Modzele na stopach - sposób z cebulą i białym octem

Dzięki wspaniałym właściwościom cebuli połączonej z białym octem: otrzymujemy jeden z najskuteczniejszych remediów w celu zmniejszania zrogowaciałych odcisków na stopach, oraz pojawiającej się grzybicy.
Modzele na stopach - sposób z cebulą i białym octem

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że najlepszym remedium zwalczającym modzele na stopach jest połączenie cebuli i białego octu? Jak wiesz, odciski te zazwyczaj powstają z powodu otarć, obciążenia stóp i nieodpowiedniego obuwia.

Ponadto mogą pojawiać się w wyniku zbytniego forsowania naszych stóp. 

Niektóre modzele na stopach mogą być niezwykle bolesne. Szczególnie latem zależy nam, aby stopa była w jak najlepszej kondycji. W tym celu stworzono nawet specjalne espadryle. Pomocne może okazać się też chodzenie boso po plaży. Jednak nie we wszystkich przypadkach wystarczą spacery i odpowiednie obuwie.

Na szczęście istnieją naturalne sposoby, które pomogą wyeliminować modzele na stopach. Jednym z takich remediów jest przedstawiony poniżej środek, oparty na dwóch prostych składnikach: białym occie i cebuli. 

Modzele na stopach – najlepsze remedium

Modzele są to szare lub żółte wybrzuszenia, które wykazują mniejszą wrażliwość na dotyk niż otaczająca je zaczerwieniona skóra. Tworzą się także w wyniku nieleczenia reumatoidalnego zapalenia stawów.

Z pewnością, jeśli udamy się do kuchni, to łatwo znajdziemy cebulę i ocet w naszej spiżarni. Najważniejsze jest aby pamiętać, że powinniśmy wybrać biały ocet, aby osiągnąć oczekiwane wyniki. Czy potrzebujemy czegoś więcej?

Oto spis niezbędnych składników i akcesoriów przydatnych do wykonania poprawnego zabiegu eliminującego modzele na stopach.

modzele na stopach pumeks

Składniki

  • 1 cebula
  • ½ szklanki białego octu (100 ml)

Potrzebne akcesoria

  • Papier lub folia spożywcza
  • Bawełna (wata)
  • Pumeks
  • Stare skarpetki

Jak widać wszystkie wymienione składniki i akcesoria nie są trudne do zdobycia. Przyjrzyjmy się zatem następnym krokom, które powinniśmy wykonać, aby zauważyć pierwsze efekty. Przede wszystkim pamiętaj, aby żadnego z nich nie pominąć!

Jak przygotować środek z cebuli i białego octu?

Aby wypracować dane remedium, zwalczające modzele na stopach należy wziąć czysty pojemnik, w którym następnie umieścimy biały ocet. Ponadto, konieczne jest wcześniejsze umycie cebuli, tak aby wyeliminować wszelkie bakterie i zarazki. Oto następne etapy postępowania:

  • Na wstępie, należy pokroić 3 plasterki cebuli i zanurzyć je w pojemniku z octem. Należy namoczyć je, przynajmniej przez cały ranek, bądź popołudnie.
  • Później należy zaimpregnować bawełnianą watę, przy pomocy powstałej mieszanki i nałożyć ją w miejscu, w którym występują u nas modzele. 
  • Nałóż na stopy papier bądź folię spożywczą. Następnie włóż skarpetki, aby zapobiec przesuwaniu się folii i zaplamieniu przez mieszankę.

Najlepiej jest zastosować ten środek w nocy, kładąc się spać. Im dłużej modzele na stopach mają kontakt z danym remedium, tym lepsze będą nasze wyniki.

Co więcej można zrobić?

Po przebudzeniu, następnego ranka powinniśmy umyć nogi mydłem i wodą. Użyjmy też pumeksu, który pozwoli delikatnie zdrapać zrogowaciały naskórek ze stóp.

Kuracja z cebuli i octu pozwoliła zmiękczyć obszar, w którym występują modzele – to ułatwi nam czyszczenie stóp pumeksem.

Jeśli zauważasz, że modzele są zbyt głębokie i trudne do wyeliminowania: prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej czasu i zabiegów z domowym środkiem leczniczym. Konieczne będzie zatem ponowne przygotowanie procesu, aż do uzyskania pożądanych rezultatów.

modzele na stopach 1

W przypadku, gdy modzele zaczynają się pojawiać na naszych stopach: warto zacząć wdrażać cebulową kurację raz lub dwa razy w miesiącu. Pomoże to zapobiec rozwijaniu się odcisków.

Zobacz też: Cebula – 12 zaskakujących zastosowań

Modzele można zmiękczyć i usunąć za pomocą kwasu salicylowego. Co więcej, można też moczyć stopy w ciepłej wodzie, a następnie za pomocą pumeksu pocierać martwy naskórek.

Środek zapobiegający grzybicy stóp

Opisane wcześniej remedium, nie tylko pozwala zwalczyć modzele na stopach, ale świetnie sprawdzi się też w zapobieganiu grzybicy stóp. Powinno nas to szczególnie zainteresować, jeśli często uczęszczamy na basen czy siłownie i zapominamy tam o noszeniu klapek ochronnych.

Zamiast decydować się od razu na chemiczne produkty dostępne na rynku: możemy skorzystać z tych dwóch znanych nam składników i zagwarantować sobie piękne i zdrowe stopy. Przede wszystkim mieszanka ta nie stanowi obciążenia dla naszej kieszeni. Co więcej, jak już zauważaliśmy: przygotowanie jej jest bardzo proste.

W przypadku kiedy modzele na stopach są niezwykle trudne do zwalczenia: konieczne będzie częstsze stosowanie środka na bazie cebuli i octu. Zaleca się powtarzanie kuracji dwa razy w tygodniu.

Co stosujesz na swoje modzele stóp? Czy spotkałeś się wcześniej z takim naturalnym sposobem walki z odciskami? Jeśli nie, zalecamy wypróbowanie tego lekarstwa i uzbrojenie się w niezbędną cierpliwość.

Traktuj stopy tym zabiegiem co najmniej przez miesiąc, tyle razy ile uznasz za słuszne. Wszystko zależy od stanu i eskalacji zjawiska. Zapewniamy, że w odpowiednim czasie, zauważysz poprawiającą się kondycję i estetykę Twoich stóp.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Stefania Jabłońska, Majewski Sławomir Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową PZWL 2005, ​ISBN 83-200-3367-5​.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.