny charakter, jest to technika, którą gorąco polecamy. Potrzebujesz do swoich celów jedynie glinianej doniczki. Albo możesz po prostu zrobić ją ze starej puszki.

 • Weź puszkę i zrób dziury w dnie.
 • Nałóż klej tylko na górną trzecią część jej wysokości.
 • Nawiń wokół pokrytej klejem części grubą i mocną nić krawiecką.

Dekupaż

Dekupaż, zwany także z francuska „decoupage” to technika, która ogólnie rzecz biorąc polega na naklejaniu kolorowego papieru lub tkaniny na odpowiednio przygotowanej powierzchni zdobionego przedmiotu. To naprawdę proste zadanie, które sprawi, że poczujesz się jak sławna artystka. A to dlatego, że przyklejone i odpowiednio przygotowane rysunki będą wyglądały jak namalowane na powierzchni.

Doniczka z decoupage
 • Najpierw wybierz rysunek, który chcesz umieścić na swojej doniczce i następnie go wytnij. Należy do tego celu używać cienkiego papieru, takiego jak serwetka lub bibuła.
 • Następnie nałóż ten papier na swoją doniczkę.
 • Pomaluj go klejem i pozostaw do wyschnięcia.
 • Na koniec pokryj całość lakierem bezbarwnym.

Dekorowanie doniczek koronkami

Aby nadać doniczkom nieco bardziej kobiecy akcent, możesz dodać do nich wstążki z koronką. Możesz wybrać do tego celu różnego rodzaju tkaniny lub tworzywa sztuczne, cokolwiek tylko zechcesz.

 • Pomaluj swoje doniczki pastelowymi kolorami.
 • Pozostaw całość do wyschnięcia.
 • Następnie przyklej koronkową wstążkę na górnej ich krawędzi.

Dekorowanie doniczek przy użyciu różnego rodzaju mozaik

Ta procedura wymaga nieco więcej cierpliwości, niż to miało miejsce w poprzednich propozycjach. Niemniej jednak warto się do niej przyłożyć, bo wyniki, jakie dzięki niej uzyskasz, są naprawdę niesamowite. Zalecamy używanie go na prostokątnych lub płaskich doniczkach. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

Przy użyciu gotowych mozaik

Możesz je znaleźć już gotowe w sklepach. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Co ważniejsze, z reguły są już w odpowiednich kawałkach.

Wszystko, co musisz zrobić, to po prostu przykleić je do doniczki i zaczekać, aż klej wyschnie. Dodaj następnie trochę kleju do poszczególnych otworów, aby całość wyglądała jeszcze lepiej.

Za pomocą starych płyt winylowych

Możesz je znaleźć w wielu różnych kolorach. To kolejny sposób na recykling starych płyt winylowych, których już nie używasz lub nie chcesz dłużej odtwarzać z uwagi na ich zużycie. Do tej techniki ozdabiania najlepiej będą się nadawać doniczki z płaskimi bokami, nie okrągłe.

 • Potnij swoje płyty winylowe na kawałki.
 • Następnie po prostu przyklej te kawałki na bokach doniczki.
 • W rezultacie otrzymujesz idealną replikę swojej płyty w postaci efektownej mozaiki.

Jak ozdobić swoje uszkodzone doniczki?

Nie wyrzucaj uszkodzonych doniczek, zwłaszcza jeśli są duże! Możesz wykorzystać te zniszczone pojemniki zamieniając je na przykład w Twój własny miniogród. Postępuj zgodnie z zaprezentowanymi poniżej krokami tak, aby stworzyć swój miniogród we wnętrzu domu lub mieszkania:

Uszkodzona doniczka
 • Umieść mniejsze doniczki wewnątrz tych uszkodzonych.
 • W ułamanych częściach zasiej trawę lub umieść piasek, albo małe kamienie.
 • Dodaj do nich różne kolorowe kwiaty, aby były dobrze widoczne.
 • Udekoruj całość małymi kamieniami.

Nauka obejmująca dekorowanie doniczek pomoże Ci rozwinąć swoją koncentrację i zmniejszyć jednocześnie poziom stresu. To rękodzieło stymuluje jednocześnie Twoją sprawność manualną i kreatywność. Ponadto możesz także lepiej chronić środowisko naturalne stosując swój własny, mały recykling. Dlaczego zatem nie spróbujesz dziś pobawić się w dekorowanie doniczek?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.