Najlepsze drzewa i krzewy zapewniające prywatność w ogrodzie

Drzewa i krzewy to doskonała alternatywa dla naturalnego zyskania prywatności w przestrzeniach zewnętrznych. Dowiedz się wszystkiego o najlepszych drzewach i krzewach, które pomogą ci zachować prywatność w ogrodzie lub na podwórku i stworzyć własną przestrzeń rekreacyjną.
Najlepsze drzewa i krzewy zapewniające prywatność w ogrodzie

Napisany przez Maria Jimena Freytes

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Prywatność w przestrzeni na zewnątrz domu jest niezbędna, aby w pełni się nią cieszyć. W końcu ciekawscy sąsiedzi mogą w sekundę zepsuć zjazd rodzinny lub spotkanie z przyjaciółmi. Aby uniknąć takich niespodzianek, zdecyduj się na sadzenie drzew i krzewów, aby zachować prywatność na swoim podwórku lub w ogrodzie.

Nawet jeśli ogrodnictwo nie jest twoją mocną stroną, możesz spędzać dużą część dnia lub weekendy na swoim podwórku. To świetny sposób, by korzystać ze świeżego powietrza. Dlatego proponujemy kilka gatunków roślin, których rosną tworząc prawdziwą zieloną ścianę, stanowiącą naturalną barierę dla podglądaczy.

Bambus

Pierwsza opcja to dość dobrze znana roślina bambusowa. Osiąga dużą wysokość i może wnieść styl i elegancję do każdego ogrodu.

Pomysł polega na posadzeniu kilku bambusów w rzędzie pod ścianą lub ogrodzeniem, które chcesz zakryć. Wytrzymały, wiecznie zielony bambus ma reputację ekspansywnej rośliny wymykającej się spod kontroli.

Chociaż nie jest to do końca prawdą, odmianą najlepiej nadającą się na tarasy jest fargezja. W każdym razie kluczowe znaczenie ma posadzenie go w kwietniku lub doniczkach, aby nie rozprzestrzenił się po całej powierzchni.

Imagen de Bambu.
Bambus ma również konotacje filozoficzne, gdyż kojarzy się z elastycznością i odpornością ze względu na jego zdolność do zginania się bez pękania.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak używać olejku Neem do pielęgnacji roślin ogrodowych

Krzew Alaterno

Gatunek Rhamnus Alaternus nie jest tak ulistniony jak bambus, ale dorasta do około 8 metrów wysokości. Jeśli więc musisz pokryć wysokie przestrzenie, jest to doskonała alternatywa. To również bardzo odporna roślina, dzięki której będziesz mieć zieleń przez cały rok!

Kaktus

Chociaż może to nie być jedna z pierwszych opcji zapewniających prywatność w ogrodzie, kaktusy wyglądają świetnie, gdy są sadzone w rzędzie. Główną zaletą kaktusów jest to, że są bardzo łatwe w utrzymaniu, a niektóre gatunki wytwarzają nawet piękne kwiaty.

Bukszpan

Jest to bardzo ozdobny krzew, który przez cały rok pozostaje zielony, co nadaje tej niewielkiej roślinie wiele zalet. Zwykle umieszcza się go w wysokich doniczkach i na małych przestrzeniach.

Rząd 4 lub 5 doniczek z bukszpanem będzie się świetnie prezentował w każdej przestrzeni na zewnątrz, czy to w ogrodzie, czy nawet na tarasie.

Żywopłoty

Żywopłoty to klasyka w ogrodach i dlatego nigdy nie wychodzą z mody. Nie wymagają dużej konserwacji, pozostają zielone przez cały rok i są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne.

Zaleca się sadzenie ich na dużych powierzchniach. W przeciwnym razie mogą sprawić, że ogród będzie wyglądał na mały i ciasny. Jedną z często używanych odmian żywopłotów jest wawrzyn czereśniowy, ponieważ jest bardzo liściasty, a jego liście mają piękny jasnozielony kolor.

Innym rodzajem żywopłotu jest escallonia. Jej średniej wielkości, wiecznie zielone liście o ciemnym odcieniu sprawiają, że jest to jedna z najlepszych roślin, aby zapewnić prywatność w ogrodzie. Ponadto ma kwiaty, które pojawiają się w kolorach różu, bieli i czerwieni, co czyni ją bardzo dekoracyjną.

Cyprys

Te drzewa są idealne do ogrodów otoczonych budynkami. Ponieważ są bardzo krzaczaste, świetnie kryją każdą powierzchnię. Nie wymagają dużej konserwacji, a ich wysokość utrudnia widoczność z zewnątrz.

Skrzyp ozdobny

Jest to bardzo atrakcyjna i ozdobna roślina, która dość dobrze pokrywa przestrzeń. Można ją uprawiać w ozdobnych lub rustykalnych doniczkach tworząc zielony żywopłot. To roślina, która zapewnia doskonały wynik, jeśli chodzi o prywatność w ogrodzie.

Pnącza i winorośle

Tego typu rośliny świetnie nadają się do przestrzeni zewnętrznych, takich jak ogrody i tarasy, które przylegają do ziemi sąsiadów. Pnącza to świetne rozwiązanie, jeśli masz ogrodzenie oddzielające dwa patia. Oprócz prywatności zyskasz dużo zieleni, cienia a zarazem wentylacji.

Bluszcz to jedna z najczęściej używanych roślin pnących, aby zyskać prywatność. Jeśli chcesz, aby piął się po ścianie, wystarczy założyć drucianą siatkę, do której przylgną gałęzie.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak używać butelek szklanych z recyklingu do dekoracji ogrodu

Chińska róża

Gatunek ten jest bardzo poszukiwany, ponieważ oprócz tego, że wnosi do ogrodu dużo zieleni i tworzy prywatne przestrzenie, jego późne kwiaty nadają niesamowity kolor ogrodowi. Chińska róża daje ci wszystko w jednym: zieleń, kwiaty i gęste liście.

Cedr

Cedr to drzewo, którego liście są niezwykle eleganckie i rzadkie, ponieważ tworzą małe szyszki, z których wyrastają liście przypominające pęki szpilek. Posadzenie cedrów w jednej linii stworzy bardzo atrakcyjny naturalny żywopłot.

Plantas para tener privacidad en el jardín.

Szukaj roślin, które są wystarczająco wysokie, aby zapewnić prywatność w Twoim ogrodzie.

Hortensje

Ten krzew ozdobny służy do okrywania przestrzeni niewymagających bardzo wysokich roślin. Kwiaty hortensji są bardzo gęste i obfite, dzięki czemu zapewnią zarówno wykwintny kolor, jak i przepiękny efekt wizualny.

Naturalna prywatność w ogrodzie dzięki pięknym drzewom i krzewom

Mamy nadzieję, że ta skromna lista gatunków, które możesz posadzić w swoim ogrodzie lub na tarasie, pomoże Ci stworzyć barierę dla ciekawskich sąsiadów, którzy chcą zobaczyć, co dzieje się w Twojej przestrzeni na zewnątrz.

Przed wybraniem którejkolwiek z tych lub jakiejkolwiek innej rośliny, upewnij się, żeby poznać ich cechy i ustalić, czy mogą się rozwijać na twoim podwórku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reyes, S. A., & Rosado, I. A. (2000). Plantas utilizadas como cercas vivas en el estado de Veracruz. Madera y Bosques6(1), 55-71.
  • Aymerich, P. (2015). Nuevos datos sobre plantas suculentas alóctonas en Cataluña. Bouteloua22, 99-116.
  • Valdés Illán, R. (2012). Cultivo de hortensia en maceta bajo agua residual depurada salina: eficacia del lavado con agua buena.
  • Lesniewicz, P. (1982). Bonsai: árboles en miniatura. Reverté.
  • CESAR PÉREZ LOPÉZ · 2002. Guía de árboles, arbustos y planta de flor. 3a ed
  • Maurice Dupérat 2007. Árboles y arbustos (Guías de bolsillo)

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.