Pielęgnacja stóp - dlaczego tak często o niej zapominamy?

Regularna pielęgnacja stóp jest niezwykle istotna. W tym artykule podamy kilka wskazówek dotyczących tego jak regularnie dbać o stopy.
Pielęgnacja stóp - dlaczego tak często o niej zapominamy?

Napisany przez Maite Córdova Vena

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Pielęgnacja stóp jest niezbędna o każdej porze roku. W tym celu należy wybierać produkty, które zapewnią dobre efekty i pozwolą naprawdę zadbać o ich zdrowie. W rzeczywistości pielęgnacja stóp może nie tylko pomóc utrzymywać je w dobrej formie, ale też sprawiać przyjemność.

Poświęcenie choćby odrobiny czasu każdego dnia na zdrowie naszych stóp nic nie kosztuje. Jednak wielu osobom trudno jest zarówno wypracować, jak i utrzymać ten nawyk. W końcu częściej skupiamy się na dbaniu o inne części ciała, takie jak włosy, twarz, dłonie i oczywiście nasz kształt.

Ogólnie rzecz biorąc, większą uwagę na zdrowie stóp zwracają osoby powyżej 55 roku życia, kiedy większość dolegliwości zaczyna się pojawiać. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwcześniej nauczyć się dbać o stopy.

Pielęgnacja stóp

Stopy są zazwyczaj bardzo zaniedbane, jeśli chodzi o pielęgnację ciała, mimo że są bardzo ważną częścią ciała, a ich stan ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Wspierają wagę ciała i pozwalają nam na co dzień wykonywać różne czynności. Jednak nie zawsze otrzymują najlepszą opiekę poza czyszczeniem ich pod prysznicem, suszeniem i noszeniem ładnego obuwia (co nie jest tym samym, co wygodne buty lub obuwie godne polecenia).

Tymczasem ich wymagająca codzienna rutyna obejmuje chodzenie, bieganie, skakanie, a czasem nawet stanie przez wiele godzin bez ruchu. Mimo to nie zawsze jednak zapewniamy im należyty komfort i odpowiednie obuwie. Zazwyczaj dopiero wtedy, gdy stopy stają się obolałe i pojawiają się jakieś problemy, zaczynamy zwracać na nie uwagę.

Nakładanie kremu na stopy

Fakt, że nasze stopy są prawie zawsze „zamknięte” wewnątrz butów sprawia, że łatwo o nich zapomnieć. Niejednokrotnie o ich istnieniu pamiętamy dopiero wtedy, gdy wysyłają nam sygnały, że coś jest nie tak, przez ból, obrzęk, nieprzyjemny zapach, czy nadmierną suchość.

Wiemy, że polubisz czytać: 

Znaczenie zdrowia stóp

Codzienna pielęgnacja stóp przez co najmniej pięć minut przyniesie nie tylko dobre samopoczucie w danym momencie, ale także na dłuższą metę (coś, za co bez wątpienia będziesz bardzo wdzięczny za nadgodziny!).

Aby to zrobić, nie jest konieczne przeprowadzanie szczególnie skomplikowanej metodologii. W rzeczywistości wystarczy mieć świadomość, że nie powinniśmy wyłączać naszych stóp z codziennej pielęgnacji ciała.

Innymi słowy, nie jest źle dbać o swoją sylwetkę, twarz czy inne części ciała, o ile nie zaniedbujemy innych. Jeden dobry nawyk uzupełnia pozostałe i przynosi szereg wspólnych korzyści, które można odczuć nie tylko fizycznie, ale także emocjonalnie.

Stopy

Wskazówki, jak osiągnąć idealne zdrowie stóp

Następnie przyjrzymy się podstawowym wskazówkom, aby mieć zdrowe stopy.

1. Wyeliminuj modzele

Chociaż modzele mogą nie przeszkadzać nam na co dzień, stają się uciążliwe, jeśli regularnie uprawiamy sport lub spacerujemy. Dlatego dobre nawilżenie skóry stóp pomaga niwelować modzele i zapobiegać ich ponownemu pojawianiu się.

Najlepszą opcją są kremy zawierające mocznik (od 20%), składnik o udowodnionym działaniu keratolitycznym i odnawiającym komórki.

Zaleca się również złuszczanie stóp co najmniej raz na dwa tygodnie, aby stopniowo zmniejszać ryzyko ich ocierania się o obuwie.

Oczywiście należy nakładać kremy i wykonywać peeling delikatnymi, relaksującymi ruchami, aby ten nawyk był jeszcze przyjemniejszy. Więc nie zaniedbuj tego w przyszłości!

Sucha pięta. Pielęgnacja stóp

2. Zwalczaj suchość i pękające pięty, aby zachować zdrowie stóp

Suche stopy i popękane pięty to problemy zarówno estetyczne, jak i zdrowotne. Sucha skóra ma większą skłonność do pękania i łatwo ulega zranieniu. Dlatego też, jeśli cierpisz na suchość stóp, istnieje wiele produktów, które przyniosą natychmiastową ulgę, jednocześnie promując regenerację skóry.

Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie dobrego kremu nawilżającego, takiego jak ten oferowany przez Saltratos, który wspomaga regenerację skóry, działając jednocześnie na uszkodzone części. W ten sposób przywraca elastyczność oraz zapobiega powstawaniu pęknięć i modzeli.

Najgorszym obszarem dla suchości są zwykle pięty stóp. Dzieje się tak, ponieważ jest to obszar, który wysycha i pęka, ponieważ otrzymuje na niego cały nacisk ciała.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zabieg silnie regenerujący, który intensywnie odżywia, naprawia i chroni najbardziej przesuszone miejsca. W tym sensie krem Saltratos do suchych stóp ma formułę wzbogaconą o kwasy tłuszczowe, estry cholesterolu i steroli, skwalan i masło z mango.

Krem Saltratos
Krem Saltratos to przykład kremu, który pomaga intensywnie nawilżyć i odżywić stopy.

3. Zwróć uwagę na wilgotność i inne aspekty

Przyczyną nieprzyjemnego zapachu stóp jest zwykle działanie bakterii i grzybów, które rozmnożyły się między innymi z powodu nadmiernej wilgoci (potu) wewnątrz butów.

Aby rozwiązać ten powszechny problem, powinieneś zwrócić uwagę na wilgotność, która może być w twoich butach (i skarpetkach) i zacząć poprawiać niektóre aspekty, takie jak:

  • Właściwa wentylacja butów.
  • Higiena stóp (mycie, suszenie, wentylacja itp.).
  • Nawilżenie stóp (z kremami, balsamami, olejkami).
  • Stosowanie dezodorantów w proszku (przed założeniem butów).
  • Noszenie wysokiej jakości obuwia, które pozwala stopom się pocić.

Uważaj jednak tutaj. Nie należy przesadzać z pudrem do stóp, ponieważ produkt ten może nadmiernie wysuszyć skórę i spowodować pojawienie się innych dolegliwości, takich jak pęknięcia.

Dbanie o zdrowie stóp nie zajmuje dużo czasu

Jak widzieliście w tym artykule, dbanie o nasze stopy jest bardzo łatwe. Wystarczy pięć minut, aby odpowiednio się nimi zaopiekować, aby utrzymać je w dobrym stanie.

Oczywiście musimy też zwrócić uwagę na produkty, których używamy do ich pielęgnacji. Na przykład w przypadku Saltratosa Twój spokój jest gwarantowany, ponieważ jest to marka farmaceutyczna, która jest specjalistą w tej dziedzinie od prawie stu lat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.