Jak pozbyć się stęchłego zapachu z ubrań? Poznaj kilka cennych porad

Czy Twoje ubrania brzydko pachną? Ponieważ ten problem jest dość powszechny, postanowiliśmy podzielić się radami, aby pomóc Ci się go pozbyć. Czytaj dalej!
Jak pozbyć się stęchłego zapachu z ubrań? Poznaj kilka cennych porad

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2022

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak pozbyć się stęchłego zapachu z ubrań? Jak wszyscy wiemy, jest to bardzo powszechny problem, szczególnie w niewielkich i wilgotnych pomieszczeniach. Jeśli ubrania nie są dobrze wysuszone lub są przechowywane w wilgotnej szafie, mogą zacząć pachnieć stęchlizną.

Obecnie istnieje wiele zapachowych substancji chemicznych, które neutralizują nieprzyjemne zapachy. Są również pewne rozwiązania pozwalające pozbyć się stęchłego zapachu z ubrań. Jeśli jednak wolisz naturalne alternatywy, możesz wybrać jedną z poniższych opcji, które Ci przedstawimy.

Jak pozbyć się stęchłego zapachu z ubrań? Oto kilka sztuczek

Aby pozbyć się stęchłego zapachu z ubrań, ważne jest, aby najpierw zidentyfikować źródło problemu. Czyste ubrania nie zaczynają tak po prostu brzydko pachnieć same z siebie. Nieprzyjemny zapach jest często wynikiem nieodpowiedniego procesu suszenia, wilgoci w szafach lub używania niskiej jakości detergentu czy zmiękczacza do tkanin.

Dlatego też pierwszym krokiem jest ocena, dlaczego Twoje ubrania pachną stęchlizną. Na tej podstawie możesz podjąć pewne kroki, aby uniknąć takiej sytuacji. Jeśli dotknął Cię ten problem, zastosuj poniższe sztuczki.

Wyczyść pralkę, aby pozbyć się brzydkich zapachów

Ważne jest, aby zdezynfekować pralkę i wyeliminować mikroorganizmy odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach.

Jak pozbyć się stęchłego zapachu?

Pralki ułatwiają nam pranie odzieży. Jednak jeśli nie czyścisz pralki, może ona gromadzić pleśń i inne mikroorganizmy, które wytwarzają niepożądany zapach ubrań. Dlatego pierwszym krokiem do pozbycia się stęchłego zapachu z odzieży jest dezynfekcja tego urządzenia.

Wskazówki:

 • Zatrudnij profesjonalistę do sprawdzenia pralki.
 • Czyść urządzenie regularnie, pamiętając o dezynfekcji wszystkich przegródek. Możesz użyć płynu do prania lub białego octu i roztworu sody oczyszczonej.
 • Po użyciu pozostaw pralkę otwartą.
 • Osusz gumowe uszczelki i upewnij się, że nie ma na nich pleśni.

Użyj białego octu, aby pozbyć się stęchłego zapachu z odzieży

Chociaż zapach białego octu nie jest przyjemny, produkt ten jest doskonałym sprzymierzeńcem w pielęgnacji ubrań i pozbycia się stęchlizny. Jest on zalecany jako alternatywa dla tradycyjnych środków zmiękczających tkaniny, ponieważ spełnia tę samą funkcję, bez negatywnego wpływu na środowisko.

Wskazówki:

 • Wlej filiżankę białego octu do jednej z komór pralki i rozpocznij standardowy cykl prania.
 • W przypadku prania ręcznego – zanurz odzież w wodzie i roztworze z białego octu na 20 minut.
 • Zapach zniknie po wyschnięciu odzieży.

Susz ubrania na zewnątrz

Inną przyczyną nieprzyjemnych zapachów jest metoda suszenia, ponieważ jeśli nie jest odpowiednia, ubrania łatwo mogą przesiąknąć nieprzyjemnym aromatem.

Nieprzyjemny zapach prania

Aby Twoje ubrania nie były stęchłe, konieczne jest wysuszenie ich na zewnątrz. Czasami, jeśli nieodpowiednio wysuszysz ubrania, mogą one brzydko pachnieć przez kilka dni. Dlatego powinieneś upewnić się, że Twoje ubrania są całkowicie suche przed schowaniem ich do szafy.

Wskazówki:

 • Zawieś pranie do wyschnięcia natychmiast po zakończeniu prania. Unikaj pozostawiania odzieży w pralce przez dłuższy czas.
 • Staraj się suszyć ubrania na słońcu (o ile nie wpłynie to negatywnie na materiał).
 • Pozostaw ubrania na zewnątrz, dopóki nie będą suche.

Dokładnie wyczyść szafy, aby pozbyć się stęchłego zapachu z odzieży.

Często problem nie leży w procesie prania i suszenia. W niektórych przypadkach problemem jest sposób, w jaki wieszasz ubrania w szafie.

Dlaczego? Problemy z wilgocią są powszechne w zamkniętych przestrzeniach. Chociaż nie zawsze jest to zauważalne, pleśń może rozwijać się w drewnie i wpływać na ubrania.

Wskazówki:

 • Sprawdź wszystkie półki w szafie, aby zorientować się, czy masz problem z wilgocią.
 • Jeśli tak, kup specjalny preparat, aby wyeliminować ten problem i zapobiec mu w przyszłości.
 • Regularnie czyść całą szafę roztworem wody i białego octu. Produkt ten dezynfekuje i neutralizuje zapachy.
 • Pamiętaj, aby przewietrzyć szafę co najmniej trzy razy w tygodniu. W tym celu pozostaw drzwi szafy otwarte przez kilka godzin.
 • Jeśli poczujesz niepożądany zapach, umieść w rogach szafy ziarna kawy. Dzięki temu Twój mebel będzie ładnie pachnieć. Jeśli nie masz kawy w ziarnach, spróbuj soli morskiej.

Jesteś gotowy, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się stęchłego zapachu z ubrań w kilku prostych krokach? Wypróbuj wskazówki, które Ci przedstawiliśmy, aby pożegnać się z tym irytującym problemem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.